Jeśli korzystasz z urządzeń marki Apple, zamierasz je kupić lub po prostu przeglądałeś katalog tego producenta, z pewnością natknąłeś się na oznaczenie cellular. Sprawdź, co to za technologia, jakie daje możliwości i dowiedz się, czy jest ci potrzebna. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Cellular – co to jest?

O technologii cellular mówi się głównie w kontekście urządzeń od Apple, ale podobne oznaczenia mogą być też stosowane przez innych producentów elektroniki użytkowej.

Określenie cellular wskazuje, że sprzęt ma fizyczną możliwość łączenia się z siecią komórkową. Co to oznacza w praktyce? Można do niego włożyć tradycyjną kartę SIM lub skorzystać z technologii eSIM, aby wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne czy korzystać z internetu mobilnego.

Aby skorzystać z internetu na tablecie, nie trzeba więc być w zasięgu Wi-Fi. Wystarczy dostęp do sieci komórkowej. Jeszcze większe możliwości daje cellular w Apple Watch. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest bowiem dzwonienie z zegarka bez konieczności parowania go ze smartfonem. To funkcja przydatna np. dla sportowców, którzy nie lubią zabierać na trening telefonu, ale chcą pozostać w stałym kontakcie z najbliższymi.

Cellular – w jakich urządzeniach występuje?

W przypadku sprzętów Apple cellular dotyczy głównie dwóch rodzajów urządzeń – iPadów oraz zegarków Apple Watch. W każdym z tych przypadków zastosowanie tej technologii jest nieco inne, choć w obu bazuje na połączeniu z siecią komórkową.

Funkcja cellular w iPadach jest dostępna do wyboru jako wariant we wszystkich modelach tabletów od Apple, czyli:

  • iPad
  • iPad mini
  • iPad Air
  • iPad Pro

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Apple Watch. Większość obecnie dostępnych w sprzedaży inteligentnych zegarków Apple można zakupić w bardziej zaawansowanym wariancie z obsługą technologii cellular. Mowa o:

  • Apple Watch Series 7
  • Apple Watch SE

iPad z cellular czy bez?

Zakup tabletu od Apple bardzo często wiąże się z wyborem – wybrać iPad z cellular czy bez? Odpowiedź na to pytanie z pozoru nie jest proste i zależy głównie od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z urządzenia.

Jeżeli iPad ma służyć głównie do przeglądania internetu, grania w gry i korzystania z aplikacji w domowym zaciszu, wybór wersji cellular jest mniej opłacalny. Dlaczego? W domu praktycznie ciągle pozostajemy w zasięgu Wi-Fi i nie musimy korzystać z sieci komórkowej do łączenia się z internetem. Dopłata do droższej wersji cellular mija się więc z celem.

Cellular – co to jest i czym się charakteryzują urządzenia z tą technologią

Co w sytuacji, gdy okazjonalnie zajdzie potrzeba skorzystania z internetu na iPadzie poza zasięgiem Wi-Fi? W takim przypadku sieć można udostępnić bezpośrednio ze smartfona, tworząc przenośny punkt hotspot.

Jeżeli jednak zamierzamy często korzystać z iPada poza domem i polegamy na stałej łączności z siecią, zakup iPada Wi-Fi + Cellular będzie rozsądnym wyborem. Zyskujemy bowiem stały dostęp do internetu na tablecie, choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Oprócz wyższej ceny za samo urządzenie dochodzą także koszty obsługi dodatkowej karty SIM, którą włożymy do iPada.

Apple Watch Cellular – czy warto?

Zasadność dopłaty do wersji cellular warto też rozważyć w kontekście Apple Watch. Standardowa edycja bez łączności GSM w zupełności wielu osobom wystarczy.

Nadal oferuje bowiem możliwość wysyłania wiadomości SMS czy odbierania połączeń telefonicznych prosto z nadgarstka. Warunkiem jest jednak sparowanie z iPhonem, który musi pozostawać w pobliżu. To z niego jest udostępniana sieć GSM.

Cellular – co to jest i czym się charakteryzują urządzenia z tą technologią

Apple Watch Cellular (oznaczany także jako Apple Watch GPS + cellular) przeznaczony jest natomiast dla osób, które chcą mieć możliwość korzystania z zegarka niezależnie od iPhone’a. W takim przypadku telefon można zostawić w domu i wyjść wyłącznie z zegarkiem na ręku, by nadal mieć stały kontakt z najbliższymi i otrzymywać powiadomienia z popularnych aplikacji.

Wersja cellular jest więc świetnym wyborem m.in. dla sportowców, którzy podczas treningów nie chcą krępować swoich ruchów dodatkowym balastem w postaci iPhone’a.

Karta SIM czy eSIM – czym się różnią?

Z tematem cellular nierozłącznie związany jest też wybór odpowiedniej technologii – SIM czy eSIM. Czym różnią się te technologie? W największym skrócie SIM wymaga włożenia do urządzenia tradycyjnej karty, a eSIM jest wirtualną kartą bez fizycznej formy.

Większość iPadów wyposażona jest w tradycyjny slot na kartę SIM, ale niektóre modele obsługują też eSIM. W przypadku zegarków Apple Watch użytkownicy skazani są wyłącznie na technologię eSIM.

Warto pamiętać, że w Polsce eSIM kompatybilny z urządzeniami Apple można obecnie wyrobić wyłącznie u dwóch wiodących operatorów: Orange i T-Mobile.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak włączyć mms w iphone Jak włączyć MMS w iPhone?
Jeszcze nie tak dawno MMSy były jedyną możliwością na podzielenie się z rozmówcą multimediami. Jednak dziś, kiedy mamy dostęp do wielu innych funkcjonalności z racji
wi-fi calling Wi-Fi Calling i voLTE na iOS oraz Android – co warto wiedzieć?
Połączenia głosowe są dostępne standardowo przez sieć telefoniczną. Mimo wszystko nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że voWiFi oraz voLTE to naprawdę ciekawe technologie,
pkp intercity Pasażerowie będą zadowoleni – skończą się problemy z zasięgiem w pociągach!
Jeśli często podróżujesz polskimi pociągami, to pewnie nieraz narzekałeś na problemy z zasięgiem w tym środku transportu. Ten zwyczajnie często zanikał, a to spory problem,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *