Google inwestuje w medycynę i szeroko pojętą branżę zdrowotną nie od dziś. Teraz jednak pracuje nad czymś przełomowym. Wygląda na to, że nowy typ technologii, który ma pomóc pacjentom, w szczególności w miejscach z niewielką dostępnością lekarzy, przeszedł do fazy testów „na żywym organizmie”.

Technologia jest testowana m.in. w prestiżowym Mayo Clinic

Jak donosi Wall Street Journal, nowa technologia Google jest testowana w amerykańskich szpitalach, w tym w ośrodkach będących częścią prestiżowej organizacji Mayo Clinic, specjalizującej się w leczeniu szczególnie trudnych przypadków — i to już od kwietnia tego roku.

Chodzi o narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest odpowiadanie na stawiane przez pacjentów pytania dotyczące szeroko pojętej medycyny. Wykorzystywany przez nie model AI, Med-PaLM 2, jest specjalnym wariantem bardziej ogólnego PaLM 2, stanowiącego podstawę dla Barda (chatbota Google, który jest, póki co, niedostępny na terenie Unii Europejskiej).

Med-PaLM 2 został wytrenowany na starannie wyselekcjonowanych danych, w związku z czym ma zapewniać większą skuteczność niż modele ogólne, niespecjalizujące się w zagadnieniach medycznych, takie jak wspomniany Bard czy ChatGPT od OpenAI. Nie jest jednak idealny.

Jak wynika z pracy naukowej opublikowanej w maju przez ekspertów z Google Research i Deep Mind, Med-PaLM 2 w pewnych kwestiach radzi sobie równie dobrze lub nawet lepiej niż prawdziwi lekarze. Nie ma problemu z m.in. wykazywaniem dowodów swojego rozumowania czy opieraniu swoich odpowiedzi na medycznym konsensusie.

Są jednak też takie obszary, w których model radzi sobie słabiej. Rzekomo w jego odpowiedziach znaleziono więcej nieścisłości i nieistotnych informacji niż w odpowiedziach lekarzy.

Nowy model Google rzekomo z łatwością zdałby egzamin na prawo do wykonywania zawodu lekarza

W kwietniu 2023 roku, a więc wtedy, gdy według WSJ Google rozpoczynało już testy Med-PaLM 2 w szpitalach, firma publicznie pochwaliła się efektywnością zbudowanego narzędzia.

Podczas prezentacji wskazano, że poprzednik “dwójki”, Med-PaLM zdołał uzyskać wynik 67,2%, rozwiązując egzamin na prawo do wykonywania zawodu lekarza. Skuteczność konkurencyjnych modeli sięga zaś jedynie ~50%, podczas gdy typowy próg zdawalności to rzekomo 60%. Med-PaLM 2 rzekomo bije na głowę pierwowzór, osiągając wynik na poziomie 85,4%, czyli taki, którego nie powstydziliby się najbardziej ambitni zdający.

wyniki med-palm 2
Źródło: Google

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

gemini Prezes Google posypuje głowę popiołem. Pomyłki Gemini nazywa “całkowicie nieakceptowalnymi”
Bard, chatbot AI od Google, przeistoczył się w Gemini na początku lutego. Bardzo szybko stał się obiektem kontrowersji. Poszło o generator obrazków, który tworzył… co
Googerteller Googerteller zapika za każdym razem, kiedy Twój PC przesyła dane do Google
Pewien deweloper postanowił stworzyć na pozór bardzo prostą aplikację – narzędzie, które wyda dźwięk za każdym razem, kiedy wykryje, że komputer łączy się z serwerami
google meet Google Meet z zestawem nowych funkcji. Przydatne?
Korzystacie z Google Meet? To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Właśnie otrzymał zestaw nowych funkcji. Sprawdźcie, co nowego! Nowy interfejs i możliwość użycia kilku
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *