Wielu z nas ma za sobą męczące wspomnienia z sytuacji, gdy komputer nie chce się włączyć. I chociaż zdecydowanie nie są to miłe wspomnienia, to jednak nie są w żaden sposób zaskakujące. Wszyscy wiemy, jak działają maszyny i że czasem niestety mogą przestać działać. W odwrotnej sytuacji zaskoczenie jest większe. Czy to duchy? Nie! Sprawdźmy, dlaczego komputer sam się włącza?

Czemu komputer z Windows 10 sam się włącza?

Jest kilka powodów, dla których komputer z Windows 10 sam się włącza. Sprawdźmy to:

 • Automatyczne (lub zaplanowane) aktualizacje – Jeśli ustawiłeś aktualizacje komputera na konkretną godzinę, komputer może się wtedy włączyć w celu przeprowadzenia planowanej aktualizacji. Jeśli komputer sam się włącza w nocy, może mieć to związek z automatycznymi aktualizacjami. Te często są ustawione na godziny nocne, tak, żeby nie przerywać pracy użytkowników.
 • Zewnętrzne peryferia – Niektóre z nich mogą sprawiać, że komputer sam się włączy. Dotyczy to w szczególności myszki i klawiatury.
 • Czy komputer jest wyłączony, czy tylko uśpiony? – Do wybudzenia uśpionego komputera z reguły wystarczy poruszyć myszką jak w poprzednim punkcie.
 • Ustawienia zasilania – Sprawdź, czy z jakiegoś powodu ustawienia zasilania nie zostały zmienione. Być może komputer się nie wyłącza, a tylko usypia, co może powodować sytuację, którą znacie już z poprzedniego punktu.
 • Ustawienia Biosu – W tym wypadku mowa głównie ponownie o ustawieniach zasilaniach, ale nie z poziomu systemu operacyjnego. Wejdź do Biosu i sprawdź ustawienia tam.
 • Wake-on-LAN – Wake-on-LAN to funkcja, która pozwala na zdalne uruchamianie komputera. Upewnij się, że jest wyłączona. Jeśli nie możesz jej znaleźć, dla testu możesz odłączyć komputer od internetu.
 • Problemy z aplikacjami/sterownikami – Jest szansa na to, że komputer z Windows 10 sam się włącza z powodu jakiegoś (miejmy nadzieję) niegroźnego chochlika. Łatwym testem jest odinstalowanie najnowszych aplikacji (jeśli zauważyliście, że po instalacji, której zaczął was nękać ten problem). Warto oczywiście również wykonać skan antywirusem.
 • Problemy sprzętowe – Zdecydowanie mniej spotykana przypadłość, ale możliwa. Zepsuty włącznik lub spięcie (przy włączniku lub płycie głównej) może powodować to, że komputer sam się włączy.

Komputer sam się włącza – jak sobie z tym poradzić?

Znamy już potencjalne przyczyny sytuacji, w której komputer się sam włącza.po wyłączeniu. To sprawia, że będzie nam prościej poradzić sobie z tym problemem. A może już natrafiliście na rozwiązanie? Pochwalcie się w komentarzach, tymczasem my przedstawimy, jak naprawić komputer, który sam się włącza.

 • Jeżeli jest to kwestia aktualizacji, rozwiązanie jest proste – wyłączcie je lub przestawcie na godzinę, która wam bardziej pasuje. W przypadku niektórych aplikacji można w ustawieniach wymóc, by aktualizacja przebiegała, gdy komputer jest włączony.
 • Jeśli komputer sam się włącza w wyniku poruszania peryferiami można… ich nie ruszać. Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe. Przede wszystkim warto pamiętać, że dla zdrowia waszego komputera ważne jest, żeby był czasem resetowany/wyłączany. Ciągłe usypianie nie jest dla niego dobre. W założeniu jest to stan tymczasowy, z którego łatwo komputer wybudzić. Dlatego poruszenie klawiaturą lub myszką wybudza komputer. Jeśli naprawdę musicie usypiać komputer, sprawdźcie w ustawieniach zasilania (lub w Biosie), czy nie możecie wyłączyć łatwego wybudzania.
 • Zdalne uruchomienie jest proste do rozwiązania – chciałoby się powiedzieć “wystarczy tego nie robić”. Dla zachowania kwestii formalnych: sprawdźcie ustawienia odpowiadającej za to aplikacji. Jeśli komputer się włącza sam bez waszego udziału to jednak bardzo zły znak. Koniecznie sprawdźcie komputer przy użyciu antywirusa, najlepiej przy odłączonym internecie. Zdecydowanie również polecamy zmienić hasło do WiFi.
 • Problemy sprzętowe – To może być najtrudniejsze do wykonania w domu, aczkolwiek część jest łatwa do sprawdzenia. Otwórzcie obudowę komputera (oczywiście, gdy ten jest odłączony od prądu!) i prześledźcie kabel idący od włącznika do płyty głównej. Sprawdźcie, czy gdzieś nie wypadł i nie powoduje zwarcia, które może sprawić, że komputer sam się włączy. Niestety jest to również ten problem, który w poważniejszej wersji wymaga wizyty w serwisie.

Komputer sam się włącza – jak dbać o swoją maszynę?

Znalezienie przyczyny to jedno, a rozwiązanie problemu to drugie. Warto jednak poznać kilka zasad profilaktyki, żeby zabezpieczyć się przed takimi przygodami. Jak zapobiegać sytuacjom, żeby komputer się nie włączał sam?

 • Dbajcie o swój komputer, tak po prostu. Regularnie (co jakiś czas) odkurzajcie środek z kurzu.
 • W podobny sposób dbajcie o systemową część komputera. Dobry antywirus w tle to podstawa.
 • Sprawdzajcie, co instalujecie. Jako ludzie mamy tendencję do instalowania kolejnych “genialnych” apek, które mają być przydatne, żeby w ostateczności nigdy z nich nie skorzystać. Spójrzcie mi prosto w czcionkę i przyznajcie sami: zdalne włączanie komputera wydaje się dokładnie taką aplikacją.
 • Ustawcie własne hasło do WiFi, tak, żeby nikt niepożądany nie miał dostępu do waszej sieci domowej.

Co robić, gdy komputer sam się włącza i wyłącza?

Właściwie wszystkie opisane powyżej informacje wyjaśniają, czemu komputer sam się włącza i wyłącza. Jeśli jednak potrzebujecie więcej informacji, sprawdźcie, co robić, gdy komputer się zawiesza. Oczywiście jest też szansa na to, że to jednak duch… a wtedy zostaje tylko wizyta u egzorcysty!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Co robić, gdy laptop się zawiesza? Co robić, gdy laptop się zawiesza? Najlepsze metody naprawy
Wszelkie nagłe spowolnienia pracy laptopa i co gorsza: pełne zawieszenia, nigdy nie wróżą nic dobrego. Pół biedy, jeśli zdarzyło się to raz i nie wróciło.
Co oznaczają diody w laptopie? Co oznaczają diody w laptopie? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jeżeli znasz nasze poradniki dotyczące problemów z komputerami i laptopami, możesz kojarzyć, że często podkreślamy dbanie o sprzęt. Łatwo jest dbać o czystość sprzętu, ale
Co można robić na laptopie? Co można robić na laptopie? Sprawdzamy!
Dla wielu to pytanie może się wydać dość dziwne, jednak nie dla nas. Kto pyta, nie błądzi, a my wiemy doskonale, że czasem istnieje potrzeba
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *