Nawet jeśli będziemy dbać o baterię (temat tego, jak dbać o baterie litowo-jonowe, stworzyliśmy już artykuł, z którym warto się zapoznać) w odpowiedni sposób, wciąż po pewnym czasie użytkowania może ona stać się mniej wydajna czy wręcz całkowicie wyzionąć ducha. Jest to naturalne, jako że baterie są często komponentem sprzętu elektronicznego o najkrótszej żywotności. W takiej sytuacji niezbędna będzie nowa bateria do telefonu (alternatywnie można zakupić cały nowy telefon, ale nie każdy ma taką chęć czy fundusze). O czym trzeba pamiętać dokonując jej zakupu?

Co może być oznaką, że potrzebna jest nowa bateria do telefonu?

Bateria po jakimś czasie może zacząć działać gorzej czy też całkiem wyzionąć ducha. Warto wiedzieć, na jakie oznaki należy zwracać uwagę, aby rozwiązać problem w momencie, kiedy bateria jeszcze jakoś funkcjonuje.

W przeciwnym wypadku, kiedy nagle telefon przestanie chcieć się włączać, możemy nie mieć pewności co jest problemem i konieczne będzie zapłacenie za diagnostykę problemu w serwisie. Tak więc, należy pomyśleć o nowej baterii, jeśli smartfon spełnia przynajmniej jeden czy dwa warunki z poniższej listy:

  • znacznie dłużej ładuje się “do pełna” niż wcześniej
  • szybciej się rozładowuje
  • potrafi stracić nagle kilkanaście czy kilkadziesiąt procent baterii w kilka sekund, przy małym obciążeniu
  • ma tendencję do wyłączania się w przypadkowych momentach (a po restarcie poziom baterii znacznie spada).

Problemy z baterią pojawiają się często dopiero po kilku miesiącach lub latach użytkowania smartfona, z powodu “zużycia materiału”. Jednak może ona też być uszkodzona fabrycznie czy pechowo zepsuć się niedługo po zakupie telefonu, tak więc jej wiek nie ma zawsze aż tak dużego znaczenia.

Czy zamiennik nie wybuchnie mi w twarz?

Wybuchające telefony nie są mitem, ale nie zdarzają się zbyt często. Trzeba podkreślić, że często ten problem nie dotyka wcale kiepskiej jakości zamienniki, a rzekomo dobrej jakości baterie do telefonów pochodzące bezpośrednio od producenta.

Kłopoty w tym zakresie miewał między innymi Samsung, z uwagi na co pewnych modeli jego smartfonów nie można było przez jakiś czas wnosić do samolotów. Jednak nawet w jego przypadku rzeczywiście wybuchały tylko pojedyncze sztuki, a większość działała bez problemu.

Oznacza to, że o ile nie kupimy podejrzanej baterii za 10 złotych z AliExpress, nowa bateria w telefonie nie musi koniecznie pochodzić od producenta, aby być bezpieczna. Należy za to zwrócić szczególną uwagę na to, aby zakupić model kompatybilny z naszym konkretnym modelem smartfona, w przeciwnym wypadku i tak nie będziemy mieli z niego pożytku.

Nowa bateria do telefonu – o czym trzeba pamiętać?

Pierwsza istotna rzecz, o której nie powinniśmy zapomnieć i która została już wyszczególniona powyżej, to dopasowanie baterii do modelu smartfona. Zazwyczaj w karcie produktu powinniśmy znaleźć szczegółową informację odnośnie do jego kompatybilności.

Na jakie inne parametry musimy zwrócić uwagę? Pojemność baterii do telefonu, określanej w jednostce mAh, czyli w miliamperogodzinach. Im więcej mAh, tym w teorii dłużej smartfon powinien wytrzymać na jednym ładowaniu, ale zależne jest to jeszcze od innych czynników, takich jak software telefonu.

Obecnie nawet budżetowe smartfony zazwyczaj wyposażone są w baterie o pojemności powyżej 4000 mAh i takimi właśnie warto się zainteresować. Należy przy tym pamiętać, że nawet przy takich bateriach cudów nie będzie i przy normalnym użytkowaniu ładowanie smartfona raz na 1-2 dni będzie musem. Wynika to z dużej prądożerności współczesnych systemów, gier i aplikacji mobilnych.

Gdzie kupić baterię do telefonu?

Baterie do telefonów można kupić we wszelkiej maści sklepach internetowych, czy to zamienniki, czy oryginalne baterie pochodzące od producenta. Warto kierować się tylko do sklepów z dobrymi opiniami i długim stażem na rynku, ponieważ w przypadku bardzo tanich produktów i niepewnych stron często tak bywa, że rzeczywista pojemność jest niższa od deklarowanej przez sprzedawcę.

Ten problem dotyczy nie tylko baterii do telefonów, ale także m.in. powerbanków. Standardem są tanie akumulatory ogłaszane na serwisach aukcyjnych jako superpotężne, mające rzekomo pojemność kilkudziesięciu tysięcy mAh.

Oczywiście, po przeprowadzeniu badania często się później okazuje, że prawdziwa pojemność to zaledwie kilka tysięcy (np. 2000 mAh, to jest żenującym poziomem dla baterii współczesnych smartfonów, nie mówiąc o powerbankach).

W przypadku niektórych modeli telefonów (przede wszystkim tych starszych) wymiana baterii jest łatwa i każdy może wykonać ją w kilka sekund, jednak w przypadku nowszych smartfonów sprawa jest zazwyczaj bardziej skomplikowana i, aby niczego nie uszkodzić, konieczne może być udanie się do specjalisty. Możemy sporo zaoszczędzić, sami zakupując wcześniej nową baterię, a nie zlecając mu to zadanie, ale jeśli nie mamy czasu i chęci sami jej zamawiać, serwis zapewne bez problemu zrobi to za nas.

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *