Kalkulator to niezbędne akcesorium każdego maturzysty. Wykorzystuje się go przede wszystkim na maturze z matematyki rozszerzonej i podstawowej, ale też chemii, astronomii i fizyki, geografii oraz informatyki. Na maturze nie można korzystać z materiałów pomocniczych, ale można ze ściśle określonego kalkulatora, często można więc spotkać się z pytaniem: jaki kalkulator na maturę wybrać?

Poniżej wyjaśnimy, jakiego rodzaju kalkulator jest dozwolony na maturze, a także wskażemy, na jakie cechy należy zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Poruszymy też kwestię tego, ile kosztują kalkulatory maturalne i ile warto na nie wydać. Zapraszamy!

Kalkulator na maturę – jakie musi spełniać wymagania?

Nie każdy kalkulator będzie dozwolony na maturze. Zasady określone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mówią jasno: dozwolony jest jedynie kalkulator prosty na maturę, i to tylko na wymienionych we wstępie przedmiotach.

Czym jest kalkulator prosty? To taki kalkulator, który pozwala jedynie na wykonywanie podstawowych operacji – odejmowania, dodawania, mnożenia, dzielenia, pierwiastkowania (liczenia pierwiastków kwadratowych) i działań na procentach. Jest to najbardziej podstawowy i najczęściej spotykany typ kalkulatora.

Niedozwolone jest za to przyniesienie na maturę choćby kalkulatora naukowego, który umożliwia między innymi obliczanie logarytmów, funkcji trygonometrycznych i nie tylko. Może nam się wydawać, że im więcej opcji daje kalkulator, tym jest lepszy, ale takie urządzenie jest po prostu niedozwolone na maturze. Kupując kalkulator maturalny, musimy więc upewnić się, że jest to kalkulator prosty.

Jaki kalkulator na maturę wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, jaki kalkulator wybrać, to jest kilka kluczowych cech, na które definitywnie należy zwrócić uwagę. Każdy ma oczywiście swoje preferencje, natomiast są pewne aspekty uniwersalne, które są istotne dla każdego. Najlepszy kalkulator na maturę powinien być przede wszystkim:

  • duży, z wyraźnym ekranem i sporymi klawiszami (aby nie popełniać czasochłonnych błędów przy wciskaniu przycisków czy spisywaniu wyniku)
  • zasilany hybrydowo (zarówno na baterię, jak i słonecznie – na wszelki wypadek)
  • posiadać opcję cofania ostatnio wpisanej liczby (dla ułatwienia i oszczędności czasu, który na maturze jest na wagę złota).

Przed maturą, najlepiej nie tego samego ranka, a dzień lub kilka wcześniej, aby w razie potrzeby mieć czas na zakup nowego, należy sprawdzić, czy kalkulator działa i czy jest w pełni naładowany. Jeśli nie jesteśmy pewni, że baterie wytrzymają, warto wymienić je na nowe.

W przeciwnym wypadku może się okazać, że już w trakcie matury kalkulator nie będzie chciał się uruchomić lub “padnie”, z czym już nic nie będziemy mogli w tym momencie zrobić.Może to sprawić, że będziemy musieli ręcznie wykonać czasochłonne obliczenia, które normalnie moglibyśmy szybko policzyć kalkulatorem.

Upewniając się odpowiednio wcześniej (a dla pewności także jeszcze raz przed samą maturą – w razie czego, jeszcze przed wejściem do sali, niekiedy można pożyczyć kalkulator na przykład z sekretariatu i powinien to być odpowiedni kalkulator na mature), że wszystko jest sprawne, oszczędzimy sobie takiego stresu i problemów.

Kalkulator prosty na maturę – ile warto na niego wydać?

Kalkulatory proste można spotkać w bardzo różnych cenach, od kilkunastu złotych po kilkaset. Tak naprawdę wszystkie mają niemal takie same funkcje, różnią się jedynie kilkoma dodatkami, wielkością, jakością wykonania i formą ładowania. Kalkulator prosty umożliwia wykonanie tylko najbardziej podstawowych działań, więc nie ma sensu wydawać na niego fortuny. W naszym odczuciu złotym środkiem będzie kalkulator za kilkadziesiąt złotych od uznanej marki, takiej jak Casio, Sharp czy Canon.

Jeśli ktoś ma taką ochotę, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydać na kalkulator kilkaset złotych. Jednak biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie nie będziemy korzystać z niego zbyt często (na co dzień korzysta się obecnie raczej z kalkulatorów w telefonie czy komputerze, a nie kalkulatorów fizycznych, dlatego jeśli kogoś interesuje kalkulator prosty matura zapewne go czeka), szkoda marnować pieniądze. Sprzęt za kilkadziesiąt złotych powinien już okazać się jak najbardziej wystarczający, chyba że interesują nas bardziej rozbudowane kalkulatory naukowe, ale ich nie można wykorzystać na maturze.

Kalkulator maturalny – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem będziecie już w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki kalkulator na maturę wybrać. Dostępnych modeli jest sporo, ale tak naprawdę różnice między nimi są niewielkie. Należy tylko zadbać o to, aby wybrany model spełnił wspomniane powyżej wymagania. Pamiętaj – wybierz model, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, koniecznie sprawdźcie także inne nasze poradniki dotyczące różnego rodzaju sprzętu. Może Wam się spodobać choćby nasz ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także instrukcja, jak przygotować telefon do sprzedaży. Dajcie znać, jakie jeszcze poradniki chcielibyście zobaczyć!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wybór smartbanda Jak wybrać opaskę smartband?
Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i chce monitorować swoją aktywność, a jednocześnie dbać
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *