Już w przyszłym roku powinniśmy mieć możliwość przejechania się autonomiczną taksówką. Należąca do Intela firma Mobileye ma dostarczyć pojazdy do Niemiec.

Koniec pracy dla taksówkarzy?

Kolejne kraje wprowadzają lub myślą nad wprowadzeniem robotaxi. To samoczynnie poruszające się samochody pełniące role taksówek. Nie wiadomo, co na ten temat myślą osoby pracujące jako taksówkarze, prawdopodobnie jednak nie będą zachwyceni.

Już w przeszłości w miastach całego świata dochodziło do protestów taksówkarzy w związku z nieuczciwą, ich zdaniem, konkurencją ze strony Ubera. Ta forma komunikacji w mieście nie wymagała od kierowców posiadania specjalnych licencji i szkoleń, była też bardzo konkurencyjna cenowo, przez co chętnie wybierana przez klientów.

Autonomiczne taksówki to kolejny krok naprzód. Nowa technologia ma pozwolić na zrezygnowanie z konieczności zatrudniania kierowców, co może znów spowodować spadek cen usług transportowych.

Mobileye sprawą zajmuje się kompleksowo

Amerykański gigant – Intel pewien czas temu przeznaczył spory budżet na rozwój jednego ze swoich działów. Mobileye ma być odpowiedzialny za stworzenie i wprowadzenie do masowego użytku technologii związanych z autonomiczną jazdą. Testy trwają już od kilku lat.

Intel nie jest jedyną firmą, która próbuje zdobyć część rynku związanego z tymi pojazdami przyszłości. Bardzo zaawansowane prace nad jazdą bez kierowcy prowadzą też między innymi nVidia, czy Apple.

Na niemieckim rynku Mobileye miałoby kompleksowo zająć się kwestią autonomicznych taksówek. To nie tylko dostarczenie samych pojazdów. Dział Intela ma zająć się stworzeniem całej infrastruktury do obsługi floty pojazdów, a także dostarczyć aplikacje dla klientów.

Autonomiczne taksówki pojawią się w Monachium

Zgodnie z zapowiedzią producenta, pierwsze takie samochody zobaczymy na ulicach Monachium. Początkowo będą znajdowały się w fazie testów, podczas których jazda pojazdu będzie nadzorowana przez wyspecjalizowanego inżyniera.

Jeżeli próby drogowe zakończą się sukcesem, w przyszłości usługa zostanie dostarczona zwykłym użytkownikom. Początkowo w Monachium, następnie w całych Niemczech. Plany Mobileye są jednak dużo bardziej ambitne. Kolejnym rynkiem, gdzie mają działać robo-taksówki zostanie Izrael. Wynika to ze współpracy w całym projekcie z jedną z tamtejszych firm technologicznych. Następnie usługa zostanie udostępniona prawdopodobnie w Korei Południowej, gdzie także planowane jest rozpoczęcie testów.

Samochody wykorzystywane do autonomicznej jazdy mają być produkowane we współpracy ze światowym gigantem – Volkswagenem. Dajcie znać, co sądzicie o całym tym pomyśle!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *