Laserowa czy atramentowa – to pierwsze pytanie, jakie prawdopodobnie stawia sobie każdy szukający nowej drukarki. Zwolennicy obu rozwiązań wymieniają się argumentami potwierdzającymi „wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą” i na odwrót, bowiem obie technologie mają swoje mocne, jak i słabe strony. Jeśli więc i Ty stoisz przed takim wyborem, to zobacz, jakie są wady i zalety drukarek laserowych i atramentowych. Którą wybierzesz?

Koszty zakupu

W kategorii kosztów zakupu wciąż delikatnie na prowadzeniu są drukarki atramentowe, choć różnica w cenie coraz bardziej się zaciera. Rozwój technologii w ostatnich latach pozwolił na uproszczenie konstrukcji „laserówek”, co przełożyło się również na niższe ceny. Dzisiaj to nie tylko urządzenia dedykowane wyłącznie do biznesu, ale również coraz częstszy element wyposażenia domowego biura. Jednak wciąż drukarki atramentowe w porównywalnym budżecie oferują nieco więcej – oprócz drukowania w kolorze (które jest możliwe również w „laserówkach”, ale są to modele zdecydowanie droższe), w porównywalnym budżecie można znaleźć urządzenia 3-in-1, które oprócz drukarki są również skanerem i kserokopiarką. Jeśli więc szukasz opcji taniej w zakupie albo po prostu chcesz dostać urządzenie wielofunkcyjne w podobnej cenie, to postawienie na atramentówkę może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Koszty użytkowania

Tu do niedawna było bardzo prosto – droższe w zakupie drukarki laserowe okazywały się wyraźnie tańsze w utrzymaniu od drukarek atramentowych. Wystarczyło więc drukować nieco więcej, by zakup tej drugiej stawał się całkowicie nieopłacalny, pomimo niższej ceny w sklepie. Jednak od pewnego czasu sytuacja ulega zmianie – wraz z miniaturyzacją i niższymi cenami samych urządzeń, drukarki laserowe stają się coraz droższe w użytkowaniu, z kolei eksploatacja „atramentówek” przy wykorzystaniu regenerowanych kartridży nie jest wcale taka kosztowna. Wysokiej jakości zamienne materiały eksploatacyjne, które można znaleźć m.in. w sklepie https://www.asarto.pl/, sprawiają, że właściwie niezależnie od wybranej technologii druku, koszty przestają być czynnikiem, który warto brać pod uwagę. Oczywiście to nie tak, że koszty użytkowania każdej drukarki będą dokładnie takie same, dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto upewnić się, ile będą kosztować materiały eksploatacyjne i sprawdzić ceny tonerów do drukarki laserowej.

Szybkość wydruku, rozmiar i hałas

Porównując ze sobą dwie odmienne technologie drukowania – laserową i atramentową – należy również wspomnieć o ich codziennym użytkowaniu. Tu duże znaczenie ma szybkość działania, rozmiar urządzenia czy hałas emitowany podczas pracy. Przy pracy ciągłej zazwyczaj zauważalnie szybsze okazują się drukarki laserowe, jeśli jednak od czasu do czasu potrzebujesz wydrukować jedną czy dwie strony, to lepsza może okazać się „atramentówka” z uwagi na brak konieczności rozgrzewania bębna drukarki i związanego z tym oczekiwania. Ponieważ atrament może być nanoszony w niemal każdej temperaturze, drukarka wykorzystująca tę technologię zużywa mniej energii elektrycznej.

Jeszcze do niedawna urządzenia korzystające z lasera (drukarki i kserokopiarki) kojarzone były głównie z dużymi wymiarami, które często uniemożliwiały ich wykorzystanie w domu. Od kilku lat producenci zajęli się redukowaniem ich rozmiaru, w rezultacie czego stały się one bardzo kompaktowe i praktycznie nie odbiegają tym od swoich atramentowych odpowiedników. Jedyną zauważalną różnicą jest waga – jednak kiedy drukarka ustawiona jest na biurku, nie odgrywa to aż takiego znaczenia.

Różnice utrzymują się natomiast w kwestii hałasu. Technologia laserowa wymusza nagrzewanie bębna czy przekazywanie ładunku elektrycznego na papier, co samo w sobie jest dość hałaśliwe, nawet pomimo rozwoju tej technologii. Natomiast druk atramentowy emituje bardzo niewiele hałasu (zwłaszcza w nowoczesnych urządzeniach), pozwalając na drukowanie nawet w pobliżu śpiącej osoby, bez obawy o jej obudzenie.

Co więc wybrać?

Dawniej różnice były o wiele bardziej widoczne i od dobrego wyboru zależało zadowolenie z potencjalnej inwestycji. Dzisiaj, niezależnie od tego, na którą technologię postawisz, zyskasz wydajne i kompaktowe urządzenie, a dzięki wykorzystaniu zamienników koszty eksploatacji będą na umiarkowanym poziomie

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
ranking drukarek laserowych Ranking drukarek laserowych 2022 – tylko najlepsze propozycje!
Drukarki można najprościej podzielić na laserowe i atramentowe. Kiedyś omawialiśmy kwestię drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać, jeśli więc nie jesteście jeszcze zdecydowani, to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *