W ciągu ostatnich kilku lat hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularnymi środkami transportu. Do ich renomy przyczyniły się hulajnogi miejskie, które można wypożyczyć na minuty za kilka lub kilkanaście złotych.

Wystarczy tylko ściągnąć specjalną aplikację i cieszyć się komfortowym dojazdem do pracy czy szkoły. Hulajnogi elektryczne są w pełni ekologiczne, ponieważ nie wytwarzają żadnych toksycznych substancji. Z poniższego artykułu dowiesz się, z jakimi jeszcze korzyściami związane są elektryczne hulajnogi i jakie aplikacje umożliwiają wypożyczenie tych pojazdów.

Przepisy drogowe a hulajnoga elektryczna

Osoby, które na początku wprowadzenia hulajnóg do transportu miejskiego, korzystały z tych pojazdów, uważane były za pieszych, co niestety bardzo często skutkowało wieloma wypadkami. Dziś użytkownicy hulajnóg mogą jeździć po ścieżkach dla rowerów, co zniwelowało wiele napięć pomiędzy pieszymi a prowadzącymi te pojazdy.

Przepisy drogowe nałożyły na hulajnogi elektryczne pewne wymagania dotyczące m.in. ich wielkości, wagi i maksymalnej prędkości. Otóż hulajnoga elektryczna dla dorosłych i nie tylko, nie może być dłuższa niż 1,25 metra i szersza niż 0,9 metra. Dodatkowo nie powinna ważyć więcej niż 20 kg, a jej maksymalna prędkość nie może przekraczać 25 km/h. Z hulajnóg mogą korzystać oczywiście osoby dorosłe, jak i dzieci od 10 do 18 roku życia. Młodsi użytkownicy hulajnóg mogą na nich jeździć tylko w obecności osób dorosłych. Dodatkowo dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia, powinni w razie kontroli okazać prawo jazdy kategorii AM lub kartę rowerową. Jeśli więc chcesz, aby Twoja hulajnoga elektryczna rozwijała prędkość do 50 km/h, musisz rozejrzeć się za własnym, prywatnym modelem.

Jak uruchomić hulajnogę elektryczną?

Hulajnoga elektryczna może być uruchomiona za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie, która musi być także podpięta pod bank. Włączając aplikację, otrzymasz informację o wszystkich wolnych hulajnogach w Twoim mieście. Pod kierownicą znajduje się czytnik kodów QR, który wyświetli Ci się w aplikacji.

Po zeskanowaniu kodu, blokada hulajnogi zwolni się i będziesz mógł rozpocząć swoją podróż. Aby zakończyć przejazd, należy odstawić hulajnogę w miejscu do tego wyznaczonym. Jednak pamiętaj, aby nie odstawiać jej byle gdzie, by np. nie tamować ruchu. Po odstawieniu hulajnogi włącz jej blokadę w aplikacji.

Hulajnoga elektryczna – aplikacja do wypożyczania pojazdu

Poniżej znajdziesz zestawienie aplikacji, dzięki którym bez przeszkód wypożyczysz hulajnogę elektryczną.

Lime – aplikacja na hulajnoge

Lime
Źródło: play.google.com

W bazie aplikacji Lime możesz znaleźć aż ponad 3000 hulajnóg elektrycznych. Pojazdy dostępne są w największych polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Firma Lime dostępna jest nie tylko w obrębie Polski, ale i na całym świecie obsługując ponad 150 krajów. Na cenę przejazdu hulajnogą z aplikacją Lime składają się dwie rzeczy – uruchomienie, za które zapłacisz 3 zł i minuta przejazdu kosztująca 0,50 gr.

Pojazd Lime to hulajnoga elektryczna o prędkości do 40 km/h. Maksymalnie są w stanie rozpędzić się do 37 km/h. Jeżeli wiesz, że będziesz częściej użytkować hulajnogę z aplikacją Lime, możesz załadować ją kwotą 50, 100 lub 250 zł. Aplikację instaluje się szybko i łatwo.

Istnieje w niej opcja rezerwacji pojazdu na 10 minut, dzięki czemu zabezpieczysz się przed ewentualnym wypożyczeniem hulajnogi przez kogoś innego. Ważną ciekawostką odnośnie hulajnóg Lime jest fakt, że użytkownicy nie będą już musieli mieć aplikacji. Wystarczy, że zrobią zdjęcie kodu QR i zapłacą przez Apple Pay lub Google Pay. 

Hulajnoga elektryczna dla dzieci Lime umożliwia przejazd dzieciom i młodzieży również do 10 do 18 roku życia bez nadzoru dorosłych. Użytkownicy w tym wieku, powinni jednak posiadać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub kartę rowerową.

Hive – aplikacja na hulajnogę

Hive
Źródło: play.google.com

Firma Hive to kolejny operator sieci elektrycznych hulajnóg dostępnych w Polsce. Instalacja aplikacji jest niezwykle prosta. Wystarczy utworzyć konto użytkownika i wypełnić formularz, a także podpiąć swoją kartę płatniczą. Następnie możesz zlokalizować wybraną hulajnogę i zeskanować ją za pomocą kodu QR.

Za odblokowanie pojazdu zapłacisz 2,50 zł, a za każdą kolejną minutę 45 groszy. Jeśli zaprosisz znajomych do korzystania z aplikacji Hive, możesz otrzymać darmowe minuty. Oprogramowanie pobierzesz na sprzęt z systemem Android i iOS.

Bird – aplikacja hulajnogi

Bird
Źródło: play.google.com

Aplikacja Bird pochodzi od amerykańskiego lidera na rynku hulajnóg elektrycznych. Dostępna jest w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Na start, za uruchomienie hulajnogi, zapłacisz 3 zł, a za każdą minutę 0,50 zł. Minimalna opłata za przejazd wynosi 6 zł.

Pojazd możesz wypożyczyć od godziny 7 rano do 21. Pojazd może być zaparkowany tylko w strefie do tego wyznaczonej.

Blinkee – aplikacja do hulajnogi

Blinkee
Źródło: play.google.com

Hulajnogi elektryczne Blinkee wypożyczysz za pomocą aplikacji mobilnej, którą znajdziesz w sklepie App Store i Google Play. Więc jeśli chcesz skorzystać z pojazdu, załóż konto i dodaj do niego kartę płatniczą. Sprawdź na mapie, gdzie znajduje się najbliżej Ciebie położona hulajnoga i zarezerwuj ją.

Na wyruszenie zarezerwowanym pojazdem masz 15 minut. Za uruchomienie hulajnogi zapłacisz 2,50 zł, za jedną minutę jazdy 0,59 zł i 1 minutę postoju 0,09 zł. Za cały dzień korzystania z hulajnogi Blinkee zapłacisz 69 zł. Hulajnoga elektryczna powinna być odstawione w wyznaczonej strefie. Za pozostawienie jej w innym miejscu, zapłacisz odpowiednio od 10 do nawet 500 zł. 

CityBee – aplikacja na hulajnogi dla warszawiaków

CityBee
Źródło: play.google.com

Aplikacja ta dedykowana jest tylko dla warszawiaków. Z chwilą wypożyczenia hulajnogi elektrycznej zapłacisz 2,50 zł, a za jedną minutę użytkowania 0,45 zł. Tak samo, jak w przypadku wyżej wymienionych hulajnóg, możesz znaleźć tę położoną najbliżej Ciebie i zarezerwować ją.

Pamiętaj, aby po zakończeniu przejazdu zaparkować ją w wyznaczonym miejscu. Jeśli chcesz zgłosić wydarzenie dotyczące hulajnóg CityBee, możesz to zrobić za pomocą całodobowej infolinii.

Quick – apka do hulajnogi

Quick
Źródło: play.google.com

Hulajnogi elektryczne Quick dostępne są w 27 miastach, oferując prawie 1700 pojazdów. Wynajęcie pojazdu jest bezpłatne, ponieważ firma Quick nie pobiera opłaty startowej.

Jednak każda minuta przejazdu kosztuje 0,60 zł. Hulajnogę możesz zarezerwować, co kosztuje 0,10 zł za minutę. Zapłacisz także za pauzę podczas przejażdżki – 0,10 zł za minutę. Jeśli nie pozostawisz hulajnogi w wyznaczonym do tego miejscu, zostanie pobrana od Ciebie opłata w wysokości 3 zł. 

Hulaj – aplikacja na hulajnogę

hulaj
Źródło: play.google.com

Hulajnogi elektryczne Hulaj dostępne są w 9 polskich miastach m.in. Świnoujściu, Krakowie i Tarnowie. Za samo uruchomienie pojazdu zapłacisz 3 zł, a za minutę przejazdu 89 gr. Za każdą złotówkę wydaną na przejazd hulajnogą Hulaj otrzymasz 1 pkt, który możesz wymienić na przejazd.

Aplikacja Hulaj pozwala skorzystać z 4 pakietów w cenie 15, 25, 50 i 100 zł. W każdym pakiecie masz określoną liczbę punktów do wykorzystania na przejazdy. Jeśli odstawisz hulajnogę w miejscu zakazanym do zaparkowania, co prawda pojazd zablokuje się, ale aplikacja dalej będzie naliczać czas użytkowania hulajnogi.

Volt Scooters – aplikacja do hulajnóg

Volt Scooters
Źródło: play.google.com

Hulajnogi elektryczne Volt Scooters dostępne są w 8 polskich miastach. Wystarczy mieć tylko 2 zł na start i zapłacić 50 gr za minutę użytkowania pojazdu. Za postój zapłacisz 0,08 zł. Konto użytkownika w aplikacji możesz zasilić różną kwotą, jednak nie niższą niż 25 zł.

Hulajnogi Volt Scooters nie mają stacji do wypożyczenia. Można je więc wziąć z dowolnego miejsca wyznaczonego w danym mieście. Korzystając z aplikacji, otrzymasz przypomnienie, aby założyć kask na hulajnogę elektryczną.

Aplikacja – hulajnogi elektryczne

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej wymienione aplikacje do hulajnóg elektrycznych, można śmiało stwierdzić, że ceny za przejazd są do siebie bardzo zbliżone. Najtańszą hulajnogą elektryczną okazały się Hive oraz CityBee, gdzie za uruchomienie zapłacisz 2,50 zł a za minutę przejazdu tylko 0,45 zł.

Choć każda hulajnoga elektryczna miejska jest używana, to jednak firmy zajmujące się ich wypożyczaniem, dbają o ich konserwację, aby zatroszczyć się o bezpieczeństwo użytkowników.

Wszystkie hulajnogi elektryczne miejskie choć mogą czasem rozwijać prędkość wyższą niż 25 km/h, to jednak jest to zakazane. Jeśli interesuje Cię hulajnoga elektryczna o prędkości do 60 km/h, zastanów się nad zakupem prywatnego pojazdu, który będziesz mógł wykorzystać poza terenem miejskim.

Chcesz zapoznać się z najpopularniejszymi hulajnogami elektrycznymi na rynku? Sprawdź nasz ranking hulajnóg elektrycznych!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *