VPN jest dodatkową warstwą ochrony użytkownika w sieci. Zapewnia on anonimowość oraz zabezpiecza przed atakami hakerskimi, wykradaniem danych, złośliwym oprogramowaniem czy nawet uporczywymi reklamami. Co zrobić, kiedy VPN nie działa? Powody tego mogą być różne. Poniżej opisujemy najpopularniejsze problemy i ich rozwiązania.

VPN nie działa – czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa?

Istnieją różne sytuacje, w których rzeczywiście VPN może nie działać prawidłowo. Przyczyn tego zjawiska jest sporo. Wystarczą problemy z połączeniem internetowym, błędna konfiguracja czy problemy techniczne ze strony dostawcy, by usługa przestała spełniać swoje zadanie. Oczywiście w większości sytuacji można naprawić sieć VPN, ale nie zawsze będzie to możliwe.

Problemy z tym, aby ustanowić połączenia, może być trudno samodzielnie zdiagnozować. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy VPN nie działa, jest kontakt do dostawcy. W ten sposób najłatwiej rozwiązać problem. Jak sprawdzić, czy VPN działa, czy nie działa? Wystarczy na przykład wybrać lokalizację anglojęzyczną i zobaczyć wyszukiwania Google. Jeżeli wciąż będą polskie, prawdopodobnie VPN sprawia problemy.

Gdy ta funkcja nie działa, użytkownik korzysta z internetu bez dodatkowej ochrony. Niedostępne będą również regionalnie ograniczone materiały. Warto korzystać z usług uznanych i sprawdzonych dostawców – to swego rodzaju gwarancja jakości. Jeżeli zastanawiasz się, jaki VPN wybrać, najlepiej używać najczęściej polecanych programów, takich jak NordVPN.

VPN w telefonie, jako program desktopowy na PC lub laptopie, bądź aplikacja na telewizorze to niejedyne rozwiązanie. Dostępne są również przeglądarki z VPN, który jest od razu zintegrowany, np. Opera GX. To opcja pomagająca w natychmiastowym nawiązaniu połączenia.

Dlaczego VPN nie działa? Najpopularniejsze przyczyny

Taka sytuacja może mieć wiele powodów. Najczęściej, jeżeli VPN nie działa, to należy sprawdzić połączenie internetowe oraz ewentualnie skontaktować się z dostawcą. Mimo wszystko nie zawsze te rozwiązania wystarczą. Kiedy zastanawiasz się, dlaczego VPN nie działa, może to być spowodowane takimi przyczynami, jak:

 • Problemy z połączeniem internetowym – jeżeli sieć nie działa stabilnie, VPN również może mieć pewne problemy. Ta funkcja wymaga aktywnego i stałego połączenia, aby móc działać poprawnie.
 • Blokowanie VPN przez dostawcę Internetu – niektóre sieci (na przykład w firmach) blokują protokoły VPN. Administratorzy mogą założyć takie ograniczenia. W takim razie, czy VPN jest legalny? Oczywiście, że tak, jednak blokowanie protokołów może wynikać z wewnętrznej polityki firmy czy danej placówki.
 • Problemy z serwerami dostawcy VPN – serwery VPN muszą być aktywne. Sporadycznie jednak trwają prace konserwacyjne czy też występują problemy techniczne jak przeciążenia lub awarie. Wtedy połączenie może okazać się niemożliwe.
 • Konflikty z innymi programami – niektóre inne aplikacje mogą powodować problemy z połączeniem VPN. Zwykle jest to firewall lub oprogramowanie antywirusowe. Uruchomienie dwóch aplikacji VPN również może powodować problemy. W takiej sytuacji z kilku dostępnych sieci VPN należy do użytku wybrać wyłącznie jedną.
 • Błędna konfiguracja VPN – niepoprawne dane logowania, źle ustawione protokoły lub błędnie wybrany serwer mogą powodować problemy. Odpowiednia konfiguracja VPN jest bardzo ważna, inaczej funkcja nie będzie działać.

Rzeczywiste przyczyny tego, że VPN nie działa, mogą być indywidualne dla danego przypadku. Warto dlatego korzystać z kilku rozwiązań lub nawet napisać wiadomość do dostawcy usługi.

dlaczego vpn nie działa
Zakładka wsparcia technicznego w aplikacji desktopowej Surfsharka

Co robić w sytuacji, kiedy VPN nie działa przez Wi-Fi?

Po pierwsze: jak działa VPN? To usługa, dzięki której komputer lub inne urządzenie (na przykład smartfon) łączy się z serwerem. W sieci użytkownik jest widoczny właśnie jako urządzenie, do którego został podłączony. Zapewniona zostaje anonimowość i bezpieczeństwo. A co to jest VPN w telefonie? Taka funkcja działa dokładnie tak jak na komputerze – dodatkowo chroni użytkownika i daje dostęp do ograniczonych regionalnie treści.

Często podczas korzystania ze smartfona lub laptopa nawiązujemy połączenie z Wi-Fi. Co zrobić, kiedy w takiej sytuacji VPN nie łączy?

 1. Sprawdź połączenie Wi-Fi – urządzenie musi być odpowiednio połączone z routerem. Warto sprawdzić także, czy dostęp do sieci jest stabilny, bez niego VPN nie może działać.
 2. Wypróbuj połączenie z inną siecią Wi-Fi – jeżeli istnieje taka możliwość, warto to zrobić. W ten sposób można się upewnić, że konkretna sieć powoduje problemy.
 3. Sprawdź ustawienia routera – sporadycznie konfiguracja urządzenia powoduje problemy. Niektóre routery mogą mieć wbudowane funkcje blokujące VPN. Wtedy należy ustawić je tak, by korzystanie z tej technologii było możliwe.
 4. Przetestuj innego dostawcę VPN – niekiedy sam dostawca VPN jest powodem problemów. Przeciążone serwery lub przerwa techniczna powoduje, że korzystanie z funkcji będzie niemożliwe.

Podczas korzystania z Wi-Fi najpopularniejszym problemem są zablokowane porty VPN. Wtedy korzystanie z takiej funkcji jest niemożliwe, należy zmienić konfigurację. Gdy VPN nie działa, trzeba przejść do ustawień routera i wyłączyć blokady. Konkretne kroki mogą różnić się zależnie od posiadanego sprzętu.

VPN łączy, ale nie działa – co zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy połączenie jest odpowiednio skonfigurowane, ale VPN nie działa, mogą występować inne problemy niż wymienione powyżej. Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Sprawdź ustawienia DNS – często problemy z VPN występują, ponieważ DNS nie jest odpowiednio skonfigurowany. Najlepiej korzystać z publicznych serwerów. Warto spróbować ustawić DNS na 8.8.8.8 lub 8.8.4.4.
 • Wyłącz funkcję WebRTC – ten protokół może ujawniać prawdziwe IP nawet podczas korzystania z VPN. Sporadycznie ta funkcja powoduje problemy, przez które trzeba ją po prostu wyłączyć.
 • Sprawdź ustawienia firewalla i antywirusa – są to programy, które często kolidują z działaniem VPN. Można spróbować tymczasowo wyłączyć oprogramowanie.
 • Sprawdź kompatybilność protokołów VPN – należy używać odpowiedniego protokołu VPN, który jest obsługiwany przez dostawcę.
 • Skontaktuj się z dostawcą usługi – to dość oczywisty krok, kiedy VPN łączy, ale nie działa. Dostawca powinien pomóc przy rozwiązywaniu problemów.

Powody mogą być różne. Często problemy są inne, zależnie od tego, z jakiego VPN korzystamy. Na rynku można znaleźć naprawdę wielu dostawców. Do wyboru jest darmowy VPN lub płatne subskrypcje od uznanych deweloperów. Wielu z nich oferuje bezpłatne triale, podczas których można korzystać ze wszystkich funkcji wersji płatnej. Dużą popularnością cieszy się między innymi Surfshark, który ponadto oferuje pomoc techniczną w języku polskim.

Warto mimo wszystko korzystać z drugiej opcji, czy opcji płatnych, jako że są one bardziej funkcjonalne, a przy tym bezpieczniejsze. Jeśli chodzi o cenę VPN, nie jest wysoka, a płatne subskrypcje zawierają najczęściej szybsze i szersze wsparcie techniczne w razie problemów. Dobrym, a tanim VPN-em jest na przykład Atlas VPN — jest niedrogi, jednak pod względem funkcji nie odstaje od droższych alternatyw.

Co zrobić, kiedy VPN nie działa po aktualizacji?

Programy do łączenia się z VPN są stale aktualizowane, by wprowadzać nowe funkcje, ulepszać działanie czy eliminować błędy lub usprawniać ochronę użytkownika. Sporadycznie może zdarzyć się sytuacja, w której zainstalowanie patcha sprawi, że funkcja przestanie działać. Co zrobić, kiedy VPN nie działa po aktualizacji?

Przede wszystkim warto sprawdzić zgodność wersji. Należy sprawdzić, czy korzystamy aktualnie z najnowszego programu od danego dostawcy. Niektóre aktualizacje resetują ustawienia aplikacji. Wtedy trzeba na nowo skonfigurować VPN, by mógł działać. Są to najpopularniejsze problemy, które występują po aktualizacji.

Jeżeli VPN nie działa nadal, należy przetestować zgodność z innymi programami. Oprogramowanie antywirusowe lub firewall często są sporym problemem. VPN może być zablokowany przez takie funkcje, wtedy nie może działać. Warto wyłączyć chwilowo firewall oraz antywirusa, by przetestować, czy to powoduje problemy.

Gdy VPN nie działa po aktualizacji, można również skontaktować się z dostawcą usługi, by uzyskać pomoc. Dobrym rozwiązaniem jest również przywrócenie programu do działającej wersji, o ile będzie to możliwe. Często dostawcy VPN narzucają konieczność aktualizacji oprogramowania, gdy tylko pojawi się nowy patch.

VPN nie działa – jakie kroki podjąć, by rozwiązać problem?

Kiedy VPN nie działa, można wykorzystać powyżej wymienione kroki. Należy przede wszystkim sprawdzić połączenie internetowe oraz ustawienia aplikacji od dostawcy. Dodatkowo warto sprawdzić inny program VPN. Ważna jest zgodność protokołów, konflikty z innymi aplikacjami oraz sam dostawca usługi.

Jeśli VPN nie działa mimo sprawdzenia ustawień i stanu sieci, należy skontaktować się z pomocą techniczną. W przypadku darmowych programów takie wsparcie jest dość ograniczone. Płatne subskrypcje dają jednak dostęp do znacznie szybszej pomocy, która pomoże rozwiązać problem.

Najlepiej testować wszystkie elementy po kolei. Gdy sieć działa dobrze, należy przejść do ustawień VPN, następnie można sprawdzić protokoły, później program antywirusowy i firewall. W ten sposób ostatecznie problem zostanie zlokalizowany, można go rozwiązać.

Pewną ostatecznością pozostaje zmiana dostawcy usługi VPN. W przypadku darmowego programu po prostu wystarczy pobrać odpowiednią aplikację. Płatne usługi wymagają anulowania subskrypcji, dopiero później można zastanowić się, który VPN będzie najlepszy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *