W dzisiejszych czasach wśród czyhających na nas zagrożeń coraz większą wagę odgrywają nie te, które chcą nam zawirusować komputer, a te, które chcą wykraść nasze dane. Co najgorsze, takie zagrożenie najpewniej przeprowadzi całą operację w białych rękawiczkach. Ono nie chce ci zagrozić, chce być niezauważonym, żeby móc powtarzać taką operację, a najlepiej działać cały czas.

Na szczęście wraz z rozwojem zagrożeń, rozwijają się sposoby na przeciwdziałanie i zabezpieczenie swoich cennych danych. Konkretnie na ochronie przed wykradzeniem danych skupiają się programy VPN. Każdy VPN przychodzi ze wbudowanym certyfikatem, który potwierdza aktualność i dostęp do sieci. Aby upewnić się, że dany certyfikat VPN jest aktualny, musimy zadać sobie pytanie: jak sprawdzić ważność certyfikatu VPN.

Certyfikat VPN – czym jest i co daje?

Zanim przejdziemy do tytułowego tematu, jak sprawdzić ważność certyfikatu VPN, warto najpierw zadbać o zrozumienie podstaw. Jeśli śledzicie nasz portal, wiecie już pewnie, czym jest VPN, jak działa i co to jest VPN w telefonie. Szyfrowanie VPN pozwala na ochronę waszych danych i pełną prywatność podczas korzystania z internetu. Czym w tym wszystkim jest certyfikat VPN?

Certyfikat VPN używany jest do uwierzytelnienia w trakcie instalowania sieci VPN. To elektroniczny dokument cyfrowy, który uważa się za wiarygodny wzór, który potwierdza tożsamość użytkownika i ustanawia połączenie sieciowe. Daje użytkownikom odpowiedni poziom poufności i integralności, dzięki czemu mogą sprawdzić, czy dane są wysyłane i odbierane zgodnie z wymaganiami zabezpieczeń. Zapewnia również bezpieczeństwo transakcji internetowych.

W ten sam sposób działa w sferze budżetowej. Do połączenia się z systemem CEPIK przez sieć publiczną wymagany jest certyfikat VPN CEPIK. Dlatego CEPIK odnowienie certyfikatu VPN jest takie ważne.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu VPN?

Kwestia jak sprawdzić ważność certyfikatu VPN rozpoczyna się od znalezienia specjalnego pliku z owym certyfikatem. Można się do niego dostać z poziomu aplikacji VPN, chociaż nie każda aplikacja może oferować taką metodę. Jest jednak sposób, dzięki któremu można sprawdzić certyfikat samemu z poziomu Windowsa.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu VPN?

  1. W menu start (lub okienku wyszukiwania tuż obok) wpisz certmgr.msc i kliknij Enter. Możesz też wpisać pełną polską nazwę Zarządzaj certyfikatami komputerów.
  2. W otwartym oknie Menedżera certyfikatów w menu po lewej stronie rozwijamy folder Osobisty.
  3. W dużym oknie po prawej stronie od menu powinien być widoczny certyfikat. W jednej z kolumn powinna być widoczna data wygaśnięcia.

 

Widoczny plik można otworzyć dla większej ilości informacji. Po otwarciu pliku komputer wyświetli certyfikaty z jego wnętrza. Wyświetlony certyfikat zawiera wszystkie informacje, takie jak wygaśnięcie, nazwa wystawcy, emisja, a także wzór jednorazowego uwierzytelnienia. Aby dokładnie sprawdzić ważność certyfikatu, należy porównać datę wygaśnięcia z datą aktualną lub datą wygaśnięcia wyświetlaną przez system operacyjny czy aplikację VPN.

Odnowienie certyfikatu VPN – jak to zrobić?

Jeśli certyfikat jest przestarzały (wygasł), należy go odnowić. Można to zrobić, wysyłając zapytanie e-mailem do wystawcy certyfikatu, wypełniając i przesyłając formularz z wnioskiem o odnowienie osobom odpowiedzialnym za certyfikat lub wysyłając zapytanie do dostawcy usługi VPN. Wniosek o odnowienie certyfikatu powinien zawierać nazwę, jego czas ważności oraz datę wygaśnięcia i odbiorcę certyfikatu. Na podstawie tych informacji wystawca może następnie zweryfikować i odnowić wpis.

Wniosek o odnowienie certyfikatu VPN – co powinien zawierać i gdzie go złożyć?

Powyżej przedstawiliśmy teorię, ale jak to się ma w praktyce w Polsce? W naszym pięknym kraju aktualny certyfikat VPN CEPIK jest potrzebny zawsze, gdy łączysz się z systemem CEPIK 2.0 przez sieci publiczne.

Wniosek certyfikacyjny składa się za pomocą pliku CSR (Certificate Signing Request). Powinieneś go wygenerować samodzielnie lub przez twój dział IT/osobę obsługującą sieć zgodnie z instrukcją twojej karty kryptograficznej. W przypadku pliku CSR dla całego serwera generowaniem powinien zająć się jego admin.

Z racji tego, że wniosek o odnowienie certyfikatu CEPIK to działka sfery budżetowej, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronach rządowych.

Dlaczego warto mieć ważny VPN?

Ważność VPN to nie tylko bezproblemowy dostęp do systemów rządowych. To przede wszystkim potwierdzenie, że wasz VPN jest „na bieżąco” z aktualnymi zagrożeniami. Zmagania coraz nowszych zagrożeń, z coraz nowszymi zabezpieczeniami to prawdziwy wieloletni wyścig zbrojeń. Warto mieć zawsze aktualną ochronę.

Sfera budżetowa używa oprogramowania Cisco, ale jeśli chcesz mieć spokój w domu, bez dodatkowych zmartwień, jest na to jeden sposób. Wystarczy zaufać odpowiedniej aplikacji VPN. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, mamy dobrą propozycję. Sami używamy NordVPN i możemy śmiało stwierdzić, że nie dostarcza nam takich zmartwień.

W dodatku ma wiele innych zalet: mimo różnorodności cen na rynku, ten VPN wypada korzystnie. Można go nabyć za mniej niż 17 złotych miesięcznie. W dodatku macie cały miesiąc na wypróbowanie kompletnie za darmo, co sprawia, że jest lepszy niż inne najtańsze VPN.

Decydując się na profesjonalny VPN, dostajecie pewność, że konfiguracja VPN będzie łatwa, a w przypadku problemów w pakiecie przychodzi całodobowa pomoc techniczna. NordVPN to kompleksowa usługa warta swojej ceny, 

Certyfikat VPN CEPIK –  Podsumowanie

Bezpieczeństwo danych, które są wysyłane i odbierane, jest bezcenne. VPN szyfruje dane użytkowników, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że certyfikat jest ważny. Dodatkowo aktywny certyfikat VPN CEPIK może zabezpieczyć serwery i sieci. Pomaga również w uniknięciu ewentualnych problemów związanych z ochroną danych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ważność certyfikatu VPN.

Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *