Nie jest od wielu lat tajemnicą, że o ile za oceanem prym wiedzie Apple, tak w Europie króluje Samsung. Niektórych może jednak zaskoczyć, kto jeszcze poza koreańskim gigantem uplasował się na podium wśród najpopularniejszych producentów smartfonów w naszym kraju (i kontynencie).

realme w ciągu 2 lat “wdarło” się do TOP3 w Polsce

Z najnowszego raportu Canalys wynika, że faktycznie na pierwszym miejscu w Polsce znajduje się Samsung, z udziałem w rynku na poziomie 31%. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłego roku zanotowano zaledwie 1%-owy wzrost.

Drugie miejsce osiągnęło chińskie Xiaomi, z jedną czwartą udziału w rynku – ale jednocześnie znaczącym spadkiem w porównaniu do zeszłego roku. Za to w przypadku trzeciego miejsca można mówić nie o spadkach, a o wzrostach (i to naprawdę dużych).

realme, które obecnie ma 13% udziału w rynku, zanotowało wzrost na poziomie 273%. Warto w tym miejscu zauważyć, że firma na naszym rynku działa od zaledwie dwóch lat! Pokonała tym samym m.in. Apple (10% udziału w rynku, ale spory wzrost) i Lenovo (6% udziału i niewielka strata).

realme facebook

W całej Europie sytuacja wygląda podobnie

Canalys przygotowało także kilka innych zestawień – dla całej Europy, Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej.

W naszym zakątku Europy, czyli w Europie Środkowo Wschodniej, miejsca w TOP5 zajęły Samsung (33%), Xiaomi (28%), Apple i realme (po 8%) oraz Transsion (4% – Transsion to chińska marka tworząca smartfony mocno budżetowe).

statystyki cee

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w, nie ma co ukrywać, znacznie majętniejszej Europie Zachodniej. Czołówkę otwiera Samsung (36%), ale depcze mu po piętach Apple (28%). Dalej mamy Xiaomi (15%), OPPO (5%) i realme (3%).

europa zachodnia

Jeśli chodzi o Europę ogółem, miejsce 1 się nie zmienia – wciąż jest to Samsung (35%). Na drugiej pozycji uplasowało się Apple (21%), a trzeciej Xiaomi (5%). realme wylądowało na 4 pozycji (5%), stawkę zamyka zaś OPPO (4%).

statystyki europa

Czemu cieszą się popularnością Apple, Samsung czy wciąż znane i lubiane wśród Europejczyków Xiaomi, nie trzeba raczej tłumaczyć. Można natomiast zastanawiać się, jak realme udało się w tak krótkim czasie ukroić niemały kawałek tortu Europie, w szczególności w takich krajach, jak Polska, Grecja czy Czechy.

Ostatni rok był przełomowy dla realme – firma mocno weszła w kategorię smartfonów 5G i zaprezentowała wiele ciekawych, a przy tym niedrogich modeli, ma na swoim koncie też pewne innowacyjne rozwiązania.

Między innymi niedawno podczas targów MWC 2022 w Barcelonie pokazała ładowanie 150W (!) w modelu realme GT NEO 3. Ma ono umożliwić naładowanie smartfona do 50% już w zaledwie 5 minut.

Jakiego smartfona Wy używacie? Modelu stworzonego przez któregoś z producentów ze ścisłej czołówki, a może jakiegoś bardziej niszowego? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung składane smartfony Samsung dominuje na rynku składanych smartfonów, ale jego przewaga topnieje
Samsung od lat był niekwestionowanym liderem na (bądź co bądź niewielkim) rynku składanych smartfonów. Jednak zmieniające się warunki rynkowe oraz rosnąca konkurencja sprawiają, że jego
Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
pierścień Samsung Pierścień z funkcjami smart, czyli Samsung Ring. Znamy szczegóły
Ostatnimi czasy możemy zaobserwować, że na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów przeznaczonych do noszenia. Chętnie kupujemy wszelkiego rodzaju inteligentne opaski czy smartwatche. Już od
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *