Niektóre programy (przede wszystkim gry) będą wymagały określonej wersji DirectX, co może oznaczać potrzebę aktualizacji tego zestawu funkcji API. Jeśli oprogramowanie nie działa poprawnie, warto więc sprawdzić, czy taka aktualizacja jest konieczna. Tylko jak sprawdzić wersję DirectX? Gdzie szukać informacji na ten temat?

Nie jest to takie do końca oczywiste, ponieważ DirectX nie jest zwykłym programem zainstalowanym na komputerze i sprawdzenie jego wersji wymaga wykonania pewnych konkretnych kroków. Bez obaw – wszystko dokładnie opiszemy poniżej, tak, aby każdy bez problemu sobie z tym poradził. Zapraszamy!

Jak sprawdzić wersję DirectX?

Informacje na temat wersji DirectX są dostępne w systemie bez potrzeby pobierania jakichkolwiek zewnętrznych narzędzi, jeśli wie się, gdzie szukać takiej opcji. Tak więc, jak sprawdzić wersję DirectX?

Zajmie to tylko kilka chwil, jeśli będziecie postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Naciśnij na przycisk Windows lub skieruj kursor na dół ekranu, po czym kliknij na ikonkę lupy w lewym dolnym rogu.
  2. Wpisz w pole Wyszukiwanie dxdiag i zatwierdź klawiszem Enter.
  3. Kliknij przycisk Start, wpisz ciąg dxdiag w polu Wyszukiwanie, a następnie naciśnij klawisz Enter.
  4. Interesującą Cię informację zobaczysz w pobliżu dołu nowo otwartego okna, w sekcji Informacje o systemie, obok „Wersja programu DirectX”.

Może to być na przykład DirectX 12. Informacje na temat tego, jakiej wersji DirectX potrzebujecie, aby odpalić dany program znajdziecie zazwyczaj w jego wymaganiach minimalnych/rekomendowanych.

Jak zapewne zauważyliście, w tym miejscu możecie dowiedzieć się także między innymi, jaki macie procesor i ile pamięci RAM, a przechodząc do kolejnych zakładek (np. Ekran) zobaczycie jeszcze więcej ważnych informacji na temat Waszego urządzenia.

Jak sprawdzić DirectX – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się skutecznie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić wersję DirectX i wiecie już, czy musicie dokonać aktualizacji, czy też nie. Jeśli okaże się, że jest to potrzebne, to najnowszego DirectX-a możecie bez problemu (i bez jakichkolwiek opłat) pobrać z oficjalnej strony Microsoftu. Wynika to z faktu, że DirectX jest produktem właśnie tej firmy, dostępnym wyłącznie na urządzenia z jej systemem operacyjnym, a także na konsole Xbox.

Jeśli przydał Wam się ten artykuł, być może spodobają Wam się także inne, które przygotowaliśmy na podobne tematy. Omawialiśmy na przykład to, jak sprawdzić wersję Windowsa 10. Informowaliśmy także, jak zaktualizować sterowniki w Windows 10. Zapraszamy do sekcji komentarzy, w przypadku, gdybyście mieli jakieś pomysły lub sugestie odnośnie do kolejnych materiałów!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *