Brak czasu przy projektach IT to zmora każdego właściciela firmy. Nie jest to jednak wina Twoja ani Twoich pracowników. Często wpływa na to trudność w znalezieniu właściwego specjalisty. Odpowiedzią na te trudności jest body leasing. Co dokładnie oznacza to pojęcie? Dlaczego jest to innowacja i jednoczesna opłacalność? Jak body leasing wpływa na rynek pracy? Zapraszamy do lektury!

Wynajmij dodatkowego pracownika

20 Klientów do obsługi. 5 pracowników. I tylko Twoja firma. Brzmi jak wyzwanie, prawda? Coraz większe problemy wymagają stale nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza branży IT, w której niesztampowe projekty połączenie z długim oczekiwaniem na specjalistę potrafią generować olbrzymie koszta. Na pomoc przychodzi body leasing.

Co to pojęcie dokładnie oznacza? Dosłownie to wypożyczenie pracownika. Dlaczego wielu właścicieli firm decyduje się na ten krok? Ponieważ pozyskanie wykwalifikowanego pracownika IT na dłuższy termin jest czasochłonne i kosztowne. Ponadto działalność nie musi inwestować w dodatkowy sprzęt, licencję oprogramowania lub kolejną powierzchnię biurową dla nowego podopiecznego, co może być pomocne w momentach, kiedy dane oprogramowanie ma określony limit użytkowników lub gdy Twoja firma nie jest zbyt duża.

Body leasing ma oczywiście swój polskobrzmiący odpowiednik – w zasadzie to nawet kilka. Najczęściej z tym pojęciem można się spotkać pod postacią leasingu pracowniczego, czyli wynajmu pracowników, których obowiązuje umowa na rzecz pracy dla innych podmiotów gospodarczych – najczęściej specjalizujących się we wcześniej wspomnianej branży IT.

No właśnie – wynajmu pracownika. Na jak długo? Na ile potrzeba! Wynajęcie specjalisty może trwać naprawdę krótko – z reguły jest to kilka godzin, do nawet kilku dni. Według wielu ekspertów, projekty IT z modelem wypożyczenia pracownika znacząco zmniejszają koszty – często nawet o połowę, a nierzadko nawet kilkukrotnie. Może to być to zbawienne w stale zmieniającym się rynku.

Innowacja dla projektów IT

Body leasing to nie tylko korzyści dla firmy i całego zespołu, ale też dla samego programisty. Z perspektywy pracownika zaletą jest zdecydowanie to, że w czasie wypożyczenia otrzymuje o wiele większe zarobki. Body leasing to również dobra odpowiedź na bezrobocie i nagłe zapotrzebowanie na pracowników IT. Niemniej w Twojej firmie zawsze powinien być w tym samym czasie zatrudniony fachowiec, który oceni pracę pracownika z zewnątrz. Twój specjalista dopilnuje też, aby nowy podopieczny zmierzał do celu we właściwym kierunku.

A w jaki sposób korzystać z body leasingu najbardziej opłacalnie? Przede wszystkim należy właściwie określić na początku Twoje rzeczywiste potrzeby w firmie. Pojęcie body leasingu to jednak rozwiązanie samo przez się, które znacznie obniża długoterminowe koszty poniesione przez pracodawcę. Wiele firm nie chce tracić cennego czasu na poszukiwanie specjalistów w danej dziedzinie. Z tego powodu unikają też związanych z tym nakładów finansowych.

Wiele firm rekrutacyjnych posiada bazy danych, w których znajdują się eksperci IT z różnych obszarów. Po drugie bardzo wiele działalności IT posiada tzw. wolnych strzelców, którzy w razie potrzeby mogą tymczasowo dołączyć do pracowników firmy zewnętrznej. Klient nie ponosi też kosztów utrzymania pracownika etatowego i oszczędza na obsłudze administracyjno-księgowej. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy klient po prostu potrzebuje takiego wsparcia na kilka godzin, co kilka dni. W takich momentach brak sztywnych i długofalowych kosztów związanych z tradycyjną formą zatrudnienia jest sporym udogodnieniem dla prowadzonej działalności i firmowego budżetu.

Wszystko ma jednak pewne minusy. Wynajęty specjalista musi wdrożyć się we wszystkie procesy charakterystyczne dla Twojej firmy. Pracownik musi opierać się też wyłącznie na posiadanych przez Ciebie rozwiązaniach. Musisz wziąć pod uwagę to, że nie zna Twojej organizacji tak dobrze, jak Ty lub Twoi pracownicy. To wszystko rodzi pewne ryzyko, jednak może będzie to powód do wprowadzenia zmian w działaniu Twojej firmy? Świeże spojrzenie zawsze jest w cenie. A Ty, co myślisz o body leasingu?

Wykorzystaj potencjał body leasingu w swojej firmie

Nieustannie rosnąca popularność body leasingu daje ogromne możliwości na rynku IT. Dzięki rosnącej dostępności takich usług zyskują na tym zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa. One też mają szansę rozwijać się z wykorzystaniem nowoczesnego IT. W porównaniu do długiego okresu szukania i późniejszego opłacania pracownika, stanowiska i licencji programu, usługa body leasingu wcale nie jest kosztowna.

Korzyści płynących z takiego wsparcia jest naprawdę wiele. Dynamicznie zmieniający się rynek generuje nie tylko sytuacje, które wielu uważa za szansę, ale też liczne zagrożenia, które odczuwają przeważnie niedoświadczeni przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć, jak na takie sytuacje odpowiadać. Body leasing to wręcz podstawa w działaniach IT. Kto wie, może wykorzystasz ten zamysł w swojej firmie?

 

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *