27 maja miał odbyć się pierwszy załogowy lot Stanów Zjednoczonych na orbitę od zakończenia programu Space Shuttle w 2011 roku. Złe warunki pogodowe sprawiły, że został przełożony na 30 maja, ale nie wszystko stracone – dostaliśmy za to okazję obejrzenia nowych, stworzonych specjalnie na tę okazję kombinezonów. Za nowe kombinezony kosmiczne odpowiedzialne jest oczywiście SpaceX.

Nowe skafandry stosowane będą przy starcie – nie w przestrzeni kosmicznej

Kiedy mówimy o kombinezonach kosmicznych, większość osób z pewnością kojarzy wielkie, białe, jakby “napompowane” stroje z ogromnym hełmem. Są to tak zwane skafandry EVA (do extra-vehicular activity, czyli spacerów kosmicznych) i ich projekt (w każdym razie, jeśli chodzi o skafandry amerykańskie) został zmodernizowany wraz z upływem lat, ale w dużej mierze się nie zmienił. Nie o nich w tym przypadku mowa.

Nowe kombinezony, zaprojektowane przez SpaceX Elona Muska wraz z NASA i astronautami, którzy polecą na orbitę, służą ochronie podczas startów, na przykład od zagrożenia związanego z wysoką temperaturą.  Są to tak zwane “lanuch and entry suits”. Już w samej przestrzeni kosmicznej nosi się skafandry znacznie bardziej zaawansowane, które w zasadzie mają być własnym miniaturowym statkiem kosmicznym i podtrzymać wszystkie funkcje życiowe astronauty.

kombinezony kosmiczne

Nowe kombinezony kosmiczne na powyższym zdjęciu prezentują Bob Behnken i Doug Hurley, którzy już za kilka dni, jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną w nich lot na orbitę.

Rzucić okiem na skafandry z bliska, a także przyjrzeć się procesowi designu i produkcji, można na filmiku zamieszczonym na Twitterze przez same NASA. Są one stworzone specjalnie na zamówienie i nie są dostępne w sklepach.

Czym charakteryzują się nowe kombinezony?

Przede wszystkim są one odporne na płomienie i wstrząsy. Jak łatwo można się domyślić, wbudowano w nie pełen system komunikacyjny – zarówno radio, jak i mikrofon. Zadbano o to jak najlepszą jakość komunikacji, w związku z czym wdrożono m.in. zaawansowaną redukcję hałasu.

Celem było uproszczenie designu i wydaje się, że cel ten osiągnięto, bowiem zarówno powietrze, jak i prąd dostarczane są za pomocą pojedynczego kabla, którego drugi koniec łączy się z siedzeniem w kapsule.

Jedną z rzeczy, które były ważne podczas rozwoju tego kostiumu, było uczynienie go łatwym do użycia, czymś, co załoga musi tylko wpiąć, kiedy usiądzie, a potem kombinezon sam się sobą zajmie. – Chris Tripp, SpaceX

Dużo pracy wymagały rękawice – w końcu astronauci nie mogą ich po prostu zdjąć, żeby obsługiwać panele dotykowe w kapsule. Zaprojektowano je tak, żeby były wygodne i precyzyjne w użyciu, a przy tym maksymalnie wytrzymałe.

Skafandry były oczywiście sprawdzane wcześniej “in house”, ale lot na orbitę to ich pierwszy prawdziwy test. Ich stworzenie było długim, złożonym procesem, a ważne było osiągnięcie zarówno maksymalnej funkcjonalności, jak i atrakcyjnego wyglądu.

Zajęło nam trzy, prawie cztery lata, żeby zaprojektować skafandry, które zarówno dobrze wyglądają i dobrze działają. Chcemy zainspirować dzieci, żeby mówiły, że pewnego dnia one też chcą nosić ten skafander… podekscytować je, żeby mówiły “Tak, chcę być astronautą. Chcę pracować w inżynierii kosmicznej, na zaawansowanych lotach kosmicznych”. Dzisiaj chodzi o rozbudzenie marzeń o kosmosie. – Elon Musk, założyciel i CEO SpaceX

Co wy na to? Czy nowe kombinezony kosmiczne SpaceX’a rzeczywiście sprawiają, że pomyśleliście “tak, chcę być astronautą”? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! Możecie także obejrzeć zapis pięciogodzinnego livestreamu z wczorajszego ostatecznie nieudanego startu.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

hakowanie satelity Polska drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach hackowania satelity
Kojarzycie sceny z filmów akcji, gdy haker klika zacięcie w klawiaturę, żeby w końcu krzyknąć: „Dostałem się!”? Chociaż pewnie większość zawodników konkursu Hack-a-Sat obraziłaby się
lot na orbitę Crew Dragon zadokował, więc czas na podsumowanie lotu kapsuły SpaceX’a na orbitę
Amerykańscy astronauci zadokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyszedł więc czas na podsumowanie misji, którą przez miniony weekend obserwowały, czy to z zapartym tchem, czy delikatnym
starlink Starlink jest teraz dostępny w 32 krajach, w tym w wielu z natychmiastową dostawą
Starlink to system satelitów stworzony przez SpaceX, firmę Elona Muska. To wciąż rozwiązanie dość niszowe, ale z roku na rok rośnie jego popularność – i

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *