Nie jest od wielu lat tajemnicą, że o ile za oceanem prym wiedzie Apple, tak w Europie króluje Samsung. Niektórych może jednak zaskoczyć, kto jeszcze poza koreańskim gigantem uplasował się na podium wśród najpopularniejszych producentów smartfonów w naszym kraju (i kontynencie).

realme w ciągu 2 lat “wdarło” się do TOP3 w Polsce

Z najnowszego raportu Canalys wynika, że faktycznie na pierwszym miejscu w Polsce znajduje się Samsung, z udziałem w rynku na poziomie 31%. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłego roku zanotowano zaledwie 1%-owy wzrost.

Drugie miejsce osiągnęło chińskie Xiaomi, z jedną czwartą udziału w rynku – ale jednocześnie znaczącym spadkiem w porównaniu do zeszłego roku. Za to w przypadku trzeciego miejsca można mówić nie o spadkach, a o wzrostach (i to naprawdę dużych).

realme, które obecnie ma 13% udziału w rynku, zanotowało wzrost na poziomie 273%. Warto w tym miejscu zauważyć, że firma na naszym rynku działa od zaledwie dwóch lat! Pokonała tym samym m.in. Apple (10% udziału w rynku, ale spory wzrost) i Lenovo (6% udziału i niewielka strata).

realme facebook

W całej Europie sytuacja wygląda podobnie

Canalys przygotowało także kilka innych zestawień – dla całej Europy, Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej.

W naszym zakątku Europy, czyli w Europie Środkowo Wschodniej, miejsca w TOP5 zajęły Samsung (33%), Xiaomi (28%), Apple i realme (po 8%) oraz Transsion (4% – Transsion to chińska marka tworząca smartfony mocno budżetowe).

statystyki cee

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w, nie ma co ukrywać, znacznie majętniejszej Europie Zachodniej. Czołówkę otwiera Samsung (36%), ale depcze mu po piętach Apple (28%). Dalej mamy Xiaomi (15%), OPPO (5%) i realme (3%).

europa zachodnia

Jeśli chodzi o Europę ogółem, miejsce 1 się nie zmienia – wciąż jest to Samsung (35%). Na drugiej pozycji uplasowało się Apple (21%), a trzeciej Xiaomi (5%). realme wylądowało na 4 pozycji (5%), stawkę zamyka zaś OPPO (4%).

statystyki europa

Czemu cieszą się popularnością Apple, Samsung czy wciąż znane i lubiane wśród Europejczyków Xiaomi, nie trzeba raczej tłumaczyć. Można natomiast zastanawiać się, jak realme udało się w tak krótkim czasie ukroić niemały kawałek tortu Europie, w szczególności w takich krajach, jak Polska, Grecja czy Czechy.

Ostatni rok był przełomowy dla realme – firma mocno weszła w kategorię smartfonów 5G i zaprezentowała wiele ciekawych, a przy tym niedrogich modeli, ma na swoim koncie też pewne innowacyjne rozwiązania.

Między innymi niedawno podczas targów MWC 2022 w Barcelonie pokazała ładowanie 150W (!) w modelu realme GT NEO 3. Ma ono umożliwić naładowanie smartfona do 50% już w zaledwie 5 minut.

Jakiego smartfona Wy używacie? Modelu stworzonego przez któregoś z producentów ze ścisłej czołówki, a może jakiegoś bardziej niszowego? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *