Zdarzyło wam się usłyszeć świetną piosenkę np. w radiu, ale nie poznaliście wykonawcy? Nie uwierzę, jeśli powiecie, że nigdy wam się to nie przydarzyło. Na szczęście rozwój technologii już dawno pozwolił na pokonanie tej przeszkody. Istnieje wiele sposobów na odkrycie wykonawcy i nazwy piosenki, nawet jeśli już się skończyła.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki

Najprostszy sposób to oczywiście ściągnięcie odpowiedniej aplikacji na telefon. Smartfony w naszych kieszeniach dzięki zewnętrznym aplikacjom mają gigantyczne możliwości i tak: rozpoznawanie muzyki jest jedną z nich.

Shazam

Najpopularniejszą aplikacją do rozpoznawania muzyki jest Shazam. Posiadając tę aplikację w telefonie, wystarczy, że klikniemy przycisk i nadstawimy telefon blisko głośnika. Przy niezakłóconym odsłuchu wyszukiwanie zajmie dosłownie moment. Przy zakłóceniach może to potrwać chwilę dłużej, ale Shazam wciąż notuje bardzo dobre wyniki. Bardzo dobrze sobie radzi również z większością znanych remixów.

Rozpoznawanie muzyki online - sprawdzone aplikacjeŹródło grafiki: https://www.shazam.com/pl/home

Shazam to aktualnie dużo więcej niż samo rozpoznawanie utworów. Po znalezieniu wykonawcy apka przedstawi nam link do piosenki w Youtube, Apple Music, zbliżające się koncerty, najpopularniejsze utwory tego wykonawcy oraz oczywiście dokładne dotyczące piosenki, a czasem również tekst. Możemy też przez apkę dodać piosenkę do swoich ulubionych. Shazam posiada również rozszerzenie do przeglądarki o tym samym działaniu oraz prowadzi statystyki najczęściej wyszukiwanych piosenek.

Midomi/SoundHound

Kolejną aplikacją jest strona Midomi, gdzie sprawdzicie piosenkę prosto z poziomu strony. Posiada te same funkcje co Shazam. Można również ściągnąć apkę na komórki, ta nazywa się SoundHound – Music Discovery.
Nowością względem Shazam jest funkcja rozpoznawania piosenki na podstawie śpiewania/nucenia. Wymagany jest raczej co prawda w miarę dobry głos… chociaż jak udowodnię później, dzisiejszy internet radzi sobie z trudniejszymi problemami.

Midomi/SoundHound
Źródło grafiki: https://www.midomi.com/

Strona szukająca muzyki po tekście

Dużym problemem z używaniem apek na telefonie jest potrzeba użycia jej w momencie, gdy piosenka gdzieś leci. Spóźniłeś się? Byłeś zajęty, np. prowadziłeś akurat samochód? Czy może po prostu ktoś nie uszanował twojego czasu i gadał w trakcie, przez co apka nie zdążyła rozpoznać, czego słuchała? Twoja strata?

Na szczęście nie. Wielu ludziom to umyka, w końcu najciemniej pod latarnią, ale wystarczy zapamiętać trochę tekstu, a najprościej w świecie wyszukiwarka google da nam odpowiedź praktycznie od razu, często również od razu z linkiem do Youtube i tekstem. Osobiście używam tej metody bardzo często. Teksty większości piosenek na świecie są gdzieś w internecie, więc znalezienie ich po ciągu kilku wyrazów jest bardzo łatwe. Gdy się sam zorientowałem o tej możliwości, znalazłem nawet jakąś piosenkę Michała Bajora, która słyszałem w radiu gdzieś na początku tysiąclecia, ale tak mi utkwiła w głowie. Spróbujcie!

Strona zbierająca historię piosenek z radia

Tekstu również nie zapamiętaliście, ale piosenka leciała w radiu? Spoko, to wciąż nic straconego! Każde lub prawie każde radio prowadzi na swojej stronie internetowej spis piosenek, które były puszczane na antenie. Istnieje również strona, która agreguje stacje radiowe (w tym radia internetowe!) i podaje na bieżąco, w sposób łatwy do sprawdzenia. Tą stroną jest odsluchane.eu Spójrzcie tylko na screen poniżej, zrobiłem go dokładnie o 13:09:

odsluchane.eu

Jeżeli znacie dokładną godzinę, datę oraz stację radiową, możecie sprawdzić listę puszczanych utworów sporo do tyłu. Dla niektórych stacji możecie się cofnąć aż do 2015 roku!

Co ciekawe odsluchane.eu tworzą też listę najczęściej puszczanych piosenek w radiu! Tak, dzięki temu w końcu możemy się przekonać na własne oczy, jak to jest z tym puszczaniem tej samej piosenki kilka razy dziennie. Oraz przekonać się, kto jest najpopularniejszym artystą i czemu jest to Dawid Podsiadło.

Strony do rozpoznawania muzyki

To nie było radio? Nie pamiętasz tekstu? W sumie to w ogóle mało pamiętasz? Wciąż nic straconego! Istnieje taka strona w polskim internecie rozpoznajemy.pl Strona zbiera społeczność pomocnych internautów, którzy po twoim opisie postarają się pomóc ci odnaleźć poszukiwaną nutkę. Tylko spójrzcie:

rozpoznajemy.pl
Oczywiście chodziło o coś bardziej skomplikowanego niż “dziewczynę o perłowych włosach”. Rozpoznajemy.pl posiada też osobny dział do wynajdywania muzyki z reklam.

Podobnie jak przy tekście możecie spróbować zapytać wujka google. Co prawda w takiej sytuacji nie będzie zbyt dokładny, ale jak powszechnie wiadomo, z nie takimi problemami radziły sobie algorytmy googla.

Rozpoznawanie muzyki online – podsumowanie

Rozwój technologii jest ściśle związany z coraz większymi możliwościami. Pięknym przykładem tego, jest możliwość rozpoznania muzyki przez dedykowane temu apki. Jeśli jednak nie możemy użyć apki, gdy leci piosenka, nie panikujcie – jest dużo innych metod, aby nie stracić utworu z oczu, aż przypadkiem go ponownie usłyszymy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

youtube music YouTube Music wprowadzi podcasty “już niedługo”
Spotify czy Tidal są najbardziej znane jako usługi do streamingu muzyki, ale w praktyce ich oferta jest znacznie szersza i obejmuje m.in. podcasty. YouTube Music
youtube premium Cena YouTube Premium idzie w górę — jednak póki co nie w Polsce
YouTube Premium właśnie ni stąd, ni zowąd stało się w Stanach Zjednoczonych wyraźnie droższą usługą, podobnie, jak YouTube Music. Polscy użytkownicy (na razie) mogą jednak
YouTube Music dostało sekcję komentarzy
YouTube i sekcja komentarzy to połączenie, które większość Internautów prawdopodobnie dobrze zna. Teraz jednak o takie rozwiązanie została wzbogacona także aplikacja… YouTube Music, zarówno w
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *