Najbardziej znaną serią gier Rockstara jest niewątpliwie Grand Theft Auto, dużą popularnością cieszy się też Red Dead Redemption. Warto jednak przypomnieć również inny udany cykl, który jednak już dość dawno temu się zakończył, w związku z czym mógł wyparować z pamięci wielu osób. Chodzi oczywiście o serię Max Payne, a przede wszystkim jej ostatnią, wieńczącą trylogię odsłonę.

Jednak, jeśli planujecie zagrać na starszym lub nieprzeznaczonym dla graczy sprzęcie, koniecznie najpierw sprawdźcie, jakie ma Max Payne 3 wymagania i czy Wasze urządzenie je spełnia. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego wydawania pieniędzy, gdyby miało okazać się, że jednak macie za słabego PC lub laptopa. Na szczęście będzie takich przypadków raczej niewiele, ponieważ z dzisiejszej perspektywy wymagania sprzętowe Maxa Payne 3 nie należą do szczególnie wysokich.

Wymagania minimalne i zalecane Max Payne 3

Wymagania Maxa Payne 3 dzielą się na minimalne i zalecane. Na te pierwsze warto rzucić okiem, jeśli zastanawiamy się, czy gra w ogóle odpali na danym sprzęcie, nawet przy obniżonych maksymalnie ustawieniach graficznych. Z kolei konfiguracja zalecana pozwala stwierdzić, czy wystarczy mocy obliczeniowej, aby grać na ustawieniach wysokich.

To, jakie ma wymagania Max Payne 3 to jedno, ale trzeba przecież jeszcze zweryfikować, czy posiadany sprzęt je spełnia. Jest na to kilka sposobów. Najszybszym zdaje się być skorzystanie ze specjalnego programu, który najpierw pobierze specyfikację naszego PC lub laptopa, a następnie porówna ją z wymaganiami wybranej gry, w tym wypadku Maxa Payne 3, zapisanymi w jej bazie. To niewątpliwie wygodna opcja, ale wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania na swoim urządzeniu.

max payne 3 wymagania sprzetowe
Źródło: Rockstar Games

Wymagania minimalne

Minimalna konfiguracja sprzętowa potrzebna do odpalenia Maxa Payne 3 na niskich ustawieniach graficznych przedstawia się tak:

System operacyjny32-bitowy Windows 7 z Service Pack 1
ProcesorIntel Dual Core 2.4 GHZ / AMD Dual Core 2.6 GHZ
Pamięć RAM2GB
Karta graficznaNVIDIA® 8600 GT 512MB VRAM / Radeon HD 3400 512MB VRAM
DirectXDirectX 9.0
Miejsce na dysku35 GB
Karta dźwiękowaw 100% zgodna z DirectX 9.0

Oprócz wymagań sprzętowych Max Payne 3 ma także wymagania w zakresie oprogramowania, które musi być zainstalowane na komputerze. Chodzi tutaj konkretnie o:

  • Sony DADC SecuROM
  • DirectX
  • .NET Framework
  • Microsoft Visual C++ 2008 SP1 Redistributable Package (x86).

Należy też mieć świadomość, że przy pierwszej aktywacji gry nie obędzie się bez posiadania konta Rockstar Game Club i połączenia z Internetem. Bez obaw – potem można będzie już grać offline.

Wymagania zalecane

Żeby móc grać płynnie na wysokich ustawieniach graficznych trzeba z kolei spełnić poniższe wymagania:

System operacyjny64-bitowy Windows 7 z Service Pack 1
ProcesorIntel i7 3930K @ 3.06 GHZ (6 rdzeni) / AMD FX8150 @ 3.6 GHZ (8 rdzeni)
Pamięć RAM16 GB
Karta graficznaNVIDIA® GeForce® GTX 680 2GB VRAM / Radeon HD 7970 3GB VRAM
DirectXDirectX 9.0
Miejsce na dysku35 GB
Karta dźwiękowakompatybilna z DirectX 9.0 i z obsługą Dolby Digital Live

Najważniejsze informacje – Max Payne 3

Wiemy już, jakie ma wymagania Max Payne 3, ale przydałoby się też powiedzieć kilka słów o tym, jaka jest historia tego uznanego tytułu. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, Max Payne 3 jest zwieńczeniem całej serii gier. W jej skład wchodzą jeszcze Max Payne z 2001 roku i Max Payne 2: The Fall of Max Payne z 2003. “Trójka” miała premierę znacznie później, w 2012 roku, więc fani tego cyklu musieli długo czekać na jego dopełnienie.

Mogli być podwójnie zniecierpliwieni z uwagi na fakt, że Rockstar wielokrotnie premierę przekładał. Pierwotnie była planowana na 2010 rok, ale po drodze doszło do kilku poślizgów i ostatecznie tytuł ujrzał światło dzienne dwa lata później.

wymagania max payne 3 na pc
Źródło: Rockstar Games

Dokładniej mówiąc, w pierwszej kolejności zadebiutowała wersja na konsole PlayStation 3 i Xbox 360, najpierw 15 maja 2012 w Ameryce Północnej, a trzy dni później w Europie. Wersja PC-towa pojawiła się dopiero w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca 2012 – i trzeba powiedzieć, że została bardzo ciepło przyjęta przez graczy. Zebrała na Metacriticu imponującą ocenę 87/100 od krytyków i nieco mniej piorunujące, ale wciąż bardzo dobre 7.8/10 od graczy.

W 2022 roku obchodziliśmy dziesiątą rocznicę premiery gry – w jej ramach twórcy obiecali między innymi wydanie specjalnej, rocznicowej edycji soundtracku, składającego się głównie z utworów skomponowanych przez amerykański zespół Health.

Warto wspomnieć, że do gry stworzono szereg dodatkowej zawartości, zarówno dla wersji na konsole, jak i na PC, obejmującej m.in. nowe bronie, mini-gierki i tryby multiplayer. Pierwotnie trzeba było za nie zapłacić, ale począwszy od kwietnia 2021 roku wersja na PC obejmuje nie tylko podstawkę, ale też właśnie wszystkie DLC – i to bez żadnych dodatkowych opłat.

Max Payne 3 wymagania – podsumowanie

Max Payne 3 to niewątpliwie gra nie pierwszej młodości, ale nie oznacza to, że nie jest wciąż warta uwagi. Przeciwnie – zestarzała się całkiem dobrze, więc, jeśli ktoś lubi tego typu klimaty, warto, żeby się nią zainteresował. Mowa tutaj zarówno o osobach, które grały już w ten tytuł lata temu i zastanawiają się, czy warto przejść go jeszcze raz, jak i tych, którzy wcześniej nie mieli z nim do czynienia.

Jak widać, Max Payne 3 wymagania ma stosunkowo niskie (jak na dzisiejsze standardy – niełatwo w tych czasach o grę od dużego wydawcy, takiego jak Rockstar, która ma w wymaganiach minimalnych mniej niż kilka gigabajtów RAM-u), więc próg wejścia jest również bardzo niski. Do tego gra nie kosztuje dużo, zwłaszcza w porównaniu do obecnych premier, i często można wyrwać ją w jakiejś korzystnej promocji.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *