Powłoka zewnętrzna (karoseria) samochodów osobowych pokryta jest lakierem, który w trakcie użytkowania pojazdu ulega mniejszym lub większym uszkodzeniom. Uszkodzenia objawiają się w postaci hologramów, rys czy nawet większych ubytków. Które z nich można wypełniać, wykorzystując zaprawki lakiernicze, a z którymi należy udać się do lakiernika? W jaki sposób wykonywać drobne naprawy lakiernicze?
Zaprawki lakiernicze – czym są?
Każde uszkodzenie lakieru ma wpływ na estetykę pojazdu, a po jakimś czasie także na kondycję karoserii. Rysy i ubytki mogą stać się źródłem korozji, dlatego trzeba je usuwać od razu po ich zauważeniu.
Należy jednak pamiętać, że drobne naruszenie powłoki karoserii nie jest uszkodzeniem, z którym automatycznie trzeba jechać do profesjonalnej lakierni. Można je usunąć samemu, wykorzystując odpowiednie zaprawki lakiernicze (skutecznie zaprawki dostępne są tutaj: https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze). To właśnie produkty tego typu pozwolą wielu kierowcom zaoszczędzić sporo pieniędzy i własnoręcznie zająć się stanem lakieru swojego pojazdu.
Zaprawka lakiernicza jest niczym innym jak niewielką ilością lakieru, którą producent zamknął w opakowaniu w postaci tubki. Zaprawki lakiernicze rozprowadza się pędzelkiem i igłą, ale na rynku są także dostępne akcesoria lakiernicze w postaci długopisów.
Wizyta w lakierni czy zaprawki lakiernicze?
Samodzielnie wykonywane poprawki lakiernicze wcale nie muszą być mniej udane od tych, które wykonał lakiernik. Współczesne produkty do uzupełniania ubytków karoserii są naprawdę interesujące. Dzięki nim z łatwością można usunąć drobne rysy i ubytki, a sposób użycia jest bardzo prosty i nawet niedoświadczone osoby nie powinny mieć problemów z ich aplikacją.
Jakie zaprawki wybrać? Jeśli rysy są bardzo niewielkie i płytkie, warto skorzystać z tak zwanego fluid pena, czyli długopisu z lakierem (nazywanego czasem kredką koloryzującą) znajdującym się w jego wnętrzu. W przypadku odprysków i przebarwień czy nieco większych ubytków należy zastosować zaprawki lakiernicze z pędzelkiem. Dokładne rozprowadzenie zaprawki nie jest trudne, przed ich użyciem warto jednak oczyścić dokładnie miejsce, w którym zostaną nałożone. Dzięki temu trwałość wykonanej zaprawki powinna być zadowalająca i wytrzymywać nie tylko działanie czasu, ale również czynników zewnętrznych.
Czy warto więc stosować zaprawki? Oczywiście! To oszczędność czasu i pieniędzy, a struktura lakieru i estetyka pojazdu zostają zachowane. Powodzenia!
WARTO PRZECZYTAĆ: