Programowanie to kluczowe kompetencje przyszłości. Dlatego naukę warto zacząć jak najszybciej. Jak nauczyć dziecko programowania? Jakie korzyści mu to przyniesie? Jaki jest najlepszy wiek? Dowiedz się więcej o nauce programowania w naszym artykule.
Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?
Dla osób niezwiązanych z branżą IT programowanie może być zagadką. Pewnie dla wielu kojarzy się z enigmatycznymi kodami, które budują strony internetowe, aplikacje czy gry. Jednak to coś znacznie więcej niż pisanie kodu.
Czym zatem jest programowanie? To nic innego jak proces logicznego myślenia i znajdowania rozwiązań danego problemu, które potrafi przetworzyć komputer.
To właśnie sprawia, że programowanie dla dzieci jest tak cenne. Poprzez nie mogą one ćwiczyć logiczne myślenie i rozwijać także:
- kreatywność;
- wytrwałość;
- myślenie krytyczne;
- zdolności poznawcze;
- myślenie analityczne;
- samodzielność;
- nieszablonowe myślenie;
- koncentrację.
Bez wątpienia są to cechy oraz umiejętności, jakie przydadzą się dziecku w dorosłym życiu nawet wtedy, kiedy nie będzie pracowało w branży IT.
Nauka programowania może zacząć się jeszcze w domu. Z kolei rodzice nie muszą pracować w IT, aby wprowadzić dziecko w świat kodowania. Proste zabawy oraz gotowe aplikacje pomogą w tej nauce już na samym początku.
Kiedy dziecko powinno zacząć naukę programowania?
To proste, jak najszybciej, nawet w przedszkolu. Jeśli chcesz ograniczyć na początkowym etapie korzystanie z komputera, możesz uczyć je programowania na inne sposoby. Opiera się ono w końcu na logicznym i analitycznym myśleniu. Jego podstawy możesz pokazać, jeszcze zanim dziecko dostanie swój pierwszy smartfon czy tablet.
Aby lekcje programowania dla dzieci były skuteczne, powinny być dostosowane do ich wieku. Kilkuletnie dziecko może nie być zainteresowane tworzeniem światów w Minecraft, natomiast nastolatka może nudzić układanie puzzli czy rozwiązywanie łamigłówek.
Z drugiej jednak strony nie można wrzucać dziecka na głęboką wodę. Proste aplikacje czy zabawy przygotowują grunt pod skomplikowane linijki kodów. Z czasem na nie również przyjdzie pora.
Co więcej, dzieci najlepiej chłoną wiedzę wtedy, kiedy rzecz wydaje im się interesująca. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać metody, zabawy i programy, które są przez nie lubiane. Nauka programowania przyjdzie wtedy z przyjemnością.
Nauka programowania – od czego zacząć?
Istnieje wiele aplikacji do programowania dla dzieci. Zanim jednak pokażesz niesamowity świat technologii, warto wypróbować także metody offline. Jakie sprawdzą się najlepiej?
Już zwykła planszówka może przybliżyć dziecku świat programowania. Wystarczy, aby uczyła ona prostych komend, które należy podać, aby dotrzeć do celu.
Przykładowo, mamy grę planszową, która polega na kierowaniu samochodem do mety. Aby pojazd mógł do niej dotrzeć, musi pokonać przeszkody. W tym celu dziecko podaje komendy takie jak: 3 pola do przodu, 2 w lewo. Innym rodzajem nauki programowania dla dzieci może być zabawa w szyfrowanie i bawienie się ciągiem znaków
Kolejnym etapem w nauce programowania mogą być proste aplikacje takie jak Scratch. Jest to idealne, edukacyjne środowisko dla dziecka, które korzysta już z komputera. Za pomocą programu można robić proste aplikacje, animacje czy gry. A wszystko to jest możliwe dzięki kolorowym klockom i innych elementach wizualnych.
Efekty nauki najlepiej zobaczyć na własne oczy. Dlatego w nauce programowania tak świetnie spisują się roboty edukacyjne. Kiedy dziecko stworzy prosty kod, może od razu sprawdzić, czy robot odczyta go poprawnie i wykonana zadanie. To świetna zabawa i nauka nie tylko dla najmłodszych, ale i starszych dzieci.
Jak widzisz, naukę programowania dla dzieci można rozpocząć bardzo wcześnie. Już zwykłe planszówki i gry logiczne przygotowują pod bardziej skomplikowane zadania i uczą logicznego myślenia. Niezależnie od tego, czy Ty również umiesz programować, Twoje dziecko może nabyć tę umiejętność jeszcze w dzieciństwie.
WARTO PRZECZYTAĆ: