Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi (głównie Windows, Linux oraz macOS). Jednym z najczęstszych dylematów okazuje się natomiast Windows i Macbook. Oba systemy mają swoje zalety i wady, dlatego zanim podejmiesz finalną decyzję, powinieneś dobrze się zastanowić. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy każde z rozwiązań i przedstawimy mocne oraz słabe strony, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego laptopa! Miłej lektury.

Macbook vs laptop z systemem Windows – porównanie

Co jest lepsze – Macbook czy laptop z systemem Windows? Aby dokładnie porównać oba rozwiązania, weźmiemy pod uwagę m.in.:

  • system operacyjny,
  • specyfikację i komponenty,
  • pozostałe różnice.

Poniżej przedstawiamy szczegóły.

System operacyjny – Macbook vs Windows

Macbooki zawsze są sprzedawane z systemem operacyjnym macOS. Wystarczy jedynie je wstępnie skonfigurować. Dla porównania – laptopy bazujące na Windowsie wcale nie muszą go mieć zainstalowanego. Wiele zależy od wyboru konkretnego modelu. W przypadku tańszych egzemplarzy będzie konieczna samodzielna instalacja i skomplikowana konfiguracja.

Windows vs Macbook – dostępność podstawowych programów

Kupując laptop z systemem Windows, musisz dopłacić, aby móc korzystać z dedykowanych programów od Microsoftu (np. Office). W innym wypadku nie będziesz w stanie wykonywać podstawowych czynności biurowych. Producent Apple zagwarantował użytkownikom darmowy pakiet programów biurowych (np. Pages lub Numbers), dzięki możesz rozpocząć pracę od razu po zakupie.

Największe różnice – laptop z system Windows vs Macbook

Spośród najważniejszych różnic pomiędzy laptopami z Windowsem, a Macbookiem, możemy dodatkowo wymienić m.in.:

  • skróty klawiszowe – w Windowsie znajdują się w mniej intuicyjnych miejscach niż w Macbookach (dobrym laptopem do przetestowania w tym przypadku jest MacBook Air 13).
  • działanie okien programów – jeżeli zależy Ci na sprawnej i dynamicznej pracy z kilkoma lub kilkunastoma programami i oknami uruchomionymi jednocześnie, zdecyduj się na rozwiązania od Apple (wówczas łatwiej otworzysz, zamkniesz i zminimalizujesz wybrane procesy).
  • szata graficzna i sposób nawigowania po systemie – kwestia bardzo indywidualna, natomiast prawie wszyscy użytkownicy Apple twierdzą, że ich doświadczenia z Windowsem wypadają dosyć negatywnie w porównaniu do systemów macOS.

Jak możemy wywnioskować z aktualnych trendów rynkowych, wybór laptopa zależy przede wszystkim od jego intuicyjności, bezpieczeństwa i prywatności, co przemawia zdecydowanie na korzyść marki Apple. Nawet jeżeli przez wiele lat użytkowałeś Windowsa, możesz “przesiąść” się na Maca w ciągu kilku godzin, przyzwyczajając się do każdej oferowanej funkcjonalności.

Specyfikacja i komponenty – laptop z Windowsem vs Macbook

Laptopy marki Apple są tworzone na bazie zdecydowanie wyższej jakości komponentów. Ponadto od 2020 roku nowe Macbooki, w tym Apple MacBook Pro są napędzane autorskim procesorem Apple Silicon – dotyczy to wersji M1/M2 lub rozwiązań z dopiskiem Pro/Max.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Apple mamy pewność, że nie zaznamy żadnych zacięć spowodowanych nieprawidłowym działaniem. Dla porównania – Windows ma procesory od Intela oraz AMD, które są dobre, ale często problemowe.

Sporym minusem w kontekście Apple jest wlutowana ilość RAM-u, której nie można zmienić (tak, jak np. w Windowsie). Należy jednak pamiętać, że ze względu na nowoczesne technologie dot. maksymalizacji wydajności pamięci RAM w Macbookach, możemy śmiało stwierdzić, że 8 GB RAM-u w Macbooku równa się 12 GB RAM-u w Windowsie.

Pozostała specyfikacja – Macbook vs Windows

Laptopy z system Windows i Macbooki należy porównywać wyłącznie w sektorze Premium w podobnych kryteriach cenowych. Jeżeli w tym przypadku zestawimy dwa urządzenia po kilkanaście tysięcy złotych, zobaczymy, że Macbooki mogą mieć nieco gorsze parametry (np. w zakresie ilości pamięci RAM czy też częstotliwości odświeżania ekranu) od Windowsa. Warto wziąć jednak pod uwagę, że Macbooki przetrwają próbę czasu i będą regularnie wspierane przez producenta (nawet po 5-6 latach od premiery). Co więcej, są wykonane z wyższej klasy materiałów. Skutkuje to ponadprzeciętną żywotnością. Ponadto na Macbooku możesz pracować nawet przez 17 godzin bez konieczności ładowania baterii (i to na najwyższych obrotach). Laptopy z systemem Windows ze względu na gorsze zabezpieczenia i większą liczbę zbędnych aplikacji prawdopodobnie wytrzymają jedynie 8-12 godzin (tak wynika z naszych obserwacji).

Macbook vs laptopy z systemem Windows – podsumowanie

Co jest lepsze – Macbook czy laptop z systemem Windows? Jeżeli zależy Ci na niemal 100% bezpieczeństwie podczas pracy z zaawansowanymi programami graficznymi typu Adobe Photoshop lub aplikacjami do obróbki i montowania filmów (np. Premiere Pro), wybierz Macbooka. To także wydajniejsze rozwiązanie w podobnym sektorze cenowym, co laptopy premium z systemem Windows.

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *