Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi (głównie Windows, Linux oraz macOS). Jednym z najczęstszych dylematów okazuje się natomiast Windows i Macbook. Oba systemy mają swoje zalety i wady, dlatego zanim podejmiesz finalną decyzję, powinieneś dobrze się zastanowić. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy każde z rozwiązań i przedstawimy mocne oraz słabe strony, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego laptopa! Miłej lektury.
Macbook vs laptop z systemem Windows – porównanie
Co jest lepsze – Macbook czy laptop z systemem Windows? Aby dokładnie porównać oba rozwiązania, weźmiemy pod uwagę m.in.:
- system operacyjny,
- specyfikację i komponenty,
- pozostałe różnice.
Poniżej przedstawiamy szczegóły.
System operacyjny – Macbook vs Windows
Macbooki zawsze są sprzedawane z systemem operacyjnym macOS. Wystarczy jedynie je wstępnie skonfigurować. Dla porównania – laptopy bazujące na Windowsie wcale nie muszą go mieć zainstalowanego. Wiele zależy od wyboru konkretnego modelu. W przypadku tańszych egzemplarzy będzie konieczna samodzielna instalacja i skomplikowana konfiguracja.
Windows vs Macbook – dostępność podstawowych programów
Kupując laptop z systemem Windows, musisz dopłacić, aby móc korzystać z dedykowanych programów od Microsoftu (np. Office). W innym wypadku nie będziesz w stanie wykonywać podstawowych czynności biurowych. Producent Apple zagwarantował użytkownikom darmowy pakiet programów biurowych (np. Pages lub Numbers), dzięki możesz rozpocząć pracę od razu po zakupie.
Największe różnice – laptop z system Windows vs Macbook
Spośród najważniejszych różnic pomiędzy laptopami z Windowsem, a Macbookiem, możemy dodatkowo wymienić m.in.:
- skróty klawiszowe – w Windowsie znajdują się w mniej intuicyjnych miejscach niż w Macbookach (dobrym laptopem do przetestowania w tym przypadku jest MacBook Air 13).
- działanie okien programów – jeżeli zależy Ci na sprawnej i dynamicznej pracy z kilkoma lub kilkunastoma programami i oknami uruchomionymi jednocześnie, zdecyduj się na rozwiązania od Apple (wówczas łatwiej otworzysz, zamkniesz i zminimalizujesz wybrane procesy).
- szata graficzna i sposób nawigowania po systemie – kwestia bardzo indywidualna, natomiast prawie wszyscy użytkownicy Apple twierdzą, że ich doświadczenia z Windowsem wypadają dosyć negatywnie w porównaniu do systemów macOS.
Jak możemy wywnioskować z aktualnych trendów rynkowych, wybór laptopa zależy przede wszystkim od jego intuicyjności, bezpieczeństwa i prywatności, co przemawia zdecydowanie na korzyść marki Apple. Nawet jeżeli przez wiele lat użytkowałeś Windowsa, możesz “przesiąść” się na Maca w ciągu kilku godzin, przyzwyczajając się do każdej oferowanej funkcjonalności.
Specyfikacja i komponenty – laptop z Windowsem vs Macbook
Laptopy marki Apple są tworzone na bazie zdecydowanie wyższej jakości komponentów. Ponadto od 2020 roku nowe Macbooki, w tym Apple MacBook Pro są napędzane autorskim procesorem Apple Silicon – dotyczy to wersji M1/M2 lub rozwiązań z dopiskiem Pro/Max.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Apple mamy pewność, że nie zaznamy żadnych zacięć spowodowanych nieprawidłowym działaniem. Dla porównania – Windows ma procesory od Intela oraz AMD, które są dobre, ale często problemowe.
Sporym minusem w kontekście Apple jest wlutowana ilość RAM-u, której nie można zmienić (tak, jak np. w Windowsie). Należy jednak pamiętać, że ze względu na nowoczesne technologie dot. maksymalizacji wydajności pamięci RAM w Macbookach, możemy śmiało stwierdzić, że 8 GB RAM-u w Macbooku równa się 12 GB RAM-u w Windowsie.
Pozostała specyfikacja – Macbook vs Windows
Laptopy z system Windows i Macbooki należy porównywać wyłącznie w sektorze Premium w podobnych kryteriach cenowych. Jeżeli w tym przypadku zestawimy dwa urządzenia po kilkanaście tysięcy złotych, zobaczymy, że Macbooki mogą mieć nieco gorsze parametry (np. w zakresie ilości pamięci RAM czy też częstotliwości odświeżania ekranu) od Windowsa. Warto wziąć jednak pod uwagę, że Macbooki przetrwają próbę czasu i będą regularnie wspierane przez producenta (nawet po 5-6 latach od premiery). Co więcej, są wykonane z wyższej klasy materiałów. Skutkuje to ponadprzeciętną żywotnością. Ponadto na Macbooku możesz pracować nawet przez 17 godzin bez konieczności ładowania baterii (i to na najwyższych obrotach). Laptopy z systemem Windows ze względu na gorsze zabezpieczenia i większą liczbę zbędnych aplikacji prawdopodobnie wytrzymają jedynie 8-12 godzin (tak wynika z naszych obserwacji).
Macbook vs laptopy z systemem Windows – podsumowanie
Co jest lepsze – Macbook czy laptop z systemem Windows? Jeżeli zależy Ci na niemal 100% bezpieczeństwie podczas pracy z zaawansowanymi programami graficznymi typu Adobe Photoshop lub aplikacjami do obróbki i montowania filmów (np. Premiere Pro), wybierz Macbooka. To także wydajniejsze rozwiązanie w podobnym sektorze cenowym, co laptopy premium z systemem Windows.
WARTO PRZECZYTAĆ: