Myszki bezprzewodowe cieszą się sporą popularnością, wynikającą między innymi z wygody ich użytkowania. Jednak nie są idealne — zdarza im się popsuć, a przyczyna awarii nie zawsze jest oczywista. Możemy się zastanawiać, co robić, jeśli myszka bezprzewodowa nie działa.

Szczególnie, jeśli nie żadnych widocznych na pierwszy rzut oka znaków, które by sugerowały, że coś jest nie tak, tylko po prostu myszka się nie włącza lub nie łączy z komputerem. Poniżej postaramy się udzielić ogólnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego myszka bezprzewodowa nie działa i wskazać szereg potencjalnych rozwiązań tego problemu (a niedawno omawialiśmy także najczęstsze usterki laptopów). Zapraszamy!

Dlaczego myszka bezprzewodowa nie działa?

Zanim zajmiemy się tym, jak rozwiązać problemy z niedziałającymi myszkami, chcemy najpierw odpowiedzieć na pytanie, z czego mogą wynikać takie problemy. Jest bardzo wiele powodów, dla których myszka bezprzewodowa może nie działać. Najbardziej oczywistą jest uszkodzenie mechaniczne, wywołane na przykład upadkiem z dużej wysokości czy przygnieceniem sprzętu czymś ciężkim.

Tego typu problemy ciężko naprawić samodzielnie, bez narzędzi, wiedzy i części zapasowych, dlatego pozostaje jedynie wysłanie sprzętu na gwarancję, zapłata za naprawę pogwarancyjną lub po prostu wyrzucenie go do śmieci.

Jest jednak także wiele innych potencjalnych przyczyn, które nie mają związku z uszkodzeniami mechanicznymi i mogą zostać rozwiązane samodzielnie. Można wśród nich wymienić problemy z zasilaniem, problemy z połączeniem lub problemy z urządzeniem, do którego chcemy podłączyć myszkę bezprzewodową. Poniżej omówimy najlepsze metody na rozwiązanie tego typu uciążliwych awarii.

Nie działa myszka bezprzewodowa — co robić?

Zanim w ogóle zaczniesz próbować naprawiać myszkę w jakikolwiek sposób, zawsze najpierw spróbuj podłączyć ją do innego laptopa czy komputera, aby wykluczyć możliwość, że problem nie tkwi w samej myszce, a w używanym sprzęcie. Jeśli myszka bezprzewodowa nie działa również po podłączeniu do innego urządzenia, możesz rozpocząć procedurę jej naprawy.

1. Metody naprawy do wypróbowania w pierwszej kolejności

Pierwszy sposób, który warto wypróbować, to włączenie i wyłączenie myszki. Nie tylko poprzez wyjęcie jej wtyczki USB używanej do połączenia z komputerem (co jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, choć nie jedynym), ale też poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku znajdującego się z reguły na spodzie myszki (niekiedy jest to suwak, a nie przycisk).

Spróbuj przełożyć odbiornik USB do innego portu w tym samym komputerze lub laptopie. Zobacz, czy po podłączeniu do danego portu innego urządzenia (np. pendrive’a) jest on rozpoznawany. W przypadku, gdy myszka łączy się z komputerem, zweryfikuj, czy dany sprzęt posiada moduł Bluetooth i czy jest on włączony (sprawdź nasz poradnik, jak włączyć Bluetooth w laptopie) i umożliwia wykrywanie sprzętu przez inne urządzenia.

2. Prosta metoda na naprawę błędów z połączeniem

Jeśli wcześniej myszka działała i połączyła się już kiedyś z komputerem, a dopiero potem przestała działać, dobrym pomysłem może być usunięcie jej z pamięci urządzenia. Jeśli jest to myszka łącząca się z komputerem przez Bluetooth, żeby to zrobić, w pierwszej kolejności musimy wejść w Ustawienia systemu, a następnie w zakładkę Urządzenia.

Następnie wystarczy zjeżdżać w dół, aż na liście urządzeń sparowanych z komputerem znajdziemy daną myszkę. Następnie należy kliknąć jej nazwę, a dalej wybrać “Usuń”, potwierdzić swoją decyzję i uruchomić komputer ponownie, a następnie ponownie sparować z komputerem dotychczas niedziałającą myszkę.

W przypadku myszek bezprzewodowych łączących się z komputerem w inny sposób, należy nacisnąć klawisz Windows, po czym wpisać “Menedżer urządzeń” i kliknąć na wynik, który się wyświetli.

Następnie musimy znaleźć na liście “Mysz i inne urządzenia wskazujące”, kliknąć na ten napis dwa razy, aby rozwinęła się kolejna lista i znaleźć na nią naszą sprawiającą problemy mysz. Kiedy już ją znajdziemy, musimy kliknąć na jej nazwę prawym przyciskiem myszy i wybrać “Odinstaluj”, po czym potwierdzić swoją decyzję i uruchomić ponownie komputer, po czym spróbować podłączyć myszkę ponownie.

3. Sposoby na rozwiązanie problemów z zasilaniem

Jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli nie działa myszka bezprzewodowa, może to wynikać z problemów z zasilaniem. Myszki tego typu na ogół są zasilane na jeden z dwóch sposobów: bateryjnie lub poprzez akumulator ładowany za pomocą złącza USB.

W tym pierwszym przypadku musimy sprawdzić, czy na pewno mamy pełne i działające baterie (na przykład wkładając je na chwilę do innego urządzenia). Dla pewności można spróbować włożyć zupełnie nowe, świeżo zakupione baterie.

Jeśli zaś chodzi o ładowanie poprzez złącze USB, to powinniśmy podłączyć myszkę do ładowania i pozostawić ją w tym stanie przez co najmniej kilka godzin, aż naładuje się do oporu. W przypadku, kiedy wydaje nam się, że mimo podłączenia do prądu akumulator myszki w ogóle się nie ładuje, możliwe, że to on jest problemem (zwłaszcza, jeśli używamy danej myszki już od dłuższego czasu i wielokrotnie już ją ładowaliśmy), aczkolwiek nie jest to w stu procentach pewne.

Myszka bezprzewodowa nie działa — podsumowanie

Jeśli Twoja myszka bezprzewodowa nie działa nawet po zastosowaniu powyższych wskazówek, rekomendujemy wysłanie jej na gwarancję (o ile wciąż jest nią objęta) lub oddanie do naprawy za własne pieniądze (o ile się to opłaca, ponieważ na przykład koszt naprawy będzie relatywnie nieduży, a myszka jest dość droga). Mamy jednak nadzieję, że nasze porady się przydały i przynajmniej części czytelników tego artykułu uda się rozwiązać dręczące ich problemy.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy zachęcić Was do zapoznania się z innymi stworzonymi przez nas poradnikami i zestawieniami. Przygotowaliśmy dotychczas między innymi ranking myszek gamingowych. Jeśli macie pomysły na kolejne artykuły i chcielibyście, abyśmy je zrealizowali, dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

logitech Recenzja Logitech Silent Wireless Combo MK295 – ciekawego zestawu na prezent świąteczny
Święta już za kilka tygodni, a wiele osób jeszcze gorączkowo szuka pomysłów na prezent. Postanowiliśmy więc wyjść tej grupie naprzeciw i zrecenzować coś, co może
natec falcon Natec Falcon – przystępniejsza cenowo alternatywa do MX Masterów
Myszki z serii Logitech MX Master to sprzęt, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród pracowników biurowych (i nie tylko). Są jednak po prostu drogie
Akcesoria gamingowe
Akcesoria gaming to akcesoria oraz sprzęty dla graczy, które pozwalają w jeszcze większym stopniu cieszyć się wirtualną rozrywką. W poniższym artykule poznamy najważniejsze z nich.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *