Powłoka zewnętrzna (karoseria) samochodów osobowych pokryta jest lakierem, który w trakcie użytkowania pojazdu ulega mniejszym lub większym uszkodzeniom. Uszkodzenia objawiają się w postaci hologramów, rys czy nawet większych ubytków. Które z nich można wypełniać, wykorzystując zaprawki lakiernicze, a z którymi należy udać się do lakiernika? W jaki sposób wykonywać drobne naprawy lakiernicze?

Zaprawki lakiernicze – czym są?

Każde uszkodzenie lakieru ma wpływ na estetykę pojazdu, a po jakimś czasie także na kondycję karoserii. Rysy i ubytki mogą stać się źródłem korozji, dlatego trzeba je usuwać od razu po ich zauważeniu.

Należy jednak pamiętać, że drobne naruszenie powłoki karoserii nie jest uszkodzeniem, z którym automatycznie trzeba jechać do profesjonalnej lakierni. Można je usunąć samemu, wykorzystując odpowiednie zaprawki lakiernicze (skutecznie zaprawki dostępne są tutaj: https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze). To właśnie produkty tego typu pozwolą wielu kierowcom zaoszczędzić sporo pieniędzy i własnoręcznie zająć się stanem lakieru swojego pojazdu.

Zaprawka lakiernicza jest niczym innym jak niewielką ilością lakieru, którą producent zamknął w opakowaniu w postaci tubki. Zaprawki lakiernicze rozprowadza się pędzelkiem i igłą, ale na rynku są także dostępne akcesoria lakiernicze w postaci długopisów.

Wizyta w lakierni czy zaprawki lakiernicze?

lakiersamochodowyWiele osób, które dostrzegły rysy bądź mniejsze ubytki w danym elemencie karoserii swojego pojazdu, zastanawia się nad wizytą u lakiernika. Jest to oczywiście dobry pomysł, ale wtedy, gdy uszkodzenie lakieru jest naprawdę spore, rozległe albo bardzo głębokie czy trudne do usunięcia z innych powodów. W przypadku drobnych rys, hologramów, odprysków i przebarwień wizyta w lakierni okaże się tylko nadmiernie kosztownym zbytkiem, a przecież wystarczy kupić tańsze i równie skuteczne artykuły lakiernicze w postaci zaprawek.

Samodzielnie wykonywane poprawki lakiernicze wcale nie muszą być mniej udane od tych, które wykonał lakiernik. Współczesne produkty do uzupełniania ubytków karoserii są naprawdę interesujące. Dzięki nim z łatwością można usunąć drobne rysy i ubytki, a sposób użycia jest bardzo prosty i nawet niedoświadczone osoby nie powinny mieć problemów z ich aplikacją.

Jakie zaprawki wybrać? Jeśli rysy są bardzo niewielkie i płytkie, warto skorzystać z tak zwanego fluid pena, czyli długopisu z lakierem (nazywanego czasem kredką koloryzującą) znajdującym się w jego wnętrzu. W przypadku odprysków i przebarwień czy nieco większych ubytków należy zastosować zaprawki lakiernicze z pędzelkiem. Dokładne rozprowadzenie zaprawki nie jest trudne, przed ich użyciem warto jednak oczyścić dokładnie miejsce, w którym zostaną nałożone. Dzięki temu trwałość wykonanej zaprawki powinna być zadowalająca i wytrzymywać nie tylko działanie czasu, ale również czynników zewnętrznych.

Czy warto więc stosować zaprawki? Oczywiście! To oszczędność czasu i pieniędzy, a struktura lakieru i estetyka pojazdu zostają zachowane. Powodzenia!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xiaomi su7 Tak wygląda pierwszy samochód Xiaomi. To elektryk
Xiaomi ma w swojej ofercie bardzo różnorodną gamę produktów, od smartfonów, przez odkurzacze, po hulajnogi elektryczne. Teraz przyszła pora na… pierwszy samochód. Dzięki specyficznym chińskim
mercedes Mercedes wdroży ChatGPT w swoich samochodach
Asystent głosowy dostępny w nowszych pojazdach Mercedesa właśnie stał się inteligentniejszy — przynajmniej w teorii. Producent nawiązał współpracę z Microsoftem, aby usprawnić go przy pomocy
general motors General Motors wdroży standard ładowania Tesli do swoich elektryków
Najpierw Ford, teraz General Motors — zaciekli rywale Tesli decydują się na partnerstwo z firmą Elona Muska. Chodzi o dostosowanie pojazdów elektrycznych do stworzonego przez
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *