Na ulicach coraz częściej możemy zobaczyć wszelkiego rodzaju pojazdy elektryczne. Są one bardzo intuicyjne w sterowaniu i szybkie, przez co pozwalają nam komfortowo dojechać do pracy, czy pod najbliższy przystanek autobusowy. Jeszcze stosunkowo niedawno, w kategorii desek elektrycznych przodowała firma Boosted Board. Dzisiaj pokażemy najlepsze modele Boosted Board i opowiemy, dlaczego firma ta upadła w 2020 roku.
Najlepsze modele Boosted Board
Boosted Board nie miała nigdy w swoim katalogu przesadnie bogatej oferty. Zamiast tego firma z USA skupiała swoją uwagę na jakości swoich flagowych i najbardziej popularnych desek elektrycznych. Poniżej zobaczycie dwa najlepsze modele wyprodukowane przez Boosted Board.
Longboard Boosted Board v3
W serii longboardów Boosted Board v3 mamy dwa modele: Boosted Board Plus oraz Boosted Board Stealth. Są one praktycznie identyczne pod względem specyfikacji, ale wyższy model Stealth ma dodatkowy tryb Hyper pozwalający rozpędzić deskę do aż 39 km/h.
Oba opisywane modele Boosted Board mają duży, bardzo elastyczny deck o długości 96 cm i szerokości 28,7 cm. Został on wykonany z wysokiej jakości materiałów, głównie z włókna szklanego i drewna bambusowego. Spory rozmiar decku gwarantuje wygodę, a jego elastyczność zapewnia pochłanianie wszystkich mniejszych wibracji podczas jazdy. Wielkość kół deskorolek to 8,5 cm. Deski Boosted Board Plus oraz Boosted Board zostały wyposażone w mocny silnik elektryczny o mocy 2100 W oferujący maksymalną prędkość rzędu 35 km/h (model Plus) oraz 39 km/h (model Stealth). Bateria litowo-jonowa w longboardach Boosted Board v3 ma 199 Wh i według producenta pozwala na przejechanie ok. 22 km. Ładowanie desek Boosted Board jest bardzo krótkie, bo od zera do pełna naładujemy je w zaledwie 1,5h.
Deski Boosted Board z linii v3 ważą 7,8 kg i wytrzymują obciążenie do ok. 110 kg.
Deskorolka Elektryczna Boosted Board Mini X
Boosted Board Mini X to (udana) próba przeniesienia magii longboardów Boosted Board do mniejszej, bardziej kompaktowej formy. Boosted Board Mini X ze swoim deckiem skróconym o 20 cm, dużo bardziej przypomina tradycyjną deskorolkę. Dzięki temu dużo łatwiej możemy wziąć ją pod pachę i wsiąść do pociągu bądź autobusu. Możliwości Mini X, bardzo przypominają te znane z dłuższych modeli Boosted Board. Dostajemy tu więc silnik 1000 W zdolny rozpędzić tę drobinę do 32 km/h. Pod spodem deski ponownie zagościł akumulator litowo-jonowy o pojemności 199 Wh (co oznacza maksymalny dystans w granicach 22 KM) . Ładowanie deski będzie niezwykle krótkie i zakończymy je w mniej więcej 1,5 godziny.
Mimo zmniejszonych wymiarów mikrus od Boosted Board nie jest najlżejszy, bo waży 7,7 kg. Trwały deck wykonany z włókna szklanego i polipropylenu wytrzymuje obciążenie do ok. 110 kg. Dla osób, które nie planują przejeżdżać najdłuższych dystansów, Boosted Board wypuściło też bliźniaczy model Mini S z zasięgiem do maksymalnie 11 km.
Historia i upadek Boosted Board
Boosted Board zaczynał, jako mały Amerykański startup założony przez trzech studentów Uniwersytetu Stanforda. W 2013 roku zorganizowali oni zbiórkę crowdfundingową na swój pierwszy produkt — wysokiej jakości deskę elektryczną Boosted Board. Projekt zdobył sporą popularność na platformie Kickstarter, przez co firma Boosted Board zebrała aż 450 tysięcy dolarów. W 2014 roku zadebiutował Boosted Board pierwszej generacji. Deska oraz firma zyskały wtedy spory rozgłos dzięki reakcjom influencerów (przede wszystkim CaseyNeistat) i popularnym filmom na platformie YouTube (np. Alladin Prank z 35 milionami wyświetleń). Od tego czasu Boosted Board prężnie rozwijało się na rynku pojazdów elektrycznych aż do roku 2020.
W 2020 roku na skutek rosnących cen komponentów (czego powodem była trwająca wojna handlowa między Chinami i USA) oraz stale powiększającej się konkurencji Boosted Board ogłosiło swoją upadłość. Szacuje się, że w momencie swojej największej popularności Boosted Board było warte pomiędzy 150 a 200 milionów dolarów. Po upadku firmy Boosted Board większość jej aktyw oraz produktów została wykupiona przez firmę Boosted USA. Przez kilka kolejnych miesięcy Boosted USA wyprzedało cały pozostały zapas oryginalnych desek Boosted Board na swojej stronie Internetowej.
Firma Boosted Board była uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych i prestiżowych marek w branży elektrycznych pojazdów osobistych. Jej produkty cieszyły się dużym uznaniem i popularnością wśród fanów deskorolek, hulajnóg i alternatywnych form transportu. Firma sprzedawała swoje produkty nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu innych krajach. Na ten moment jedynym sposobem na zdobycie elektrycznej deski Boosted Board jest jej zakup z drugiej ręki (np. na Allegro, albo na OLX).
Alternatywy dla Boosted Board
Z racji, że deskorolka elektryczna Boosted Board nie jest już obecna na rynku, przygotowaliśmy dla was listę desek, które wciąż można kupić w polskich sklepach. Popularnymi alternatywami dla Boosted Board są na przykład:
- Deskorolka elektryczna Cavion go,
- Deskorolka elektryczna Forever,
- Deskorolka elektryczna Manta,
- Deskorolka elektryczna Segway,
- Deskorolka elektryczna Skymaster.
Boosted board — podsumowanie
I oto wszystkie najlepsze produkty oraz historia Boosted Board. Jeździliście kiedyś na pojazdach elektrycznych Boosted Board? Jakie wrażenie zrobiła na was ich deskorolka elektryczna? Dajcie nam znać, co sądzicie w komentarzach poniżej!
WARTO PRZECZYTAĆ: