Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2020/2021 studiowało w Polsce powyżej 1,2 mln osób. Ponad 65% wybrało studia stacjonarne. Bezdyskusyjnie żacy potrzebują dostępu do sieci. Internet jest potrzeby zarówno do gromadzenia materiałów do nauki, jak i przygotowywania prac zaliczeniowych. Jaką ofertę może wybrać student? Na co powinien zwrócić uwagę?

Jakiego dostępu do sieci potrzebuje student?

Osoby kształcące się w szkołach wyższych powinny wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, wybierając ofertę internetu. Pierwszą kwestią jest tryb nauki. Czy studiujemy stacjonarnie w innym mieście, czy też uczymy się w systemie zaocznym i pojawiamy się na miejscu w ustalonych terminach? Jeśli kształcimy się tylko w weekendy, a pozostały czas przebywamy w rodzinnym mieście, to problem jest w zasadzie rozwiązany. Możemy wybrać internet światłowodowy, który zapewni nieograniczony transfer oraz bardzo dobre prędkości pobierania i wysyłania plików.

Internet stacjonarny w miejscu zamieszkania

Według analiz przeprowadzanych przez SpeedTest średnia prędkość internetu domowego w Polsce wynosiła w 2022 roku 110 MB/s, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2021 o 28%. Taka jest zdecydowanie wystarczająca do wygodnego korzystania z sieci – nawet jeśli używa jej jednocześnie kilkoro osób. Mowa o standardowym obciążaniu łącza oglądaniem filmów online, grami internetowymi, przeglądaniem stron i pobieraniem plików. Właśnie do tego studenci najczęściej potrzebują internetu. Z punktu widzenia żaka to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Przeważnie dostęp do sieci nie jest drogi, a jeśli student nie mieszka sam, to może podzielić wydatek między współlokatorami czy też rodzicami.

Internet mobilny – tam gdzie student go potrzebuje

Trudno o żaka, który nie ma smartfona. O ile tylko będzie mieć odpowiednio dużo transferu, to taki dostęp do sieci powinien mu wystarczyć. Średnia prędkość internetu mobilnego jest zdecydowanie mniejsza niż domowego i – według wspomnianego SpeedTest – w 2022 roku wyniosła 42 MB/s. Zazwyczaj jednak tego dostępu nie dzieli się z innymi użytkownikami, dzięki czemu nie spowalnia się łącza. Oczywiście smartfon nie wystarczy do wszystkich zadań. Można za jego pomocą przeglądać strony, ale już trudno wykonywać prace zaliczeniowe.

Wtedy przydaje się laptop, a telefonu można użyć jako przenośnego hotspota. Wystarczy udostępnić internet i wtedy da się korzystać z sieci również na komputerze – przez Wi-Fi. Koszty takiego rozwiązania są niskie – student może wybrać nawet ofertę prepaid. Musi tak dostosować ofertę internetu, aby miał do dyspozycji wystarczająco dużo transferu danych. Zalecane jest w takim wypadku dokładnie porównać dostępne oferty w czym z pewnością pomoże ranking ofert przeznaczonych pod ten segment odbiorców (można go sprawdzić tutaj: https://teletropiciel.pl/internet-dla-studentow-jaki-wybrac/).

Internet w akademiku

Z danych CBRE wynika, że w Polsce studenci mogą skorzystać z ponad 80 tys. miejsc w akademikach, a to oznacza, że jest miejsce dla co 10. żaka. Przy jego przyznawaniu uczelnie biorą pod uwagę m.in. wysokość zarobków na osobę w danej rodzinie i odległość od miejsca nauki. Jeśli studentowi uda się zdobyć miejsce, to płaci określony miesięczny czynsz – średnio w 2022 roku było to 473 zł. Dużą zaletą akademików jest, że na tym koszty się kończą.

Nie trzeba dodatkowo płacić za wodę, ogrzewanie, prąd czy internet. Kolejnym plusem są bardzo szybkie łącza w akademikach. To ekonomiczne rozwiązanie, które jednak nie jest pozbawione wad. Administratorzy nakładają ograniczenia, zakazują korzystania z niektórych możliwości. Ponadto w przypadku awarii i braku osób odpowiedzialnych za zarządzanie siecią, trzeba się liczyć, że dostępu do internetu nie będzie nawet przez kilka dni.

Internet z akademika nie jest rozwiązaniem idealnym, ale za to ekonomicznym i szybkim.

Internet w wynajętym mieszkaniu

Część żaków nie ma szans na akademik, a inni z góry nie biorą pod uwagę domów studenckich. Pozostaje im najem mieszkania. Wiąże się to ze sporym kosztem – szczególnie w dużych miastach. Co z internetem w takim przypadku? Zdarza się, że dostęp do internetu stacjonarnego jest w cenie najmu, ale nie zawsze tak będzie. Aby zawrzeć umowę o korzystanie z sieci w danym lokalu, potrzebna jest zgoda właściciela. Jeśli ją wyrazi, warto wybrać tę opcję. Student może zdecydować się na ofertę bez zobowiązań, gdzie opłata miesięczna będzie wyższa, ale umowa nie będzie obowiązywać przez lata.

Inną opcją jest internet mobilny – zaletą tego rozwiązania jest brak przywiązania do lokalizacji. Po roku akademickim sprzęt można zabrać do innego lokalu i tam go używać.

Ewentualnie żak może korzystać z internetu w swoim telefonie i w razie potrzeby udostępniać sieć na inne urządzenia. Jeśli ma wystarczająco dużo transferu, to również może być trafiony wybór.

Internet dla studenta – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając poszczególne oferty, warto zwrócić uwagę na czas obowiązywania umowy. Można wybrać opcję bez zobowiązań. Istotne są prędkość pobierania i wysyłania danych, ale przeważnie są one na tyle duże, że wystarczą do wygodnego korzystania z sieci. Istotna jest oczywiście także cena. Warto sprawdzić, czy dana kwota uwzględnia zgody marketingowe i na otrzymywanie faktur elektronicznych. Być może da się ją obniżyć, wyrażając takie zgody.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak odblokować stronę internetową Jak odblokować stronę internetową? Najlepsze sposoby
Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *