Jeśli korzystasz z urządzeń marki Apple, zamierasz je kupić lub po prostu przeglądałeś katalog tego producenta, z pewnością natknąłeś się na oznaczenie cellular. Sprawdź, co to za technologia, jakie daje możliwości i dowiedz się, czy jest ci potrzebna. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Cellular – co to jest?

O technologii cellular mówi się głównie w kontekście urządzeń od Apple, ale podobne oznaczenia mogą być też stosowane przez innych producentów elektroniki użytkowej.

Określenie cellular wskazuje, że sprzęt ma fizyczną możliwość łączenia się z siecią komórkową. Co to oznacza w praktyce? Można do niego włożyć tradycyjną kartę SIM lub skorzystać z technologii eSIM, aby wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne czy korzystać z internetu mobilnego.

Aby skorzystać z internetu na tablecie, nie trzeba więc być w zasięgu Wi-Fi. Wystarczy dostęp do sieci komórkowej. Jeszcze większe możliwości daje cellular w Apple Watch. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest bowiem dzwonienie z zegarka bez konieczności parowania go ze smartfonem. To funkcja przydatna np. dla sportowców, którzy nie lubią zabierać na trening telefonu, ale chcą pozostać w stałym kontakcie z najbliższymi.

Cellular – w jakich urządzeniach występuje?

W przypadku sprzętów Apple cellular dotyczy głównie dwóch rodzajów urządzeń – iPadów oraz zegarków Apple Watch. W każdym z tych przypadków zastosowanie tej technologii jest nieco inne, choć w obu bazuje na połączeniu z siecią komórkową.

Funkcja cellular w iPadach jest dostępna do wyboru jako wariant we wszystkich modelach tabletów od Apple, czyli:

  • iPad
  • iPad mini
  • iPad Air
  • iPad Pro

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Apple Watch. Większość obecnie dostępnych w sprzedaży inteligentnych zegarków Apple można zakupić w bardziej zaawansowanym wariancie z obsługą technologii cellular. Mowa o:

  • Apple Watch Series 7
  • Apple Watch SE

iPad z cellular czy bez?

Zakup tabletu od Apple bardzo często wiąże się z wyborem – wybrać iPad z cellular czy bez? Odpowiedź na to pytanie z pozoru nie jest proste i zależy głównie od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z urządzenia.

Jeżeli iPad ma służyć głównie do przeglądania internetu, grania w gry i korzystania z aplikacji w domowym zaciszu, wybór wersji cellular jest mniej opłacalny. Dlaczego? W domu praktycznie ciągle pozostajemy w zasięgu Wi-Fi i nie musimy korzystać z sieci komórkowej do łączenia się z internetem. Dopłata do droższej wersji cellular mija się więc z celem.

Cellular – co to jest i czym się charakteryzują urządzenia z tą technologią

Co w sytuacji, gdy okazjonalnie zajdzie potrzeba skorzystania z internetu na iPadzie poza zasięgiem Wi-Fi? W takim przypadku sieć można udostępnić bezpośrednio ze smartfona, tworząc przenośny punkt hotspot.

Jeżeli jednak zamierzamy często korzystać z iPada poza domem i polegamy na stałej łączności z siecią, zakup iPada Wi-Fi + Cellular będzie rozsądnym wyborem. Zyskujemy bowiem stały dostęp do internetu na tablecie, choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Oprócz wyższej ceny za samo urządzenie dochodzą także koszty obsługi dodatkowej karty SIM, którą włożymy do iPada.

Apple Watch Cellular – czy warto?

Zasadność dopłaty do wersji cellular warto też rozważyć w kontekście Apple Watch. Standardowa edycja bez łączności GSM w zupełności wielu osobom wystarczy.

Nadal oferuje bowiem możliwość wysyłania wiadomości SMS czy odbierania połączeń telefonicznych prosto z nadgarstka. Warunkiem jest jednak sparowanie z iPhonem, który musi pozostawać w pobliżu. To z niego jest udostępniana sieć GSM.

Cellular – co to jest i czym się charakteryzują urządzenia z tą technologią

Apple Watch Cellular (oznaczany także jako Apple Watch GPS + cellular) przeznaczony jest natomiast dla osób, które chcą mieć możliwość korzystania z zegarka niezależnie od iPhone’a. W takim przypadku telefon można zostawić w domu i wyjść wyłącznie z zegarkiem na ręku, by nadal mieć stały kontakt z najbliższymi i otrzymywać powiadomienia z popularnych aplikacji.

Wersja cellular jest więc świetnym wyborem m.in. dla sportowców, którzy podczas treningów nie chcą krępować swoich ruchów dodatkowym balastem w postaci iPhone’a.

Karta SIM czy eSIM – czym się różnią?

Z tematem cellular nierozłącznie związany jest też wybór odpowiedniej technologii – SIM czy eSIM. Czym różnią się te technologie? W największym skrócie SIM wymaga włożenia do urządzenia tradycyjnej karty, a eSIM jest wirtualną kartą bez fizycznej formy.

Większość iPadów wyposażona jest w tradycyjny slot na kartę SIM, ale niektóre modele obsługują też eSIM. W przypadku zegarków Apple Watch użytkownicy skazani są wyłącznie na technologię eSIM.

Warto pamiętać, że w Polsce eSIM kompatybilny z urządzeniami Apple można obecnie wyrobić wyłącznie u dwóch wiodących operatorów: Orange i T-Mobile.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *