Udział VPN w rynku rośnie z każdym rokiem, co jest potwierdzane przez analityków: ten trend ma się utrzymać. VPN ma przed sobą świetlaną przyszłość, chociaż nie zawsze tak było. W tym momencie wydaje się, że główną przeszkodą w adopcji VPN jako podstawowego programu do ochrony twoich danych, jest jego „trudna przeszłość”.
VPN jako oprogramowanie do ochrony przed nowymi zagrożeniami w internecie, ma za sobą długą i trudną drogę. Przede wszystkim z tego powodu, że znany jest głównie jako program do wirtualnej zmiany lokalizacji. To jest bardzo korzystne dla ludzi kupujących cyfrowe produkty ze sklepów umieszczonych w krajach, gdzie są niższe ceny. To skłoniło wielu ludzi do masowej produkcji oprogramowania o niecnych celach. A ludzie – jak to mają w zwyczaju – z chęcią spróbują czegoś „za darmo”.
Spis treści
Czy VPN jest bezpieczne?
Czy VPN jest bezpieczne? No właśnie. Jeśli zapłacisz za program premium, to będzie jak najbardziej bezpieczny. Jeśli natrafisz na jakiś podejrzany darmowy VPN, może się okazać, że bezpieczny nie jest. I to właśnie te darmowe VPN są solą w oku profesjonalnych produkcji. Virtual Private Network nie jest programem, który można tanio zrobić w domu, więc wersje darmowe to chodzenie po polu minowym. Nie ubiegajmy jednak faktów.
Tak jak już napisałem we wstępie: odpowiedni VPN będzie bezpieczny. Działa tu typowa życiowa zasada: jeśli chcesz dostać jakość, musisz zapłacić. VPN ceny ma różne, ale na szczęście do tej grupy należą również najtańsze VPN. Istnieją darmowe VPN, którym można zaufać, ale przychodzą ze swoją partią minusów. Czemu?
Do utrzymania sieci VPN potrzebujesz sporej infrastruktury rozsianej po całym świecie. To najprościej mówiąc, jest trudne do utrzymania. Stąd „duże” firmy kierują się w stronę modelu subskrypcyjnego, w końcu opłata za serwer to również koszt miesięczny. Natomiast darmowe VPN miksują różne sposoby zarobku. Te uczciwe opierają się o dobrowolne donacje, te mniej uczciwe… zobaczcie sami.
Jak to mówi słynne powiedzenie: “kiedy coś jest za darmo, to ty jesteś produktem”. W jaki sposób będziemy produktem dla darmowego VPN?
- Reklamy. Niestety z reguły nie będą to grzeczne i bezpieczne reklamy z sieci reklamowej Google. Google po prostu bardzo mało płaci za takie reklamy. Będą to materiały dużo bardziej szkodliwe i inwazyjne. Chcesz darmowy VPN? Oglądaj reklamy.
- Zbieranie danych. Wiecie już, że VPN jak działa, to chroni wasze dane, szyfrując je w taki sposób, żeby nawet przy ich utracie nikt ich nie mógł odczytać? No to teraz sobie wyobraźcie, że darmowy VPN będzie je zbierał dla siebie, po to, żeby samemu na nich zarobić. Ty jesteś produktem.
- Mikropłatności. To jest najśmieszniejsze w tym wszystkim. Zastanawia was pewnie, co tu robią mikropłatności, skoro mowa o darmowych VPN? Otóż nikt wam tego nie powie na start, raczej będą chcieli przekonać w trakcie używania do odblokowania jakiejś funkcji. Jak już płacić to od razu za produkt premium. Szczególnie że jest duża szansa, iż darmowy VPN nie będzie chronił nawet po uiszczeniu płatności.
A dochodzą przecież jeszcze problemy z działaniem, z użyciem VPN na innych platformach, nie mówiąc już o tym, że konfiguracja VPN w takiej sytuacji może być niezłym koszmarem.
Kiedy VPN jest niebezpieczny?
Myślę, że w dużej mierze opisałem już ten problem w dotychczasowym tekście. Niebezpieczny VPN to taki, który nie działa po to, żeby cię chronić, ale żeby na tobie zarabiać. Jak to rozpoznać? Przede wszystkim uczciwa firma powie wprost: ile trzeba zapłacić i co dokładnie za to dostaniesz. Ewentualnie zaoferuje darmowy okres trial z pełnym zwrotem gotówki, jeśli ci się coś nie spodoba. Odpowiedni przykład znajdziesz w części o bezpieczeństwie.
Jak rozpoznać, kiedy VPN jest niebezpieczny?
- Mało krajów do wyboru. Zmiana lokalizacji to co prawda niegłówna zaleta VPN, ale to wciąż jedna z jego cech rozpoznawczych. Jeśli wasz VPN ma jakiś jeden, często nieopisany serwer, raczej nie znajdziecie tam jakości. Z tym się łączy następny punkt.
- Wolne działanie. Całość działania dobrego VPN polega na tym, że chroni cię bez spowalniania twojego internetu (a może go jeszcze przyspieszyć!) Niebezpieczny VPN będzie korzystał z tanich serwerów, na których jego połączenie nie będzie miało priorytetu, a wy utkniecie za niekończącym się ekranem ładowania.
- Reklamy będą się wyświetlać prawidłowo. Paradoks internetu? Nie, wszystko zgodnie z planem.
Jak to wszystko się ma w kwestii legalności? Czy wirtualna sieć prywatna jest legalna? Tak, jest. Co prawda sposób jej użycia już niekoniecznie. Ludzie, którzy chcą wykraść wasze dane podrzuconym niebezpiecznym VPN, też nie będą dbać o to, czy to jest legalne. Choć istnieje wiele darmowych usług VPN, warto sięgać po sprawdzone i znane na rynku firmy oferujące najbezpieczniejsze protokoły VPN.
Jak zabezpieczony jest VPN i co wpływa na jego bezpieczeństwo?
W jaki sposób VPN chroni? Można to łatwo podsumować w kilku podpunktach:
- Zwiększa ochronę twoich danych. Twoje dane przepływając przez serwer VPN umieszczony jakoby „po drodze” między tobą a odwiedzaną stronę, zostają zaszyfrowane. Dzięki temu nawet jeżeli ktoś je wykradnie, nie da rady ich odczytać.
- Optymalizacja przepływu. Przy okazji dane są „układane” odpowiednio, żeby zajmowały mniej miejsca, co nieznacznie, ale przyspiesza działanie twojego połączenia.
- Zmniejszenie wykorzystania danych. Skoro dane zajmują mniej, to zużywają też mniej pakietów internetowych. Ucieszy wszystkich korzystających z internetu głównie w taki sposób.
- Omijanie blokad regionalnych. Ostatnie, ale dla wielu to główna zaleta. O tym powiedzieliśmy już chyba wszystko.
Zostaje w takim razie druga kwestia: jak zabezpieczony jest VPN? Od początku mówię, że najlepiej zapłacić za produkt premium. Jeśli nie wiecie, jaki VPN wybrać, przedstawię to na przykładzie NordVPN. To na dobrą sprawę tanie i kompleksowe rozwiązanie, które na jednej licencji ochroni aż sześć twoich urządzeń. Bez pytań, co to jest VPN w telefonie, Nord to wie i ma na nie aplikacje.
Jak zabezpieczony jest VPN? Poniższa lista raczej nie jest wyczerpująca:
- Double VPN. Jeśli jedna warstwa szyfrowania to dla ciebie za mało, możesz dorzucić drugą.
- Funkcja Kill Switch chroni twoje dane w przypadku nagłego utracenia połączenia z siecią VPN.
- Threat protection: wbudowany antywirus.
- Meshnet: możliwość stworzenia własnej prywatnej i oczywiście zaszyfrowanej sieci.
- Szyfrowanie najnowszej generacji.
- Dzielone tunelowanie: sam możesz wybrać, które aplikacje wymagają ochrony VPN, a które nie.
- Całodobowy support: niby nic, ale są zawsze na miejscu, gdy potrzebujesz pomocy.
Dlaczego warto postawić na bezpieczny VPN?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto postawić na bezpieczny VPN, jest bardzo łatwa. Usługa VPN ma chronić was i wasze dane, dlatego warto, aby faktycznie wywiązywała się z tej funkcji. Najlepiej, gdyby wchodziła w skład oferty dostawcy usług internetowych. Wówczas aktywność online byłaby bardziej komfortowa.
