Jednym z małych odkryć ostatnich lat wśród gier online jest World of Tanks, czyli słynne “granie w czołgi”. Można by rzec, że World of Tank szturmem wzięło rynek gier online, dając graczom możliwość sterowania prawdziwymi czołgami w realnym settingu połowy poprzedniego wieku. Realizm raczej nie jest czymś, co ostatnio się sprzedaje, szczególnie w grach online, gdzie ważny jest balans i skórki.

Studio Wargaming pozostawiło na strategiczną grę zespołową. Do zwycięstwa potrzebne są odpowiednio poprowadzone taktyki, inaczej zostaniecie mięsem armatnim. Dosłownie. A taktyka to nie tylko odpowiednie rozłożenie swoich jednostek, ale również odpowiednie dobranie klas pojazdów bojowych.

Popularność sprawiła, że pomysł szybko rozszerzył się na inne maszyny. Jeśli lubicie w grach wojskowy realizm, poza World of Tanks możecie spróbować World of Warships i World of Warplanes.

Najlepsze mody – World of Tanks

Co warto wiedzieć przed zajrzeniem do rankingu? Przede wszystkim warto wiedzieć, że mody do World of Tanks są oficjalnie wspierane przez twórcę gry – Wargaming. Instalując mody z oficjalnych źródeł, macie pewność, że nie wykraczają one w żaden sposób za dozwolone limity. Stron internetowych z modami do WoT jest kilka, ale o tym w późniejszej części.

Teraz zapraszam do rankingu: najlepsze mody – World of Tanks.

Aslain’s XVM Mod

Aslain’s XVM Mod

Jeśli chodzi o World of Tanks mody, Aslain stworzył ten najbardziej popularny. Co prawda jest to jeden mod, to tak naprawdę jest to paczka zawierająca mnóstwo zmian, które pozytywnie wpływają na rozgrywkę. Jest to przy okazji chyba najdłużej działający mod i być może pierwszy mod zmieniający ikony. Powstał już w 2010 roku, gdy World of Tanks był jeszcze w wersji beta (a więc i wymagania sprzętowe World of Tanks były znacznie niższe).

Podstawową funkcją są właśnie ikony. Aslain swoim modem sprawia, że ikony stają się dużo czytelniejsze. Stosując mocno wyróżniające się kolory, można szybciej rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Cała rozgrywka staje się dzięki temu bardziej intuicyjna.

Zastosowanie różnych kolorów jest zbawienne nie tylko przy okazji ikon. Dzięki nim łatwiej odczytacie tablicę wyników, gdzie statystyki odróżnicie za pomocą standardowego dla takich sytuacji gradientu kolorów. Na czerwono będą podświetlone słabe wyniki, a na zielono dobre.

Podobnie będą wyglądać oznaczenia na mapie, które przez zastosowanie różnej kolorystyki będą lepiej widoczne, a przez to łatwiejsze do zauważenia i bardziej czytelne. Kto by się spodziewał, że takie proste zmiany będą mieć tak wielki wpływ na rozgrywkę, prawda? Jeśli będziecie mieć problem z tym modem, przyjrzyjcie się jego instrukcji.

Rebirth

Rebirth

Rebirth to kolejny zestaw większej liczby modów. Całość służy do możliwie jak najlepszego dopasowania wszystkich elementów interfejsu pod swoje potrzeby.

W modzie Rebirth znajdziecie m.in.:

 • Wskaźnik grubości pancerza czołgu.
 • Alternatywne tablice wyników.
 • Wyświetlanie “na wierzchu” wielu dodatkowych statystyk.
 • Dodatkowe oznaczenia na minimapie (np. krzyż potwierdzający zniszczenie przeciwnika lub pokazanie hp).
 • Zmiana koloru zarysu widzianych czołgów.
 • Dodatkowe statystyki graczy.
 • I wiele innych!

Co najważniejsze: praktycznie każda z tych dodatkowych rzeczy przychodzi w wielu wariantach wizualnych, tak że możecie dopasować absolutnie wszystko pod własny gust.

WoW style XVM

Myślę, że nazwa mówi wszystko. WoW Style XVM to konfiguracja, która zmienia styl kolorów na ten znany z World of Warcraft. Kolory będą dotyczyły “jakości” graczy i będą ustalane na podstawie ich ratingu.

Ważne: do prawidłowego działania tego moda musicie odwiedzić stronę xvmmod.com, założyć konto i aktywować statystyki. Bez tego WoW style XVM mod nie wyświetli statystyk.

Hawg’s 10 Tactical MiniMaps + Build your own

Łatwo możecie zauważyć, że mody do World of Tanks skupiają się głównie na interfejsie użytkownika. Dokładnie tak jest: WoT to gra online i mody nie mogą dawać przewagi w grze, gdyż wchodziłyby w rolę cheatów lub stały się wymagane dla wszystkich. Jednocześnie nie jest to gra rozbudowana jak WoW, gdzie addony można spotkać praktycznie do wszystkiego.

Tak samo jest z tym modem. Hawg’s 10 Tactical MiniMaps oczywiście pomaga w grze, ale tylko upraszczając dostęp do informacji, które i tak możesz posiadać. Ten mod zaznacza na minimapach miejsce, gdzie najlepiej się rozstawić swoim czołgiem. Jak rozpoznaje te miejsca? To po prostu na sztywno zaznaczone najczęściej wybierane miejsca przez pro graczy. Bez problemu zauważysz to na streamach lub meczach.

Co dodatkowo fajnego, to możliwość tworzenia własnych map ze znacznikami w wybranych przez nas miejscach. Dokładnie tak, jak w tytule.

Animated 6th Sense +10 Seconds Timers

Kolejny mod, gdzie nazwa wyjaśnia prawie wszystko. Ten mod zastępuje ikonę szóstego zmysłu na jedną z 28 do wyboru. Wiele z nich ma wbudowane customowe odliczanie 10 sekund.

111 Sixth Sense Sounds

Skoro zmieniliście już ikonę szóstego zmysłu na ładnie animowaną, pora dobrać do niej specjalny dźwięk. Ten addon robi dosłownie to: daje wam do wyboru 111 różnych dźwięków, które usłyszycie wraz z szóstym zmysłem. Wiele melodii będzie wam znanych.

Pro 58 Crosshairs + Pen Indicator – 6 Colors ++

Pewnie zauważyliście już, że w World of Tanks mody pozwalają na zmianę prawie każdego elementu UI. Nie inaczej jest z tym modem. Pozwala on na wybór jednego z 58 ośmiu celowników i wybór jednego z sześciu kolorów. Dodatkiem jest zaimplementowanie w każdym celowniku dodatkowej informacji o współczynniku penetracji pancerza. Co oczywiste, to dość przydatne w grze multiplayer.

25 Damage Indicators

Jeżeli uważacie, że otrzymywanie obrażeń w grze nie jest odpowiednio widoczne, ten mod jest dla was. Zapewnia 25 kompletnie nowych grafik służących do pokazania otrzymywanych obrażeń, tak żebyście nic nie przegapili.

Solo’s Easy ModPack

Solo’s Easy ModPack

ModPacki to paczki modów pochodzącego z reguły od jednej konkretnej osoby tak jak poprzednio od Hawga lub Aslaina. Tym razem owym człowiekiem jest Solo, jeden z lepszych graczy na europejskich i północnoamerykańskich serwerach. Zebrane w tej paczce mody to zbiór wg niego najlepszych, z których sam korzysta.

Całość dobrana tak, żeby nie miała negatywnego wpływu na grę. Dla odmiany ma wbudowane fixy pozwalające uzyskać więcej fps na słabszych komputerach. Wybór jest naprawdę duży, sprawdźcie sami! Ważne: ten mod przychodzi z własnym instalatorem. Autor poleca czystą instalkę, czyli taką z wyczyszczeniem zawartości folderu z modami przed instalacją. Na wszelki wypadek zróbcie kopie tych folderów!

Czym są mody do World of Tanks?

Mody do World of Tanks (i innych gier) to małe modyfikacje gry, które są tworzone przez graczy dla graczy. Z reguły odpowiadają na potrzeby wynikające z gry, których z jakiegoś powodu twórcy jeszcze nie dodali. Często są to nowe funkcje, zmiany istniejących lub poszerzenie możliwości o niedostępne opcje.

Mody do World of Tanks skupiają się na interfejsie użytkownika i sprawieniu, żeby gra była czytelniejsza. Dzięki nim często łatwiej i szybciej odnajdziesz się w danej sytuacji, co pozwala zareagować przed działaniem przeciwnika. Mimo to zdarzają się też mody np. do audio, o czym przekonacie się z naszego rankingu modów do World of Tanks.

Mody z reguły muszą być updatowane wraz z updatami gry lub będą pasować tylko do określonej wersji gry. Uważajcie na to. Jeśli po aktualizacji coś przestało działać, najpewniej wystarczy zaktualizować również mody. Dzięki naszej instrukcji dowiesz się, jak to robić automatycznie.

Skąd pobrać mody do World of Tanks?

Jeżeli graliście już kiedyś w grę, która obsługuje mody, pewnie domyślacie się, skąd pobrać mody do World of Tanks. Tradycyjnie można użyć aplikacji będącej managerem addonów. W przypadku WoT możemy jednak mówić o pewnej różnicy: Wargaming ma własną oficjalną stronę z modami, skąd mody się ściąga i instaluje “ręcznie”. Z racji tego, że to jest oficjalnie wspierana metoda, od niej zaczniemy.

Kwestie tego, skąd pobrać i jak zainstalować mody do World of Tanks są ze sobą zbieżne. Sposób instalacji wprost wynika z tego, skąd mody zostaną ściągnięte.

Jeżeli zainteresował cię nasz artykuł, ale nie grałeś jeszcze w WoT, przed ściągnięciem modów musisz pobrać grę.

Jak wgrać mody – World of Tanks Mod Hub

Jak wgrać mody World of Tanks Mod Hub

Strona z modami do World of Tanks Mod Hub to oficjalny zbiór modów producenta Wargaming. Na tej stronie znajdziecie mody do ich wszystkich gier, a także sklep premium i inne serwisy dla graczy. Sama obsługa jest wyjątkowo prosta: po prostu przeglądacie mody, wybieracie ten, który wam pasuje, wchodzicie na stronę tego konkretnego moda, a tam znajdziecie przycisk download.

Mod Hub z modami do World of Tanks niestety pozostawia wiele do życzenia pod względem wyszukiwania i przeglądania modów. Mody można przeglądać tylko po tagach lub języku użytym do sporządzenia opisu. Nie da się sprawdzić odgórnie popularności modów. Co prawda liczba pobrań jest widoczna, ale tylko na stronach konkretnych modów, co sprawia, że jest to trudne do porównania.

Dodatkowo, co trochę zabawne: mody z tej strony można instalować na dwa różne sposoby:

 1. Niektóre mody, np. słynne World of Tanks mody Aslain ściąga się z wbudowanym instalatorem. Podobnie jak inne aplikacje, musicie uruchomić instalator, w nim wybrać folder, gdzie macie zainstalowane World of Tanks, a instalator załatwi sprawę za was. Aktualizacji dokonuje się, przez ściągniecie nowego instalatora i uruchomienie. Jeśli chcecie odinstalować ten mod, zrobicie to przez “Dodaj lub Usuń programy” w panelu sterowania systemu Windows.
 2. Niektóre mody instaluje się klasycznie. Po ściągnięciu znajdziecie na swoim dysku spakowany folder. Rozpakujcie go, a następnie przenieście do folderu /mods lub /res_mods w lokalizacji, gdzie macie zainstalowaną grę World of Tanks. Aktualizacja odbywa się przez ściągnięcie nowego addonu i zastąpienie starego folderu nowym.

W obu przypadkach sprawdźcie dokładne instrukcje na stronach modów, gdyż mogą one wymagać dodatkowych działań.

Plusy

 • Oficjalna strona Wargaming.
 • Sprawdzone mody mają specjalne oznaczenie.

Minusy

 • Sposób instalacji modów nie jest uniwersalny.
 • Mało opcji sortowania modów.

CurseForge – manager pobierania modów do World of Tanks

CurseForge

Gdy czytacie o modach i ich dosyć archaicznym sposobie instalacji, który bardziej przypomina cheaty niż oficjalnie akceptowane rozszerzenia, łatwo “wymyślić” aplikację, która by to robiła za nas. CurseForge to specjalna zewnętrzna aplikacja, która służy za manager pobierania modów do gier, nie tylko do World of Tanks. Mogliście ją już np. zauważyć przy okazji naszego przeglądu modów do WoW-a.

Po instalacji CurseForge wystarczy wybrać swoją grę i znaleźć jej ścieżkę instalacji, żeby aplikacja wiedziała, gdzie ściągać addony. Następnie można już przeglądać addony i prosto jest instalować, wciskając przycisk “download”. Aktualizacja jest równie prosta: po włączeniu aplikacji zobaczycie listę swoich addonów do World of Tanks. Możecie zaktualizować każdy pojedynczo lub wcisnąć przycisk “Update all”, żeby w ciągu kilku sekund aplikacja ogarnęła wszystko sama.

CurseForge ma bardziej rozbudowany system sortowania i wyszukiwania. Same strony i komentarze też są bardziej czytelne.

Plusy

 • Bardziej rozbudowane opcje przeglądania i wyszukiwania.
 • Łatwe ściągania i aktualizowanie modów.

Minusy

 • Nie jest to oficjalnie wspierane rozwiązanie.

Co zrobić, gdy mody do World of Tanks nie działają?

Przede wszystkim warto standardowo:

 • Usunąć i zainstalować ponownie addon.
 • Addony są wypuszczane do konkretnej wersji gry. Sprawdźcie, czy zgadza się wersja: jeśli gra dostała patch, addon najpewniej też musi zostać zaktualizowany.

Jeśli mody do World of Tanks wciąż nie działają, może to oznaczać bardziej złożony problem. Jak już wspomniałem przy instalacji: mody do World of Tanks czasem wymagają bardziej złożonych czynności do poprawnej instalacji. Zawsze sprawdźcie dokładny opis addonu i czy nie ma tam przypadkiem instrukcji instalacji. Jeśli jest: sprawdźcie, czy odtworzyliście wszystkie kroki tak jak w opisie.

W przypadku modów może się zdarzyć, że nie będą działać, nawet jeśli wszystko zrobicie dobrze. Czasem tak po prostu bywa: osoba tworząca mod nie zauważy jakiegoś błędu. Wytkną go dopiero użytkownicy. W takiej sytuacji warto zajrzeć w komentarze, które często bywają pierwszym punktem kontaktu między graczami i twórcą moda.Jeśli inni mieli podobny problem i go zgłosili, jest spora szansa na to, że znajdziesz informację o tym, że już są wykonywane prace nad naprawą problemu.

Mamy nadzieję, że ten materiał był dla Was przydatny. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym opisujemy najlepsze mody do Wiedźmina 3. Niektóre z nich robią naprawdę piorunujące wrażenie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

smartwatch z ekg ranking Smartwatch z EKG – ranking najlepszych modeli na 2023!
Funkcja EKG nie jest nowością w inteligentnych zegarkach. Kolejni producenci wydają sprzęt, który posiada opcję elektrokardiogramu. Modeli na rynku jest obecnie ogrom – wybór może
Jaki smartwatch dla seniora wybrać? Sprawdź ranking 8 najlepszych zegarków inteligentnych dla starszego użytkownika!
Smartwatche to stosunkowo nowy gadżet, który jest przeznaczony dla każdego – w tym również seniorów. Starsi użytkownicy także znajdą w takim sprzęcie wiele naprawdę przydatnych
uniwersalna aplikacja do smartwatcha Uniwersalna aplikacja do smartwatcha – jaką wybrać?
U coraz większej grupy osób widać znaczące zainteresowanie smartwatchami. Wynika to z faktu, że są to niezwykle przydatne urządzenia, które mogą skutecznie zastąpić smartfona i
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *