Stellaris to jedna z najpopularniejszych gier Paradoxu, znanego z wielu cenionych serii strategii. W tym przypadku jednak nie kierujemy królami czy głowami państw z XIX w., a zajmujemy się podbijaniem kosmosu. Dla fanów gier z gatunku 4X oraz grand strategy wargame – pozycja wręcz obowiązkowa. Jest przy tym jednak jeden haczyk.

Przed zakupem Stellaris (które w cenie regularnej nie jest szczególnie tanie, jak na grę z 2016 roku – pojawia się jednak regularnie na sporych promocjach) warto jednak zweryfikować, czy spełnia się wymagania tego tytułu. Wymagania Stellaris nie są równe wymaganiom dużych gier AAA, ale nie jest to też gra indie w typie Terrarii czy Stardew Valley.

Stellaris – wymagania na PC

Twórcy Stellaris przygotowali pod dwa zestawy wymagań (minimalne oraz zalecane) dla każdego z najczęściej wykorzystywanych systemów operacyjnych na PC, a więc dla Windowsa, Linuxa oraz MacOS-a. Jeśli ktoś planuje korzystać z funkcji multiplayerowych, powinien ponadto pamiętać, że oprócz spełniania wskazanych poniżej wymagań Stellaris (najlepiej zalecanych, co najmniej minimalnych) nie obejdzie się też bez stabilnego połączenia z Internetem.

stellaris wymagania pc
Źródło: Paradox Development Studio

Windows – wymagania Stellaris

Wymagania minimalne Stellaris dla Windowsa:

System operacyjnyWindows® 7 SP1 64-bitowy
ProcesorIntel® iCore™ i3-530 lub AMD® FX-6350
Pamięć RAM4 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GTX 460 lub AMD® ATI Radeon™ HD 5870 (1GB VRAM-u) lub AMD® Radeon™ RX Vega 11 lub Intel® HD Graphics 4600
DirectXWersja 9.0c
Miejsce na dysku10 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowakompatybilna z Direct X 9.0c

Wymagania zalecane:

System operacyjnyWindows® 10 Home 64-bitowy
ProcesorIntel® iCore™ i5-3570K lub AMD® Ryzen™ 5 2400G
Pamięć RAM4 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GTX 560 Ti (1GB VRAM-u) lub AMD® Radeon™ R7 370 (2 GB VRAM-u)
DirectXWersja 12
Miejsce na dysku10 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowakompatybilna z Direct X 9.0c

MacOS – wymagania

W przypadku niektórych gier wymagania na MacOS-a wyglądają niemal identycznie, a główna różnica pojawia się w niezbędnej wersji systemu operacyjnego. W tym wypadku jest jednak inaczej, dlatego posiadacze sprzętów Apple powinni dokładnie zapoznać się z wymaganiami Stellaris opracowanymi właśnie pod kątem MacOS-a.

Wymagania minimalne na MacOS-a wyglądają tak:

System operacyjny10.11 (El Capitan)
ProcesorIntel® iCore™ i5-4570S
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GT 750M lub ekwiwalentna karta AMD® z 1 GB VRAM-u
Miejsce na dysku10 GB dostępnej przestrzeni

Tak natomiast prezentują się wymagania zalecane:

System operacyjny10.13 (High Sierra)
ProcesorIntel® iCore™ i5-4670
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GTX 780M z 4GB VRAM-u lub AMD® Radeon™ R7 370 (2 GB VRAM-u)
Miejsce na dysku10 GB dostępnej przestrzeni

Linux – Stellaris wymagania sprzętowe

Wymagania Stellaris dla Linuxa są natomiast w dużej mierze tożsame z wymaganiami dla Windowsa. Minimalne są następujące:

System operacyjnyUbuntu 20.04 x64
ProcesorIntel® iCore™ i3-530 lub AMD® FX-6350
Pamięć RAM4 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GTX 460 lub AMD® ATI Radeon™ HD 5870 (1GB VRAM-u) lub AMD® Radeon™ RX Vega 11 lub Intel® HD Graphics 4600
Miejsce na dysku12 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowakompatybilna z Direct X 9.0c

Wymagania zalecane w przypadku Linuxa (i SteamOS-a):

System operacyjnyUbuntu 20.04 x64
ProcesorIntel® iCore™ i5-3570K lub AMD® Ryzen™ 5 2400G
Pamięć RAM4 GB
Karta graficznaNvidia® GeForce™ GTX 560 Ti (1GB VRAM-u) or AMD® Radeon™ R7 370 (2 GB VRAM-u)
Miejsce na dysku12 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowakompatybilna z Direct X 9.0c

Stellaris – platformy, data premiery

Stellaris zostało stworzone przez Paradox Development Studio (seria Crusader of Kings, Victoria, Hearts of Iron, Europa Universalis), a wydane przez Paradox Interactive. W pierwszej kolejności gra trafiła na PC, i to na wszystkie czołowe systemy – Windows, MacOS-a i Linuxa – 9 maja 2016 roku. Gracze konsolowi musieli poczekać na swoją kolejkę kilka lat. Stellaris: Console Edition zadebiutowało na Xboxie One i PlayStation 4 26 lutego 2019 roku.

wymagania sprzetowe stellaris
Źródło: Paradox Development Studio

Wersja PC-towa została stosunkowo dobrze oceniona. Na Metacriticu zebrała oceny na poziomie 78/100 od krytyków i 8.0/10 od graczy. Na Steamie została przyjęta jeszcze lepiej – ma ponad 100 000 recenzji od graczy, z czego aż 88% jest pozytywne. Najczęściej podkreślane zalety to m.in. fabuła, dobra lokalizacja i ogrom ciekawych, dobrze zrealizowanych mechanik.

Wymagania Stellaris – podsumowanie

Wymagania Stellaris nie są może bardzo niskie, ale obecnie, sporo już lat po premierze tego tytułu, nie powinny też sprawiać graczom ogromnych problemów. Zarówno, jeśli chodzi o system Windows, jak i MacOS-a oraz Linuxa. Powinny potencjalnie poradzić sobie z nią nawet niektóre komputery i laptopy ze zintegrowanymi kartami graficznymi (o ile oczywiście spełnią pozostałe wymagania, m.in. w zakresie pamięci RAM oraz procesora).

Jako ciekawostkę warto dodać, że chociaż Stellaris jako takie nie ma wersji mobilnej, to od czerwca 2020 roku na Androidzie i iOS-ie można zagrać w Stellaris: Galaxy Command. Jest to spin-off Stellaris, który jednak pod wieloma względami przypomina oryginał. Nie jest jednak grą płatną, jak produkcja PC-towa, a grą free-to-play, co oczywiście wiąże się z występowaniem w niej mikrotransakcji.

Mimo tego tytuł jest całkiem nieźle oceniany – dostał 4/5 gwiazdek od graczy w sklepie Google Play i 4,1/5 w App Store, a więc zdecydowanie tragedii nie ma. Jeśli ktoś nie może zagrać w Stellaris na PC lub szuka jakiejś mobilnej alternatywy (lub uzupełnienia dla wersji desktopowej), nie zaszkodzi Galaxy Command wypróbować.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn ubuntu VPN na Ubuntu — dlaczego warto i jaki wybrać?
Używasz systemu operacyjnego Ubuntu i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego VPN? W tym artykule opowiemy, dlaczego warto korzystać z wirtualnych sieci prywatnych, jaki VPN dla
linux vpn Linux VPN — jaki warto wybrać i co powinien mieć?
Jeśli używasz już systemu Linux na swoim komputerze, to prawdopodobnie interesujesz się kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa. Aby uzyskać jeszcze lepsze bezpieczeństwo na systemie z pingwinkiem,
wiedźmin 3 wymagania Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *