Windows 7 to jedna z najbardziej kultowych odsłon z serii systemów operacyjnych Microsoftu. Użytkownicy chwalili ją między innymi za dużą wydajność, łatwość użytkowania i atrakcyjny interfejs. W związku z tym do dnia dzisiejszego są osoby, które chcą z niej korzystać, chociażby dlatego, że ich urządzenia nie radzą sobie ze znacznie bardziej zasobożernymi nowszymi systemami. Zanim jednak zacznie się proces instalacji „siódemki”, warto sprawdzić, czy sprzęt spełnia Windows 7 wymagania sprzętowe.

Nie są one szczególnie wygórowane, zwłaszcza w porównaniu do wymagań Windowsa 11 czy Windowsa 10, ale różnie bywa, więc zweryfikowanie tej kwestii przed podjęciem dalszych kroków jest rekomendowane. W związku z tym zebraliśmy dla Was informacje o wymaganiach Windowsa 7 poniżej – zarówno tych dotyczących najbardziej podstawowych funkcji, jak i tych opcjonalnych. Zapraszamy!

Windows 7 – wymagania podstawowe

Poniżej przedstawimy Wam najbardziej podstawowe Windows 7 wymagania, niezbędne do tego, aby system mógł zostać zainstalowany i działał poprawnie (chociaż niekoniecznie bardzo szybko i płynnie).

Warto jednak na wstępie zauważyć, że Microsoft przygotował dwa zestawy wymagań, w zależności od tego, na którą wersję systemu ktoś się zdecydował: 32-bitową czy też 64-bitową.

Ta pierwsza ma niższe wymagania, ale też nakłada na użytkownika pewne ograniczenia. Na przykład wiele nowszych gier komputerowych wymagania do działania systemu 64-bitowego. Warto mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji odnośnie do tego, którą wersję wybrać.

widnows 7 wymagania sprzetowe
Źródło: Fandom.com

Wymagania dla wersji 32-bitowej

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, 32-bitowy (x86)
  • Pamięć RAM:1 GB
  • Miejsce na dysku: 16 GB wolnej przestrzeni
  • Urządzenie graficzne: z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Wymagania dla wersji 64-bitowej

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, 64-bitowy (x64)
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Miejsce na dysku: 20 GB wolnej przestrzeni
  • Urządzenie graficzne: z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Jak widać, Windows 7 ma stosunkowo nieduże wymagania sprzętowe. Ciężko się temu dziwić biorąc pod uwagę, że mówimy o systemie, który został wydany po raz pierwszy 22 października 2009 roku.

Do dnia dzisiejszego ma on jednak spore grono fanów. Jako ciekawostkę można dodać, że według Microsoftu „siódemka” w niecałe trzy pierwsze lata od premiery (do lipca 2011 roku) sprzedała się w powalającej liczbie 630 milionów licencji.

Dodatkowe wymagania dla niektórych funkcji systemu Windows 7

Spełnianie powyższych wymagań powinno wystarczyć do korzystania z najbardziej podstawowych funkcji Windowsa 7, natomiast jest wiele takich modułów i funkcjonalności, które potrzebują także pewnych dodatkowych elementów.

Oto najważniejsze dodatkowe Windows 7 wymagania, których dobrze jest być świadomym:

  • Z tych najbardziej oczywistych rzeczy: żeby działał dźwięk oraz muzyka, urządzenie musi posiadać wyjście audio.
  • Odtwarzanie treści wideo w wysokiej rozdzielczości może potencjalnie wymagać większej ilości pamięci RAM czy dobrej karty graficznej, w przeciwnym wypadku sprzęt może się po prostu zacząć „ścinać”.
  • Żeby móc używać funkcja BitLocker, niezbędny będzie moduł Trusted Platform Module (TPM) 1.2, z kolei funkcja BitLocker To Go potrzebuje do działania dysku flash USB (czyli tak zwanego pendrive’a).

Dodatkowo, jeśli ktoś chciałby skorzystać z funkcji Windows XP Mode, będzie do tego potrzebne dodatkowe miejsce na dysku twardym (15GB), a także nieco więcej pamięci RAM (dodatkowe 1GB).

Trzeba też zauważyć, że chociaż sam Windows 7 wymaga do działania tylko urządzeń graficznych zgodnych z DirectX 9, to w praktyce niektóre gry komputerowe i bardziej zaawansowane programy mogą potrzebować obsługi bardziej nowoczesnego DirextX 10 (czy nawet DirectX 11).

Czy warto obecnie instalować Windowsa 7?

Nawet, jeśli sprzęt spełnia Windows 7 wymagania techniczne wskazane powyżej, niekoniecznie oznacza to, że instalacja tego systemu będzie dobrym pomysłem. Pomoc techniczna dla Windowsa 7 ze strony Microsoftu zakończyła się 14 stycznia 2020 r, co oznacza, że w przypadku jakichkolwiek problemów użytkownik jest zostawiony sam ze sobą (i dostępnymi w Internecie tutorialami).

Nie można już liczyć na jakiekolwiek aktualizacje – w tym łatki bezpieczeństwa, co oznacza, że system jest potencjalnie narażony na różnego rodzaju exploity. Korzystanie z niego jako swojego głównego systemu, na którym wchodzi się na konto bankowe, loguje się do różnych portali, dokonuje zakupów w sieci i tak dalej jest więc potencjalnie bardzo niebezpieczne.

windows 7
Popularność Windowsa 7 w 2019 roku | Źródło: Statista

Windows 7 nadaje się obecnie głównie do obsługi starszych gier i programów, które niekoniecznie zadziałają na nowszych systemach. Jeśli ktoś stroni od nowszych Windowsów, ponieważ mają one zbyt wysokie wymagania i potrzebuje lekkiego systemu do codziennego wykorzystania, sugerujemy postawienie na którąś z dystrybucji Linuxa.

Sporo z nich opisywaliśmy w artykule na temat tego, jaki Linux wybrać – między innymi omawialiśmy Ubuntu i Linuxa Mint. Wbrew pozorom Linux to nie tylko opcja dla programistów czy ogółem osób dobrze zaznajomionych z komputerami.

Część dystrybucji jest przeznaczona dla użytkowników, którym zależy na prostocie (np. właśnie przesiadających się z Windowsów) i w związku z tym jest łatwa w obsłudze.

Windows 7 wymagania – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Was pomocy i temat tego, jakie ma Windows 7 wymagania nie ma już przed Wami tajemnic. Jednocześnie jeszcze raz chcemy przypomnieć, że już kilka lat temu Microsoft zakończył wspieranie tego systemu – nie otrzymuje on już nie tylko nowych funkcji, ale też poprawek bezpieczeństwa. W związku z tym nie zalecamy korzystania z niego, a w każdym razie nie do codziennego stosowania, ewentualnie np. do starszych gier.

Chcielibyśmy również zachęcić Was do zapoznania się z innymi podobnymi materiałami, które dotychczas przygotowaliśmy. Użyteczne mogą okazać się chociażby poradniki, w których porównywaliśmy Windows 10 Home vs Pro czy tłumaczyliśmy, jak sprawdzić wersję Windowsa (może się to okazjonalnie okazać przydatne). Jesteśmy zawsze otwarci na Wasze propozycje i pomysły odnośnie do kolejnych artykułów na TechPolska, jeśli więc jakieś macie, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
jaki antywirus na windows 11 Jaki antywirus na Windows 11 wybrać?
Program antywirusowy to swego rodzaju podstawa, która chroni użytkownika przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Dzięki temu zabezpieczymy swoje dane, pliki czy wrażliwe informacje.
microsoft defender for endpoint Microsoft Defender oznaczył… Microsoft Office jako wirusa
Microsoft Defender, czyli wbudowane oprogramowanie antywirusowe Windowsa, od dawien dawna jest obiektem wielu kpin. W ostatnich latach jego reputacja zaczęła minimalnie się poprawiać… aczkolwiek wciąż
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *