Wraz z rozwojem komputerów i systemów operacyjnych resetowanie komputera przestało być standardową czynnością. Niezależnie od tego, czy mówimy tu o ty jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych, czy o zwykłym naciśnięciu fizycznego guzika “reset” na obudowie. Zresztą tych ostatnich od wielu lat na wspomnianych obudowach już nie znajdziecie. W takim razie jak zresetować komputer?

Z tego tekstu dowiecie się:

 • Jak zresetować komputer?
 • Po co resetować system do ustawień fabrycznych?
 • Jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych?
 • Czy da się przywrócić ustawienia fabryczne, zachowując pliki?
 • Ile trwa resetowanie komputera do stanu początkowego?
 • Jak zresetować komputer do zera?
 • Jak sformatować dysk i zainstalować system od nowa?

Jak zresetować komputer?

Zacznijmy od podstaw. Jakość i sprawność komputerów i oprogramowania poszła w ostatnich latach tak bardzo do przodu, że raczej już nie spotykamy się z potrzebą restartowania komputera. W wyjątkowo niespotykanych sytuacjach wciąż możemy się obudzić w takiej potrzebie. Jeśli znalazłeś się tutaj nie z potrzeby przywrócenia systemu operacyjnego do stanu początkowego, a z potrzeby “zwykłego” resetu komputera, którego nie możesz wykonać przez brak fizycznego przycisku “reset” wiedz jedno: to wciąż banalnie proste.

Jak zresetować komputer? Brak fizycznego “resetu” to nie przeszkoda. Aktualnie zrestartować komputer można wciskając i przytrzymując dłuższą chwilę przycisk włączenia. Komputer się powinien wyłączyć. To samo tyczy się laptopów – to dokładnie tak, jak zresetować MacBooka. Oczywiście mając na myśli, jak zresetować komputer robimy restart, ale te pojęcia są używane zamiennie.

Chociaż zawieszenie działania systemu operacyjnego może być po prostu przypadkowe, pechowe i nie musi mieć żadnego znaczenia, to już zwiększona częstotliwość takich zachowań komputera może oznaczać poważniejsze kłopoty. W takiej sytuacji warto przemyśleć jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych.

Po co resetować komputer do ustawień fabrycznych?

Jest wiele powodów, dla których warto wiedzieć jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych:

 • Przywrócenie ustawień fabrycznych pozwala pozbyć się wszelkich zbędnych plików i programów, które zostały zainstalowane w systemie. W tym tych niechcianych jak np. wirusów. Jest w tym działaniu skuteczniejsze niż zwykłe odinstalowywanie aplikacji przez panel sterowania, które zostawiają wpisy w rejestrze, które z czasem mogą go zapchać.
 • To świetny sposób na naprawienie błędów w systemie operacyjnym, które mogą powodować problemy z działaniem komputera.
 • Przywrócenie poprzedniego stanu komputera. Przywrócić możemy nie tylko ustawienia fabryczne, ale również ustawienia z konkretnego punktu w czasie. Jeśli nowa aktualizacja coś zepsuła, można przywrócić system do stanu sprzed jej instalacji. Równie dobrze, możemy stworzyć obraz systemu, gdy działa dobrze, jako kopię zapasową i w razie problemów przywrócić system do tego punktu.

Jak zresetować komputer do stanu początkowego?

Nie trzeba nic ściągać. Metoda jak zresetować komputer do stanu początkowego jest prosta, ponieważ system Windows ma wbudowane narzędzia odzyskiwania. Aby je znaleźć, wejdźcie w Panel Sterowania, a następnie znajdźcie Odzyskiwanie. Inną metodą jest wpisać Odzyskiwanie w okienku wyszukiwania lub menu Windows.

Odzyskiwanie pozwala wybrać jedną z czterech opcji:

 • Utwórz dysk odzyskiwania – dzięki temu stworzycie dysk z obrazem systemu, który jest jakby “zamrożonym” systemem z tego momentu. Za pomocą tego dysku w każdym momencie możecie przywrócić system właśnie do tego punktu.
 • Otwórz przywracanie systemu – dzięki tej opcji Windows pozwala na cofnięcie ostatnich zmian. Z reguły Windows pozwoli na przywrócenie stanu sprzed aktualizacji czegoś lub od konkretnego punktu w czasie, gdy sam stworzył kopię bezpieczeństwa.
 • Konfiguruj przywracanie systemu – opcje, które pozwalają wybrać gdzie (na którym dysku) trzymane są punkty przywracania systemu, jak często mają być tworzone itp.
 • Resetowanie ustawień do stanu początkowego. Ta opcja jest poniekąd ukryta, jednak wejdziemy do niej, klikając ostatnie zdanie. Spójrzcie na screen poniżej. Tam znajdziemy narzędzie, aby zresetować ustawienia komputera do stanu początkowego.

Jak zresetować komputer do stanu początkowego

Po wejściu w ostatnią opcję ukaże wam się następujący obraz:

resetować komputer do ustawień fabrycznych

Interesuje was pierwsza opcja: Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. Po naciśnięciu Rozpocznij ukaże się następujący ekran:

Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego

Resetowanie komputera do stanu początkowego pozwala wybrać jak zresetować komputer:

 • Z zachowaniem plików.
 • Usuwając wszystko.

Nie ma tu głębszej filozofii. O ile nie macie konkretnego powodu, dla którego chcecie usunąć wszystko, to opcja zachowania plików będzie tą domyślną. Warto podkreślić: Usuń wszystko usuwa wszystko. Nie zostawi żadnych waszych dokumentów, ustawień, plików, nic. Tylko czystą instalację Windowsa. Nie da się też tej opcji odwrócić po resecie (no, chyba że macie gdzieś zapisany obraz systemu z innego punktu w czasie).

Nie ma też nic trudnego w dalszym postępowaniu: system Windows poprowadzi was za rękę jak po sznurku przez następne kroki.

Ile trwa resetowanie komputera do stanu początkowego?

Resetowanie komputera do stanu początkowego może potrwać od kilku minut, do nawet kilku godzin, w zależności od rodzaju systemu operacyjnego, jego wersji, podzespołów komputerowych i stanu samego systemu. Zdecydowanie częściej jednak zajmuje to kilka lub kilkanaście minut.

Czy da się przywrócić ustawienia fabryczne, zachowując pliki?

Tak, wystarczy w odzyskiwaniu wybrać odpowiednią opcję, tak jak to przedstawiliśmy wyżej. Opcja usunięcia wszystkiego nie jest domyślna, chociaż wielu tak może myśleć. Jest to spowodowane tym, że jeszcze w czasach Windowsa 98, czy bardzo popularnego Windowsa XP jedynym znanym rozwiązaniem był format dysku i instalacja systemu operacyjnego od zera. W takim wypadku traciło się wszystkie dane zapisane na dysku systemowym.

Teraz domyślną opcją jest przywrócenie systemu z zachowaniem plików. Trzeba mieć naprawdę dobry powód, żeby je usunąć (np. przygotowując komputer do odsprzedaży, warto pozbyć się wszystkich plików).

Jak zresetować komputer do zera?

“Jak zresetować komputer do zera?” to synonim dla “jak zresetować komputer?” Nie jest to inne pojęcie, które byłoby fachowo używane. Czym jest to “zero” zależy od nas. Czy chodzi o to, jak zresetować komputer bez zachowania plików? Czy o to, jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych? To wszystko zależy od tego, co dokładnie mamy na myśli. Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziecie powyżej.

Chyba że macie na myśli wyzerowanie dysku, czyli inaczej format. O tym znajdziecie informacje poniżej.

Jak sformatować dysk i zainstalować system od nowa?

Przede wszystkim: w dzisiejszych czasach formatowanie dysku nie jest do niczego potrzebne, o ile nie macie dobrego powodu. Jeśli macie jakiś problem z Windowsem, zdecydowanie lepiej dowiedzieć się jak zresetować komputer, czyli przeczytać powyższy poradnik. Jeżeli macie pewność, że pod tym terminem kryje się dla was sformatowanie dysku, to proszę bardzo.

Zanim zaczniecie: musicie posiadać bootowalny pendrive z systemem Windows, czyli pendrive, z którego można zainstalować system, tak jak kiedyś instalowało się z płyty (płyta z instalacją oczywiście też może być, ale w dzisiejszych czasach popularność tego rozwiązania zdecydowanie zmalało). W razie potrzeby przeczytajcie jak zrobić bootowalny pendrive?

Aby sformatować dysk i zainstalować system od nowa, musicie odpalić program instalacyjny systemu Windows. Dzieje się to nie w samym systemie, a przed jego uruchomieniem, podczas włączania komputera. Można to zrobić przez zmianę ustawień w BIOS-ie tak, żeby komputer najpierw próbował się uruchamiać z pendrive – wtedy uruchomi program instalacyjny. Da się to jednak zrobić prościej.

Wejdźcie ponownie w Odzyskiwanie (dokładnie tak, jak to opisałem wcześniej) i wybierzcie drugą opcję Uruchamianie zaawansowane. Jeśli macie podłączony bootowalny pendrive lub wsadzoną płytę z Windowsem do napędu, to po ponownym uruchomieniu komputer powinien uruchomić program instalacyjny, gdzie można zrobić format dysku, a następnie zainstalować system od nowa. Jak zainstalować system Windows to już jednak inny temat.

Jak zresetować komputer? Podsumowanie

Pod hasłem “jak zresetować komputer?” kryje się wiele znaczeń. Dla jednych będzie mowa po prostu o restarcie komputera spowodowanym zawieszeniem systemu. Współcześnie dla większości użytkowników reset komputera ma jednak związek z resetem systemu operacyjnego do stanu fabrycznego.

Tak, jak czasy się zmieniają, tak i znaczenia pewnych słów, nie ma w tym nic dziwnego. Komputery wciąż ewoluują i raczej prędko się nie zatrzymają. W końcu jeszcze kilkanaście lat temu spędzenie dwóch godzin na format i instalację systemu operacyjnego byśmy określili “szybkim formatem”.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *