Zbliża się koniec 2022 roku, a więc czas licznych podsumowań i rankingów. Swoją cegiełkę dołożyło do nich Apple, które opublikowało zestawienie najlepszych (zdaniem globalnego zespołu redaktorów tej firmy) aplikacji z App Store na różnych platformach w 2022.

Doceniono aplikacje i gry najwyższej jakości

Nie jest to zestawienie konkretnie najpopularniejszych (tj. najczęściej pobieranych) aplikacji, czy też takich o najlepszych ocenach od użytkowników, chociaż niewątpliwie na liście znajdują się aplikacje popularne i dobrze oceniane.

Zestawienie to ma jednak charakter bardziej subiektywny, a nie skupia się na możliwych do precyzyjnego zmierzenia czynnikach. Na co więc zespół Apple zwracał uwagę, dokonując selekcji? Między innymi na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, jakość czy kreatywny design.

Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: Aplikacje, Gry i Aplikacje z największym wpływem na kulturę.

Aplikacje roku 2022 w App Store

 • Aplikacja Roku na iPhone’a – ​​BeReal (BeReal)
 • Aplikacja Roku na iPada – GoodNotes 5 (Time Base Technology Limited)
 • Aplikacja Roku na Maca –  MacFamilyTree 10 (Synium Software GmbH)
 • Aplikacja Roku na Apple TV – ViX (TelevisaUnivision Interactive, Inc)
 • Aplikacja Roku na Apple Watcha – Gentler Streak (Gentler Stories LLC).

Gry roku 2022 w App Store

 • Gra Roku na iPhone’a – ​​Apex Legends Mobile (Electronic Arts)
 • Gra Roku na iPada – Moncage (X.D. Network Inc.)
 • Gra Roku na Maca –  Inscryption (Devolver)
 • Gra Roku na Apple TV – El Hijo (HandyGames)
 • Gra Roku na Apple Arcade – Wylde Flowers (Studio Drydock Pty Ltd.)
 • Gra Roku w Chinach: League of Legends Esports Manager (Shenzhen Tencent Tianyou Technology Ltd.).

Gry z największym wpływem na kulturę

Apple zdecydowało się na przyznanie nagrody także pięciu aplikacjom (już bez podziału na platformy), które zdaniem firmy “wywarły trwały wpływ na życie ludzi i wpłynęły na kulturę”. Oto one:

 • How We Feel (How We Feel Project, Inc.)
 • Dot’s Home (Rise-Home Stories Project)
 • Locket Widget (Locket Labs, Inc.)
 • Waterllama (Vitalii Mogylevets)
 • Inua – A Story in Ice and Time (ARTE Experience).

Tegoroczni zwycięzcy zachęcają użytkowników do głębszego wchodzenia w interakcje ze swoimi emocjami, autentycznego łączenia się z innymi i oddania hołdu swojemu dziedzictwu i pokoleniom, które żyły przed nimi, jednocześnie tworząc wizję tego, jak dziś stworzyć lepszy świat – Apple

Zwycięzcy otrzymają nagrodę – logo App Store

Bez wątpienia jest miło, gdy kogoś dzieło zostaje uznane za grę czy aplikację roku. Przydałaby się jednak jakaś nagroda – i rzeczywiście Apple ją przygotowało. Nagrodzeni twórcy otrzymają kopię logo App Store wykonaną w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu. Każda nagroda będzie oczywiście ozdobiona dedykacją.

Zgadzacie się z wyborem globalnego zespołu redaktorów Apple, czy może jednak ułożylibyście te wyniki inaczej? Zdarzyło Wam się korzystać z wymienionych w tym zestawieniu gier i aplikacji? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *