Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Windows 7 to jedna z najbardziej kultowych odsłon z serii systemów operacyjnych Microsoftu. Użytkownicy chwalili ją między innymi za dużą wydajność, łatwość użytkowania i atrakcyjny interfejs. W związku z tym do dnia dzisiejszego są osoby, które chcą z niej korzystać, chociażby dlatego, że ich urządzenia nie radzą sobie ze znacznie bardziej zasobożernymi nowszymi systemami. Zanim jednak zacznie się proces instalacji „siódemki”, warto sprawdzić, czy sprzęt spełnia Windows 7 wymagania sprzętowe.

Nie są one szczególnie wygórowane, zwłaszcza w porównaniu do wymagań Windowsa 11 czy Windowsa 10, ale różnie bywa, więc zweryfikowanie tej kwestii przed podjęciem dalszych kroków jest rekomendowane. W związku z tym zebraliśmy dla Was informacje o wymaganiach Windowsa 7 poniżej – zarówno tych dotyczących najbardziej podstawowych funkcji, jak i tych opcjonalnych. Zapraszamy!

Windows 7 – wymagania podstawowe

Poniżej przedstawimy Wam najbardziej podstawowe Windows 7 wymagania, niezbędne do tego, aby system mógł zostać zainstalowany i działał poprawnie (chociaż niekoniecznie bardzo szybko i płynnie).

Warto jednak na wstępie zauważyć, że Microsoft przygotował dwa zestawy wymagań, w zależności od tego, na którą wersję systemu ktoś się zdecydował: 32-bitową czy też 64-bitową.

Ta pierwsza ma niższe wymagania, ale też nakłada na użytkownika pewne ograniczenia. Na przykład wiele nowszych gier komputerowych wymagania do działania systemu 64-bitowego. Warto mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji odnośnie do tego, którą wersję wybrać.

widnows 7 wymagania sprzetowe
Źródło: Fandom.com

Wymagania dla wersji 32-bitowej

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy, 32-bitowy (x86)
 • Pamięć RAM:1 GB
 • Miejsce na dysku: 16 GB wolnej przestrzeni
 • Urządzenie graficzne: z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Wymagania dla wersji 64-bitowej

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy, 64-bitowy (x64)
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Miejsce na dysku: 20 GB wolnej przestrzeni
 • Urządzenie graficzne: z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Jak widać, Windows 7 ma stosunkowo nieduże wymagania sprzętowe. Ciężko się temu dziwić biorąc pod uwagę, że mówimy o systemie, który został wydany po raz pierwszy 22 października 2009 roku.

Do dnia dzisiejszego ma on jednak spore grono fanów. Jako ciekawostkę można dodać, że według Microsoftu „siódemka” w niecałe trzy pierwsze lata od premiery (do lipca 2011 roku) sprzedała się w powalającej liczbie 630 milionów licencji.

Dodatkowe wymagania dla niektórych funkcji systemu Windows 7

Spełnianie powyższych wymagań powinno wystarczyć do korzystania z najbardziej podstawowych funkcji Windowsa 7, natomiast jest wiele takich modułów i funkcjonalności, które potrzebują także pewnych dodatkowych elementów.

Oto najważniejsze dodatkowe Windows 7 wymagania, których dobrze jest być świadomym:

 • Z tych najbardziej oczywistych rzeczy: żeby działał dźwięk oraz muzyka, urządzenie musi posiadać wyjście audio.
 • Odtwarzanie treści wideo w wysokiej rozdzielczości może potencjalnie wymagać większej ilości pamięci RAM czy dobrej karty graficznej, w przeciwnym wypadku sprzęt może się po prostu zacząć „ścinać”.
 • Żeby móc używać funkcja BitLocker, niezbędny będzie moduł Trusted Platform Module (TPM) 1.2, z kolei funkcja BitLocker To Go potrzebuje do działania dysku flash USB (czyli tak zwanego pendrive’a).

Dodatkowo, jeśli ktoś chciałby skorzystać z funkcji Windows XP Mode, będzie do tego potrzebne dodatkowe miejsce na dysku twardym (15GB), a także nieco więcej pamięci RAM (dodatkowe 1GB).

Trzeba też zauważyć, że chociaż sam Windows 7 wymaga do działania tylko urządzeń graficznych zgodnych z DirectX 9, to w praktyce niektóre gry komputerowe i bardziej zaawansowane programy mogą potrzebować obsługi bardziej nowoczesnego DirextX 10 (czy nawet DirectX 11).

Czy warto obecnie instalować Windowsa 7?

Nawet, jeśli sprzęt spełnia Windows 7 wymagania techniczne wskazane powyżej, niekoniecznie oznacza to, że instalacja tego systemu będzie dobrym pomysłem. Pomoc techniczna dla Windowsa 7 ze strony Microsoftu zakończyła się 14 stycznia 2020 r, co oznacza, że w przypadku jakichkolwiek problemów użytkownik jest zostawiony sam ze sobą (i dostępnymi w Internecie tutorialami).

Nie można już liczyć na jakiekolwiek aktualizacje – w tym łatki bezpieczeństwa, co oznacza, że system jest potencjalnie narażony na różnego rodzaju exploity. Korzystanie z niego jako swojego głównego systemu, na którym wchodzi się na konto bankowe, loguje się do różnych portali, dokonuje zakupów w sieci i tak dalej jest więc potencjalnie bardzo niebezpieczne.

windows 7
Popularność Windowsa 7 w 2019 roku | Źródło: Statista

Windows 7 nadaje się obecnie głównie do obsługi starszych gier i programów, które niekoniecznie zadziałają na nowszych systemach. Jeśli ktoś stroni od nowszych Windowsów, ponieważ mają one zbyt wysokie wymagania i potrzebuje lekkiego systemu do codziennego wykorzystania, sugerujemy postawienie na którąś z dystrybucji Linuxa.

Sporo z nich opisywaliśmy w artykule na temat tego, jaki Linux wybrać – między innymi omawialiśmy Ubuntu i Linuxa Mint. Wbrew pozorom Linux to nie tylko opcja dla programistów czy ogółem osób dobrze zaznajomionych z komputerami.

Część dystrybucji jest przeznaczona dla użytkowników, którym zależy na prostocie (np. właśnie przesiadających się z Windowsów) i w związku z tym jest łatwa w obsłudze.

Windows 7 wymagania – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Was pomocy i temat tego, jakie ma Windows 7 wymagania nie ma już przed Wami tajemnic. Jednocześnie jeszcze raz chcemy przypomnieć, że już kilka lat temu Microsoft zakończył wspieranie tego systemu – nie otrzymuje on już nie tylko nowych funkcji, ale też poprawek bezpieczeństwa. W związku z tym nie zalecamy korzystania z niego, a w każdym razie nie do codziennego stosowania, ewentualnie np. do starszych gier.

Chcielibyśmy również zachęcić Was do zapoznania się z innymi podobnymi materiałami, które dotychczas przygotowaliśmy. Użyteczne mogą okazać się chociażby poradniki, w których porównywaliśmy Windows 10 Home vs Pro czy tłumaczyliśmy, jak sprawdzić wersję Windowsa (może się to okazjonalnie okazać przydatne). Jesteśmy zawsze otwarci na Wasze propozycje i pomysły odnośnie do kolejnych artykułów na TechPolska, jeśli więc jakieś macie, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.