Kaspersky antywirus to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych dostępnych na komputery osobiste z systemem Windows i macOS, a także na urządzenia mobilne. Charakteryzuje się wysoką skutecznością blokowania złośliwego oprogramowania, a także wieloma funkcjami dodatkowymi. Prześwietlamy program Kaspersky – czy warto się nim zainteresować? Ile kosztuje i co oferuje w zamian? Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Antywirus Kaspersky – opinie i recenzja

Postanowiliśmy sprawdzić działanie programu Kaspersky antywirus, zweryfikować jego opinie (także w kontekście rzekomej współpracy z rosyjskim rządem) i prześledzić poszczególne komponenty narzędzia. Czy będzie on dobrą odpowiedzią na pytanie, jaki antywirus zainstalować? Zapraszamy do lektury.

Bezpieczeństwo programu antywirusowego Kaspersky

Program antywirusowy Kaspersky jest rozpoznawalny niemal na całym świecie nie ze względu na bardzo dobry marketing, ale przede wszystkim za wysoką skuteczność w blokowaniu złośliwego oprogramowania. Sprawdzamy Kaspersky antywirus – opinie nie pozostawiają złudzeń. Odznacza się on niemal 100-procentowym wynikiem w blokowaniu plików malware.

Według testu niezależnego i renomowanego laboratorium AV-Test, które zajmuje się weryfikacją skuteczności działania programów antywirusowych, Kaspersky Anti-Virus w październiku 2023 roku wykrył 99,2% wszystkich ataków malware typu 0-day. We wrześniu wykazał się natomiast 100% skutecznością, a mowa przecież o zainfekowanych plikach, które na bieżąco pojawiają się w sieci.

W przypadku znanego złośliwego oprogramowania, które pojawiało się na przestrzeni 4 tygodni, wynik Kasperskiego również był rewelacyjny – zarówno we wrześniu, jak i październiku wykazał się on 100-procentowa skutecznością. Nie dziwi więc, że jest to jeden z najlepszych antywirusów na MacOS.

Prywatność użytkowników

Antywirus Kaspersky – opinie jednoznacznie wskazują również, że jest on wyposażony w wiele rozwiązań poprawiających prywatność użytkowników. To między innymi możliwość zablokowania śledzenia poczynań internauty na stronach internetowych czy funkcja blokująca aplikacjom dostęp do wbudowanej kamerki urządzenia.

Do tego dochodzi także bezpieczna, szyfrowana przeglądarka pozbawiona elementów śledzących – idealna do logowania się do bankowości internetowej, serwisów użyteczności publicznej czy innych witryn, gdzie wprowadzane są newralgiczne dane. Moduł ten wspomagany jest też przez wirtualną, odseparowaną od środowiska systemu klawiaturę, która zapobiega przechwytywaniu haseł metodą keyloggera.

Użytkownicy mogą też skorzystać z modułu ochrony rodzicielskiej, za pomocą którego można zablokować dostęp do nieodpowiednich witryn na wybranych urządzeniach. Dlatego to jeden z najlepszych antywirusów na iPhone’a.

kaspersky antywirus
Źródło: Kaspersky

Prędkość działania

Antywirus Kaspersky – czy warto z niego korzystać w kontekście prędkości działania? Niegdyś, gdy komputery nie cechowały się imponującą wydajnością, oprogramowanie to nie cieszyło się dobrą sławą w kontekście wydajności. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Kaspersky nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu urządzenia i przez większość czasu pozostaje niezauważony dla użytkownika. Funkcjonuje w tle, zapewniając aktywną ochronę komputera, telefonu bądź tabletu.

Potwierdzają to także niezależne testy laboratorium AV-Test. We wspomnianym sprawdzianie Kaspersky osiągnął wynik powyżej średniej wszystkich antywirusów, w bardzo małym stopniu wpływając na prędkość wyświetlania witryn internetowych (26%), uruchamiania popularnych aplikacji, instalowania programów oraz kopiowania plików. Wszystko to sprawia, że użytkownicy tego programu w większości przypadków nie muszą się zastanawiać, jak wyłączyć antywirusa.

Serwery Kaspersky Lab

Kaspersky antywirus to produkt rosyjskiej firmy, w związku z czym w sieci pojawia się wiele wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa danych użytkowników. W 2017 roku internet obiegły informacje, jakoby Kaspersky Lab miało współpracować z rosyjskim rządem.

W odpowiedzi na te niepotwierdzone doniesienia Kaspersky przeniósł swoje serwery na teren Szwajcarii i innych krajów Europy Zachodniej, a także do Kanady i USA. Ponadto powstała inicjatywa transparentności, w ramach której stworzono centra transparentności m.in. w krajach Ameryki Północnej.

Informacje związane z zagrożeniami udostępniane przez użytkowników są przetwarzane w dwóch centrach danych w Zurychu w Szwajcarii i obejmują podejrzane lub nieznane wcześniej złośliwe pliki, które są wysyłane do sieci Kaspersky w celu automatycznej analizy złośliwego oprogramowania.

Po napaści Rosji na Ukrainę wiele rządów na świecie odradziło korzystanie z oprogramowania Kaspersky z racji powiązań z Kremlem. Wnikliwe analizy nie potwierdziły jednak istnienia luk w zabezpieczeniach, które mogłyby świadczyć o nielegalnym udostępnianiu danych rosyjskiemu rządowi i służbom bezpieczeństwa.

Firma próbuje odciąć się od niekorzystnych doniesień i spekulacji. Choć nie ma potwierdzonych informacji, jakoby twórcy antywirusa rzeczywiście współpracowali z Kremlem, użytkownicy muszą rozważyć wszelkie za i przeciw, np. zastanawiając się, jak chronić iPhone’a przed wirusami.

Kaspersky antywirus – użytkowanie

Przejrzysty interfejs i dobrze opisane funkcje ułatwiają użytkowanie programu, dlatego także pod tym względem Kaspersky opinie ma pozytywne. Podstawowa konfiguracja ochrony antywirusowej nie nastręcza wielu kłopotów – aplikacja praktycznie robi to za nas. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie ma pola do popisu. Może w dowolnej chwili przejść do ustawień i skonfigurować działanie według własnych preferencji.

kaspersky opinie
Źródło: Kaspersky

Alerty zabezpieczeń i informacje o możliwych zagrożeniach są dobrze widoczne, więc nie sposób ich przeoczyć. Użytkowanie Kaspersky jest także komfortowe w kontekście zwracania fałszywych alarmów.

Według testów AV-Test Kaspersky nie zwraca żadnych fałszywych alarmów i nie blokuje witryn, które wydają mu się podejrzane, a w rzeczywistości takie nie są. Nie rozpoznaje też znanych programów jako pliki malware i nie podejmuje akcji mających na celu zablokowanie wykonania pewnych czynności, jeśli w rzeczywistości nie prowadzą one do infekcji.

Pod tym względem Kaspersky opinie ma wzorowe i wychodzi przed szereg w kontekście branżowych standardów. Innym antywirusom zdarza się bowiem zgłosić fałszywy alarm. Dzięki temu Kaspersky zasługuje na miejsce w rankingu antywirusów.

Koszt licencji

Kaspersky antywirus – opinie czy wypadają równie dobrze w przypadku cen? Tutaj wszystko zależy oczywiście od zasobności portfela, ale można przyznać, że koszt tego antywirusa nie jest wygórowany.

Omawiany antywirus dostępny jest w trzech pakietach, które różnią się między sobą możliwościami:

  • Kaspersky Anti-Virus zapewniający podstawową ochronę
  • Kaspersky Internet Security zapewniający zaawansowaną ochronę
  • Kaspersky Total Security zapewniający ochronę premium

Ceny zależą oczywiście od wybranego pakietu, ale również okresu trwania licencji. Im jest on dłuższy, tym bardziej opłacalna subskrypcja. Szczegóły przedstawiamy poniżej dla poszczególnych pakietów.

A co z osobami, które chcą korzystać z darmowej opcji? W ograniczonej formie, oferującej wyłącznie podstawową ochronę przed wirusami, spyware, phishingiem oraz podejrzanymi stronami WWW, dostępny jest Kaspersky Free, który z powodzeniem może konkurować w rankingu darmowych antywirusów.

PakietLiczba urządzeńCzas trwania licencji w latachCena
Kaspersky Anti-Virus1189 zł
Kaspersky Anti-Virus12119 zł
Kaspersky Anti-Virus21119 zł
Kaspersky Anti-Virus22179 zł
Kaspersky Anti-Virus31169 zł
Kaspersky Anti-Virus32259 zł
Kaspersky Internet Security11129 zł
Kaspersky Internet Security12219 zł
Kaspersky Internet Security21149 zł
Kaspersky Internet Security22249 zł
Kaspersky Internet Security31199 zł
Kaspersky Internet Security32339 zł
Kaspersky Total Security11159 zł
Kaspersky Total Security12259 zł
Kaspersky Total Security21179 zł
Kaspersky Total Security22299 zł
Kaspersky Total Security31249 zł
Kaspersky Total Security32429 zł

Wsparcie

Po ataku Rosji na Ukrainę ze sprzedaży produktów Kaspersky wycofała się polska spółka Kaspersky Lab Polska, zapewniając jednak, że utrzymane zostanie polskie wsparcie techniczne w ramach podpisanych umów i wykupionych licencji.

Obecnie dystrybucję przejęła inna firma i prowadzi ona dział wsparcia technicznego w języku angielskim. Osoby zastanawiające się np. czy można i jak wyłączyć Windows Defender, by nie przeszkadzał on w pracy Kasperskiego, mogą kontaktować się bezpośrednio ze wsparciem. Pomoc techniczna służy oczywiście także w rozwiązywaniu innych problemów związanych z funkcjonowaniem antywirusa. Warto dodać, że na stronie producenta dostępna jest obszerna dokumentacja techniczna, wyjaśniająca wiele problemów i funkcji, w języku polskim.

Kaspersky – czy warto? Opinie użytkowników

Kaspersky antywirus opinie ma mieszane z kilku względów. Z perspektywy czysto technicznej program jest chwalony przez użytkowników za dobre i płynne działanie oraz skuteczne wykrywanie i blokowanie zagrożeń, co potwierdzają przytaczane przez nas niezależne testy.

Z drugiej jednak strony wokół firmy, która swoje korzenie ma w Rosji, narosło wiele kontrowersji, które nasiliły się po ataku Rosji na Ukrainę. Oprogramowanie jest odradzane przez rządy wielu krajów, a Federalna Komisja Łączności USA wpisała je na listę zagrożeń. Warto jednak nadmienić, że brak jest twardych dowodów na współpracę antywirusa z rosyjskim rządem.

Jeśli jednak odetniemy się od polityki i skupimy wyłącznie na kwestiach technicznych, Kaspersky wypada bardzo dobrze m.in. jako darmowy antywirus na telefon.

Opinie o antywirusie Kaspersky – podsumowanie recenzji

Kaspersky antywirus opinie w internecie ma bardzo dobre w kontekście warstwy technicznej. Jest chwalony m.in. za skuteczne działanie, funkcje dodatkowe związane np. z kontrolą rodzicielską, jak również za niewygórowaną cenę, która dodatkowo spada wraz z wydłużonym okresem licencyjnym.

Z drugiej jednak strony antywirus zmaga się z negatywnymi doniesieniami w kontekście współpracy z rosyjskim rządem, choć oficjalnych potwierdzeń takich działań nie ma. Z tego względu każdy użytkownik musi we własnym okresie ocenić, czy chce korzystać z tego oprogramowania. Specjaliści od zabezpieczeń informują, że w przypadku użytkowników indywidualnych wspomniane doniesienia mają niewielki wpływ na bezpieczeństwo ich danych.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

kontrola rodzicielska na komputer Kontrola rodzicielska na komputer. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko
mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *