W ostatnich czasach, duże załogowe śmigłowce, zamieniły się w specyficzny rodzaj „zabawki”, posiadający małe śmigła, wyposażone w obecność kamery, służące np. do nagrywania filmów. Drony, bo o nich mowa, to niewielkie urządzenia, których czas lotu uzależniony jest od modelu, podobnie jak także czas ich ładowania. Umożliwiają nam one jednak ciekawą zabawę, a także pracę, zwłaszcza jeśli jesteś influencerem. Ale nowy dron może też ucieszyć podróżnika, który chciałby dla siebie uwiecznić ciekawe krajobrazy. Czym właściwie jest dron? Co o nim mówi polskie prawo? Czy istnieją np. regulacje w przypadku czas lotu? W jakiej rozdzielczości nagrywać, jeśli mamy słabe warunki oświetleniowe? Na co zwracać uwagę, wybierając drona? Jak istotna jest kamera? Czy od razu zainwestować w taki model jak Dji Air 3? Czy czas ładowania nowego drona dji jest szybszy niż konkurentów?

Czym jest dron? Jakie są jego rodzaje?

Niby każdy wie, czym jest dron, ale warto wiedzieć, że wedle definicji jest to bezzałogowy statek powietrzny, który jest pilotowany zdalnie albo posiada nawigację GPS, dzięki czemu lot wykonuje sam. Jest on zwykle niewielkich rozmiarów. Prawo lotnicze, określa dwa główne zastosowania drona – sportowo-rekreacyjne (do filmów czy zdjęć na własny użytek) lub zarobkowych. W pierwszym przypadku, dron zalicza się do modelu latającego, w drugim do bezzałogowego statku powietrznego.

Drony dzielimy na rodzaje wedle takich kryteriów jak np. sposobu kierowania. Wtedy wyróżniamy modele RPV (sterowany zdalnie poprzez kontroler), RC FPV (sterowany zdalnie, mający kamerę, dającą iluzję bycia w kokpicie samolotu) i UAV (sterowany przez komputer, posiadający opcję zaprogramowania trasy).
Drony możemy też rozdzielić pod kątem ich zastosowania: do celów militarnych, cywilnych, komercyjnych, rekreacyjnych. Jak łatwo się domyślić drony militarne służą do obserwacji i działań bojowych, drony cywilne wykorzystywane są przez naukowców np. do badania terenów trudno dostępnych, drony komercyjne pozwalają kręcić filmy czy robić zdjęcia, a drony rekreacyjne to małe modele, służące zwykle do zabawy.

Gdzie latać dronem? Co wolno, a czego nie wolno według Prawa?

Może się wydawać, że wystarczy pobrać dowolny poradnik latania, wybrać optymalną pozycję, obsłużyć kontroler lotu i dokonać efektownych ujęć dowolnego obiektu. Tymczasem, takie przysłowiowe okrążenie konkretnego obiektu czy filmowanie z góry wszystkiego, co możesz dostrzec – wcale nie jest takie proste.
To znaczy, jeśli opanujesz umiejętności sterowania i lotu – jest, ale musisz wziąć także pod uwagę to, co możesz, a czego nie możesz filmować. Co zatem mówi prawo?
Przede wszystkim, wszelkie regulacje na ten temat znajdziesz w ustawie o ochronie danych osobowych czy ustawie o prawie autorskim. Wedle przepisów musisz przestrzegać przepisów lotniczych (np. ograniczenie wysokości, a także zakaz lotu nad tłumem), chronić prywatność, chronić prawa autorskie (nie kręcimy np. obiektów chronionych), a także powinieneś uzyskać zgody nagrywanych osób (jeśli chcesz publikować nagranie w internecie).
Co zatem ci wolno, a czego nie? Możesz nagrywać krajobrazy czy zabytki, przestrzegać przepisy i używać drona do celów zawodowych (pamiętaj o pozwoleniach!). Nie wolno ci natomiast używać drona do inwigilacji i szpiegostwa, naruszać zakazane strefy (np. lotniska) czy nagrywać tereny lub osoby, bez zgody.

Najnowszy dron – na co zwracać uwagę?

Co powinien mieć twój wymarzony dron? Jak ważny jest wbudowany ekran, potrójny hub, specjalne tryby, dodatkowe baterie czy czujniki? Czy warto inwestować w drony o niższych rozdzielczościach czy płaskim profilu kolorów, a może jednak wybrać modele z optycznym zoomem i lepszą jakość w postaci drugiej kamery?

Zanim wybierzesz odpowiedni dron, pierwsze co musisz wziąć pod uwagę to jego przeznaczenie. Do jakich celów, chcesz go wykorzystać? Czy potrzebujesz dron do zabawy czy profesjonalnego sprzętu do nagrywania? Możesz bowiem kupić np. quadrocopter hobbystyczny bez kamery, z mniej precyzyjnym sterowaniem, dron półprofesjonalny albo profesjonalny. Te ostatnie to już spora wytrzymałość, stabilność, więcej śmigieł, duża nośność i lepszy sprzęt foto-wideo. Takie drony działają do 30 min i osiągają prędkość ok 22 m/s. Mamy też drony sportowe, mogące wykonywać trudne manewry czy osiągać naprawdę spore prędkości.

Co jeszcze jest ważne, przy wyborze drona?

Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak odporność i wytrzymałość zależna od materiału wykonania drona, kamera i ilość klatek, w jakiej nagrywa (im wyższa, tym obraz jest płynniejszy), a także czy posiada stabilizację obrazu.

Zwróć uwagę na wbudowaną pamięć (minimum to 8GB) oraz akumulator. Zawsze warto mieć ze sobą ładowarkę. Nawet najlepsze modele dronów, zaproponują ci czas działania do kilkunastu minut. Jeśli potrzebujesz filmować więcej, warto rozważyć zapasową baterię.
Prócz wymienionych, weź też pod uwagę twoje możliwości finansowe, mobilność drona (duży model, trudniej przenosić), zasięg lotu, czas lotu, rodzaj sterowania (np. smartfonem).

Ważne jest też bezpieczeństwo (czujniki do omijania przeszkód, monitorowanie poziomu baterii, automatyczna rejestracja lotu itp.), właściwy support techniczny producenta, a także dostępne akcesoria dodatkowe jak filtry optyczne, zapasowe baterie, śmigła o mniejszym hałasie, wzmacniacz sygnału itp.
Co zatem wybrać dokładnie? Jednym z bardziej popularnych i polecanych modeli drona jest DJI Air 3. W sklepach znajdziesz go, wpisując w wyszukiwarce strony takie frazy jak „more combo, fly more combo, fly combo czy po prostu dji air”.
To rzeczywiście przykład drona, który jest chwalony przez swoich użytkowników, ale jeśli poszukujesz czegoś, za co nie musiałby zapłacić zbyt dużo, może ci się też przydać ranking dronów.

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

Parrot Bebop 2 Power, czyli 30 minut lotu i więcej funkcji wideo.
Parrot Bebop 2 to obecnie najnowszy twór francuskiego producenta będący synonimem długiej zabawy i swobody w poszerzaniu własnych horyzontów. Za sprawą pojemniejszej baterii sprzęt jest
dji spark opinie Recenzja DJI Spark, czyli drona zapowiadanego jako fenomen
DJI to jedna z wiodących marek jeśli chodzi o produkcję dronów. Jest ona znana głównie z serii Phantom, która bezkonkurencyjnie podbija rynek już od kilku
Bohaterski dron uratował dwóch chłopców.
Dwójka nastolatków została uratowana przed utonięciem dzięki wyspecjalizowanemu dronowi. Już od dawna bezzałogowe statki są wykorzystywane w rożnych dziedzinach życia takich jak fotografia oraz w
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *