Jak pisaliśmy już w naszym artykule dotyczącym tego, jaki szyfrowany komunikator wybrać, Messenger dotychczas nie wybijał się na przód stawki pod względem prywatności i bezpieczeństwa. Facebook postanowił więc coś z tym zrobić – wdrożył szyfrowanie end-to-end w rozmowach audio i wideo.

Szyfrowanie E2E audio i wideo już jest, ale nie dotyczy rozmów grupowych

W dużym skrócie, szyfrowanie E2E gwarantuje częściowe bezpieczeństwo wiadomości, czy to tekstowej, czy audio lub wideo, jako że dostęp mają do niej tylko odbiorca oraz nadawca – nie może odczytać czy odsłuchać jej nawet właściciel serwisu.

Nie zapewnia ono pełnego bezpieczeństwa, jako że nie chroni przez osobami, które będą zaglądać nam przez ramię czy przejmą zdalnie lub fizycznie kontrolę nad telefonem, ale zdecydowanie lepiej, że jest niż gdyby go nie było.

Dotychczas Facebook oferował szyfrowanie E2E jedynie w rozmowach 1-na-1 (i to nie domyślnie, a wymaga to przejścia do specjalnej tajnej konwersacji). Nie są szyfrowane tekstowe rozmowy grupowe. Podobnie będzie wyglądało to w przypadku rozmów audio i wideo.

Messenger dostał opcję szyfrowania takich rozmów end-to-end, natomiast tylko w przypadku rozmów dwóch osób. Firma wskazuje, że planuje testować takie rozwiązanie także w przypadku rozmów grupowych, ale póki co nie jest ono dostępne.

Skąd taka decyzja? Facebook wskazuje, że rozmowy audio i wideo są coraz popularniejsze

Można się zastanawiać, dlaczego Facebook podjął taką decyzję i wprowadził szyfrowanie rozmów audio i wideo, zanim jeszcze zaczął szyfrować tekstowe rozmowy grupowe. We wpisie blogowym opisującym zmiany firma wskazuje, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność rozmów audio i wideo wykonywanych za pośrednictwem tej platformy, a więc jeszcze ważniejsze stało się ich bezpieczeństwo.

W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy wzrost wykorzystania połączeń audio i wideo, przy ponad 150 milionach rozmów wideo dziennie na Messengerze – Facebook

Jako ciekawostkę można dodać, że firma planuje także testowanie szyfrowania end-to-end w wiadomościach prywatnych na Instagramie (nie ma tam jeszcze takiej opcji – istnieje ona za to we WhatsAppie, który również należy do Facebooka).

Co o tym wszystkim sądzicie? Jesteście zadowoleni z tego kroku Facebooka, a może nie ma dla Was znaczenia, czy Wasze rozmowy audio i wideo będą szyfrowane (o ile oczywiście używacie Messengera)? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

facebook news Facebook pozbywa się zakładki z newsami, kończy wypłaty dla wydawców
W 2019 informowaliśmy Was o Facebook News — nowym projekcie platformy Marka Zuckerberga. Teraz okazuje się, że cała inicjatywa przetrwała jedynie kilka lat. Serwis poinformował,
mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *