Dotychczas testowaliśmy dla Was zegarki hybrydowe o bardziej minimalistycznym designie — m.in. recenzowaliśmy Withings ScanWatch Light. Teraz przychodzimy do Was z hybrydą klasy premium, która naśladuje bardziej „wypasione” zegarki analogowe. Czas na recenzję Withings ScanWatch Nova!

Specyfikacja techniczna zegarka hybrydowego Withings ScanWatch Nova

withings scanwatch nova specyfikacja

Pełna specyfikacja Withings ScanWatch Nova prezentuje się następująco:

Rozmiar koperty42 mm
Wyświetlaczmonochromatyczny wyświetlacz OLED 0,63″, 14504 pikseli, 282 ppi
ŁącznośćBluetooth Low Energy
KompatybilnośćAndroid, iOS
Materiałytarcza: szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, koperta i koronka: stal nierdzewna, bezel obrotowy: ceramika
Wodoszczelność10 ATM
Czas pracy na bateriido 30 dni
Czas ładowania~2 godziny
Waga63 g (bez paska)

Zawartość zestawu jest znacznie bardziej szczodra, niż można byłoby się spodziewać. W pudełku znajdziemy:

  • zegarek hybrydowy Withings ScanWatch Nova
  • stację ładowania wraz z przewodem USB-C
  • wymienny gumowy pasek
  • dodatkowe ogniwa do bransolety
  • cały zestaw wysokiej jakości akcesoriów do regulacji bransolety: młotek, popychacz, podstawka.

scanwatch nova narzedzia do regulacji bransolety

Cena

Za zegarek hybrydowy Withings ScanWatch Nova trzeba zapłacić około 2 599 złotych, więc faktycznie mamy już do czynienia z hybrydą z wysokiej półki.

Nova sprzedawana jest w wersji z zieloną lub niebieską tarczą — my testowaliśmy tę drugą. Na sprzęt udzielana jest 24-miesięczna gwarancja.

Design i jakość wykonania Withings ScanWatch Nova — recenzja

recenzja

W dotychczasowych recenzjach sprzętów Withings mocno sygnalizowaliśmy świetną jakość wykonania, natomiast w przypadku Novy, z racji na wyraźnie wyższą półkę cenową, wskakujemy na nowy poziom. Minimalistyczny design zamieniono tutaj na bardziej złożony i rzucający się w oczy projekt, który najprościej można określić jako luksusowy. Mamy więc ząbkowaną, obrotową ramkę koperty z niebieskim wypełnieniem, a także zabudowaną po bokach koronkę.

withings scanwatch nova zegarek hybrydowy koronka

Zadbano o wyraźne liczbowe oznaczenie minut na ramce i duże białe kropki i kreski już na samej tarczy. Znajdziemy na niej też dwie białe wskazówki (świecące w ciemności), logo producenta, mały ekran (jedyny element, który wizualnie odróżnia Novę od zegarków tradycyjnych) oraz tzw. wskaźnik aktywności, który pokazuje, na jakim etapie wypełniania dziennego celu kroków jesteśmy. Wszystko to na estetycznym niebieskim tle. Tarcza 42 mm dobrze odnajduje się zarówno na damskim, jak i męskim nadgarstku (chyba że ktoś jest fanem olbrzymich kopert w stylu Diesla).

scanwatch nova tarcza

Wiele zegarków tradycyjnych o podobnym designie cieszy się dużą popularnością, więc można śmiało założyć, że i zegarek hybrydowy Nova wizualnie może się wielu osobom podobać — według nas prezentuje się świetnie. To jednak kwestia gustu, a więc aspekt subiektywny.

withings scanwatch nova spód

Natomiast w zakresie jakości można już bezdyskusyjnie wskazać na zastosowanie dobrych materiałów i precyzyjne wykonanie. Od obrotowej ramki z ceramiki i stali nierdzewnej, przez koronę również ze stali nierdzewnej, po szkło szafirowe — klasę premium widać gołym okiem, a tym bardziej czuć w dotyku.

zegarek hybrydowy withings scanwatch nova

Bransoleta lub opaska do wyboru

Zegarek przychodzi z założoną srebrną bransoletą, ale, jak wspomniałam, w opakowaniu mamy też od razu zamienny pasek z FKM (fluoroelastomeru). Świetna opcja, jeśli ktoś nie jest fanem bransolet, lubi trochę różnorodności i chce co jakiś czas zmieniać opaskę lub uprawia sport. Wymiana jest bardzo szybka i prosta, zarówno, jeśli chodzi o wymontowywanie opaski/bransolety, jak i wkładanie zamiennika.

W ScanWatchu Nova zastosowano klasyczne rozwiązanie z dwoma wysuwanymi bolcami i przesuwką. Z urządzeniem mogą być więc kompatybilne także opaski innych producentów, chociaż oczywiście Withings zaleca korzystanie z tych swojej produkcji.

recenzja withings scanwatch nova bransoleta

Jeśli zaś chodzi o pasek dodatkowy, tym razem mamy do dyspozycji wariant niebieski, a nie antracytowy, jak w dotychczas testowanych przez nas zegarkach Withings. W ten sposób estetycznie komponuje się on z tarczą urządzenia. Jest dość długi, ale jednocześnie ma sporo dziurek, więc sprawdzi się zarówno na dużych, jak i drobnych nadgarstkach. Miłym dodatkiem jest zapięcie ze stali nierdzewnej. Podobnie, jak w przypadku innych fluoroelastomerowych pasków tej firmy, na jakość zdecydowanie nie można narzekać: opaska jest miękka, miła w dotyku i nie podrażnia skóry.

scanwatch nova withings pasek dodatkowy

Parowanie i obsługa zegarka hybrydowego Withings

ScanWatch Nova łączy się z telefonem poprzez Bluetooth. Połączenie jest stabilne i bezproblemowe, nie zrywa się. Pierwsza konfiguracja jest bardzo prosta: pobieramy aplikację Withings (dostępna w Google Play i App Store), włączamy Bluetootha, wyszukujemy zegarek i przechodzimy przez proces parowania oraz aktualizacji urządzenia.

Już po konfiguracji możemy sterować zegarkiem, obracając i przyciskając koronkę (w aplikacji można włączyć długie przyciśnięcie koronki jako skrót, np. przyciśnij długo, aby włączyć tryb “nie przeszkadzaj”, zacząć trening, uruchomić timer, wykonać EKG). Kolejność poszczególnych modułów w menu można zmienić wedle swoich preferencji w aplikacji.

skrót zegarek hybrydowy scanwatch nova

Obsługa jest intuicyjna i stosunkowo wygodna, choć trzeba zaznaczyć, że koronka jest zabudowana po bokach, więc aby nią kręcić, trzeba trzymać ją od góry i dołu. Monochromatyczny wyświetlacz OLED jest niewielki (0,63″), ale wyraźny, również w słońcu (dobrze sprawdza się tryb automatycznego ustawiania jasności, ale można też sterować nią manualnie), a do tego nie rzuca się w oczy.

Oprócz wybudzania ekranu na życzenie krótkim naciśnięciem koronki, jest także druga opcja: funkcja Quicklook. Jeśli ją włączymy, będziemy mogli błyskawicznie podejrzeć godzinę po wykonaniu ruchu nadgarstkiem. Jest też Always On Display, czyli tryb, w którym ekran jest cały czas włączony, ale można aktywować go tylko dla treningów. Warto przy tym pamiętać, że zarówno Quicklook, jak i Always On Display wpłyną na czas pracy na baterii.

Withings ScanWatch Nova — funkcje zdrowotne

Funkcje zdrowotne w ScanWatchu Nova są naprawdę rozbudowane. Zanim jednak do nich przejdziemy — ostrzeżenie. Mówimy tutaj o sprzęcie naprawdę wysokiej jakości, dopracowanym i starannie testowanym, ale to nie jest profesjonalne urządzenie medyczne i nie należy go traktować jako narzędzia diagnostycznego.

Od diagnozy chorób jest lekarz, a zegarek może posłużyć po prostu jako sygnalizator potencjalnie niepokojących objawów, którym warto bliżej się przyjrzeć. Warto wiedzieć, że z poziomu aplikacji Withings można z łatwością pobrać PDF-a z wyciągiem danych zdrowotnych zebranych przez zegarek, które potencjalnie przydadzą się podczas konsultacji ze specjalistą.

W sprzęt władowano całą masę różnorodnych sensorów (moduł TempTech24/7, akcelerometr, wielofalowy sensor PPG, wysokościomierz), co przekłada się na możliwość precyzyjnego mierzenia szeregu funkcji życiowych i aktywności. W zegarek, który na pierwszy rzut oka jest trudny do odróżnienia od klasycznego biznesowego „sikora”, wbudowano takie funkcjonalności, jak:

  • mierzenie tętna (w tym powiadomienia o zbyt wysokim lub zbyt niskim pulsie, monitorowanie stref tętna podczas sesji treningowej, EKG — coś dostępnego obecnie wciąż w relatywnie niewielkiej liczbie modeli zegarków hybrydowych/smartwatchy),

scanwatch nova zegarek z ekg

 

  • liczenie kroków i spalonych kalorii
  • śledzenie temperatury 24/7 (użytkownikowi wyświetlana jest jednak nie bezpośrednio temperatura, a odchylenie temperatury od normy)

recenzja withings scanwatch nova temperatura

  • monitorowanie jakości snu (śledzenie czasu trwania z podziałem na fazy, wykrywanie przerw i zaburzeń oddychania, ocena regularności)

recenzja withings scanwatch nova jakość snu

  • pomiar saturacji krwi (SpO2) na życzenie lub automatycznie w czasie snu
  • współpraca z GPS (śledzenie pokonanego dystansu, tempa i wysokości).

Do tego zegarek posiada tryb ćwiczeń oddechowych i pozwala śledzić cykl menstruacyjny. Z kolei wodoodporność 10 ATM zapewnia, że bez problemu można udać się z Withings ScanWatch Nova na intensywny trening, pod prysznic czy na basen.

Skoro mowa o treningach, trzeba wspomnieć, że zegarek automatycznie rejestruje ponad 40 różnych aktywności fizycznych, w tym oczywiście te najpopularniejsze, takie jak bieganie czy pływanie, ale też bardziej niszowe, np. zumba, badminton czy squash. Statystyki treningu można następnie podejrzeć w aplikacji. Kolejnym dodatkiem jest przypominanie przez zegarek co jakiś czas o tym, aby wstać i się rozruszać (można to oczywiście wyłączyć).

Oprócz funkcji zdrowotno-sportowych ScanWatch Nova jest wyposażony także w możliwość ustawienia alarmu, timer oraz stoper. Pozwala również przeczytać powiadomienia z połączonego Bluetoothem telefonu.

Czas pracy na baterii — zegarek hybrydowy Nova

Od zegarków hybrydowych zwykle oczekuje się dobrego czasu pracy na baterii, i nie inaczej jest w tym przypadku. Producent deklaruje, że w pełni naładowany zegarek ScanWatch Nova może działać nawet przez 30 dni. Realnie oczywiście wszystko zależy od tego, jakie opcje ustawicie (np. w zakresie częstotliwości automatycznego mierzenia pulsu, Quicklook, Always On Display) i jak będziecie korzystać z zegarka.

Z naszych testów wynika, że przy oszczędnym użytkowaniu dojście do okolic 30 dni jest faktycznie możliwe, a nawet przy bardziej intensywnym korzystaniu z zegarka nie trzeba sięgać po ładowarkę częściej niż co kilka tygodni.

Samo ładowanie odbywa się za pomocą specjalnej podstawki, do której wpinamy przewód USB-C (dołączony do zestawu, ale jako, że nie jest on na stałe podłączony do podstawki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. użyć własnego, dłuższego). Baterię załadujemy do pełna w około 2 godziny.

recenzja withings scanwatch nova ładowanie

Aplikacja Withings

Naturalnym uzupełnieniem Novy jest aplikacja Withings, za pomocą której podejrzymy najważniejsze informacje i statystyki opracowane na podstawie zebranych przez zegarek danych. Uwaga — nie jest ona dostępna w języku polskim.

aplikacja withings scanwatch nova

W każdej chwili dostępne są wykresy dotyczące między innymi: aktywności (zarówno treningów, jak i pokonanych kroków, spalonych kalorii czy pokonanego dystansu), średniego tętna, wyników badań EKG i SpO2, jakości snu czy przebiegu cyklu menstruacyjnego.

puls withings scanwatch nova

Oprócz analizy danych przy pomocy aplikacji możemy także między innymi:

  • aktualizować zegarek,
  • włączać/wyłączać otrzymywanie na zegarek powiadomień o połączeniach, wiadomościach i alertach z aplikacji (wszystkich lub wybranych),
  • ustawiać budziki,
  • zarządzać skrótem — długim naciśnięciem koronki,
  • zmieniać jasność ekranu,
  • ustalać docelową dzienną liczbę kroków,
  • dostosowywać układ modułów w zegarku, a także listę dostępnych typów ćwiczeń,
  • włączyć/wyłączyć automatyczne mierzenie saturacji w czasie snu,
  • zmienić progi dla alertów dla niskiego/wysokiego ciśnienia,
  • ustawić tryb wykrywania zaburzeń oddychania we śnie (wyłączone/automatyczne/każdej nocy),
  • włączyć/wyłączyć funkcję Quicklook i Always On Display.

Jak widać, jest tego naprawdę dużo, ale aplikacja jest prosta w obsłudze, więc łatwo się w niej odnaleźć.

recenzja withings scanwatch nova ustawienia

Recenzja Withings ScanWatch Nova — ocena i podsumowanie

Nasza recenzja Withings ScanWatch Nova powoli zmierza ku końcowi, czas więc odpowiedzieć na sakramentalne pytanie: czy warto? Na usta ciśnie się słynne już „jeszcze jak!”. Nova to najdroższy zegarek hybrydowy z oferty Withings, łączący w sobie rozbudowany, ale dobrze zoptymalizowany software z designem, którego nie powstydziłby się niejeden producent luksusowych zegarków tradycyjnych. Robotę robią tu precyzyjne wykonanie i solidne materiały, m.in. szkło szafirowe.

Zdecydowanie warto go rozważyć, jeśli budżet na to pozwala i jest się w targecie tego zegarka. A jaki jest ten target? Nova najlepiej sprawdzi się u osób, którym zależy na funkcjach zdrowotnych (w tym takich bardziej zaawansowanych i niszowych — zegarki z EKG to dość wąska grupa urządzeń) i długim czasie pracy na baterii (nawet do 30 dni!), a jednocześnie chcą urządzenia o wyglądzie tradycyjnego sikora analogowego — i to nie minimalistycznego wizualnie, a bardziej „na wypasie”. To świetny zegarek dla zastosowań biznesowych, ale i codziennych (a nawet sportowych, z uwagi na zapasową opaskę, wodoodporność i śledzenie treningu). Krótko mówiąc, jest bardzo uniwersalny.

Jeśli chodzi o wady tego sprzętu, to oczywiście jakieś istnieją, ale są naprawdę drobne. Tradycyjnie warto przypomnieć, że aplikacja Withings aktualnie nie jest dostępna w języku polskim. Ponadto zabudowana po bokach koronka bardzo ładnie się prezentuje, ale z uwagi właśnie na tę obudowę sterowanie nią jest nieco mniej wygodne, niż np. w ScanWatchu 2.

Produkt posiada oprogramowanie będące wyrobem medycznym. Należy używać go zgodnie z instrukcją.

WARTO PRZECZYTAĆ:

recenzja garmin fenix 6x pro solar Recenzja Garmin Fenix 6X Pro Solar – czy warto go kupić w 2023 roku? Sprawdź!
Firmę Garmin zna każdy, kto miał styczność z choćby amatorskim uprawianiem sportu. Nie każdy jednak miał sposobność zapoznać się z ich działaniem. Garmin jako topowa
apple watch Smartwatche z serii Apple Watch miażdżą… cały szwajcarski przemysł zegarków
Szwajcarskie zegarki wciąż, mimo upływu lat, kojarzone są z wysoką jakością i precyzją. Nie bez powodu używa się czasami stwierdzenia, że coś chodzi “jak w
zakup smartwatcha Co warto wiedzieć przed zakupem smartwatcha?
Jednym z elementów naszej biżuterii są zegarki, lecz nie traktujemy ich w pełni jako ozdobę. Głównym zadaniem jest pokazywanie aktualnej godziny. A co jeśli część
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *