Testy penetracyjne

Infrastruktura informatyczna w każdej firmie jest stale narażona na różnego rodzaju ataki cybernetyczne. Regularne testowanie zabezpieczeń sieci jest z tego względu nieodzowne, by poziom bezpieczeństwa był zadowalający. Przybiera ono najczęściej formę testów penetracyjnych, dzięki którym eksperci mogą wykryć wszelkie luki w zabezpieczeniach. Przekonaj się, czym są pentesty i dlaczego należy je regularnie wykonywać!

Czym są pentesty?

Rzetelne i profesjonalne testy penetracyjne sieci to w praktyce kontrolowane ataki cybernetyczne, których celem są zabezpieczenia infrastruktury informatycznej w firmie. Przeprowadzane są przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy mogą dzięki nim wysnuć mnóstwo wartościowych wniosków. To skuteczna metoda weryfikacji, jak system IT poradziłby sobie w praktyce z atakiem prawdziwych hakerów, którzy są gotowi zrobić wszystko, by dostać się do poufnych danych.

Poprawnie wykonane pentesty pozwalają na uzyskanie wiedzy o słabościach systemu ochrony. Eksperci przeprowadzają je, dysponując śladową ilością danych na jego temat lub wręcz bez wstępnego zapoznania. Ma to na celu odzwierciedlenie tego, ile w czasie ataku mógłby wiedzieć o serwerach sam haker. Testy penetracyjne stają się podstawą do wprowadzenia poprawek w zabezpieczeniach i ochrony danych na serwerach przed niekontrolowanym wyciekiem.

Dlaczego należy przeprowadzać testy penetracyjne sieci?

Przeprowadzanie drobiazgowych pentestów powinno być stałym elementem działań zmierzających ku zapewnieniu bezpieczeństwa i szczelności sieci. Oprogramowanie jest narażone na ataki, przed którymi uchronić mogą je jedynie regularne kontrole zastosowanych zabezpieczeń. W przypadku systemów IT niemal zawsze można odnaleźć jakieś pole do poprawy i zwiększyć dodatkowo pewność, że wszelkie ataki cybernetyczne zakończą się niepowodzeniem.

Regularne testowanie bezpieczeństwa sieci i użytkowanych aplikacji internetowych jest niezbędne przede wszystkim dlatego, że skuteczna ochrona nigdy nie jest stała. Zabezpieczenia ewoluują, a wraz z nimi środki, których używają hakerzy, by się przez nie za wszelką cenę przebić. Test penetracyjny sieci pozwala na dostosowanie się do ulegających ciągłym zmianom realiów, ale przemawia za nim także kilka innych argumentów.

Zapobieganie stratom finansowym

Naruszenie bezpieczeństwa serwerów skutkuje problemami, które potrafią zupełnie sparaliżować firmę. Pentesty pozwalają na ograniczenie ewentualnych strat finansowych, które są nieuniknione w przypadku udanych ataków hakerskich. Nie muszą one przy tym przybierać formy bezpośredniej: wstrzymanie działania strony czy aplikacji na czas naprawy zabezpieczeń bywa dotkliwe, ale jeszcze większym zagrożeniem jest długotrwałe zniszczenie reputacji. Klienci mogą po prostu zacząć obawiać się powierzenia firmie swoich danych, a taką utratę zaufania trudno jest im sprawnie wynagrodzić.

Wykrywanie słabych punktów

Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia zawsze mają pewne luki i słabości, które osoba z odpowiednią wiedzą może wykorzystać na niekorzyść firmy. Testy penetracyjne sieci pozwalają na zidentyfikowanie tego rodzaju zagrożeń i stają się nieocenionym źródłem informacji dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy mogą na ich podstawie dokonać odpowiednich napraw i modyfikacji w zastosowanych zabezpieczeniach.

Wskazanie potencjalnych zagrożeń

Rzetelne testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych czy sieci pozwala również na stworzenie pewnej hierarchii zagrożeń, na które wystawiony może być system IT. W odróżnieniu od wymagających natychmiastowej reakcji luk, jest ona rodzajem drogowskazu, wytyczającym specjalistom od systemów bezpieczeństwa kierunek, w którym powinni je rozwijać, by należycie zabezpieczyć dane firmowe.

Cykliczność testów penetracyjnych sieci

Testy penetracyjne aplikacji mobilnych i aplikacji internerowych – regularne przeprowadzanie testów penetracyjnych sieci jest konieczne w celu zapewnienia witrynom i aplikacjom internetowym optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Każdy kontrolowany atak w ogromnym stopniu zmniejsza szansę, że prawdziwy haker zdoła złamać zabezpieczenia i wyrządzić szkody. To działania profilaktyczne, dzięki którym można zapobiegać wszelkiego rodzaju konsekwencjom, z którymi związane są wycieki danych. Pozwalają działać w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Należy również zwrócić uwagę na to, że testy penetracyjne są szczególnie ważne w przypadku wszelkiego rodzaju zmian dokonywanych w infrastrukturze informatycznej. Rozbudowa sieci, aktualizacje, nowe oprogramowanie – każdy nowy element systemu jest wart zbadania i wystawienia go na symulowany atak, by zachować w ten sposób absolutną pewność, że w zabezpieczeniach nie pojawiła się żadna luka. Pentesty pozwalają firmie odetchnąć ze spokojem i zadbać o skuteczność środków stosowanych w celu ochrony wrażliwych danych.

Testy penetracyjne sieci i aplikacji internetowych

Pozwól specjalistom od cyberbezpieczeństwa na przeprowadzenie pentestów, jeśli zależy Ci, by mieć jak największą pewność, że dane przechowywane na firmowych serwerach są odpowiednio zabezpieczone. Każda inwestycja w testowanie zabezpieczeń przekłada się na większy komfort funkcjonowania w sieci internetowej, a także pewność, że poufne informacje, przekazywane przez użytkowników, są dobrze chronione i nie trafią do osób nieupoważnionych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

huawei watch 4 pro blood sugar Jak śledzenie poziomu cukru we krwi przez zegarek Smartwatch zmienia sposób leczenia cukrzycy
Śledzenie poziomu cukru we krwi za pomocą zegarka Smartwatch rewolucjonizuje zarządzanie cukrzycą, zapewniając osobom chorym na cukrzycę cenne narzędzia i informacje umożliwiające monitorowanie poziomu cukru
Czy pompa ciepła jest dla mnie?
Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat
smartwatch meski Smartwatch dla stylowego i wymagającego mężczyzny. Jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego smartwatcha to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Smartwatch to nie tylko elegancki dodatek, ale także zaawansowane narzędzie, które ułatwia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *