Przygotowujesz ważne dokumenty, pozostało jeszcze tylko wydrukować jeden plik i w tej chwili pojawia się problem – drukarka nie drukuje na czarno. Akurat w momencie, w którym bardzo jej potrzebujesz. Brzmi znajomo? Z tego artykułu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny tego problemu i jak sobie z nim poradzić.

Drukarki atramentowe to urządzenia, które na co dzień są wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa różnej wielkości. W obu przypadkach bardzo usprawniają pracę i umożliwiają szybkie przygotowanie dokumentów, bez potrzeby korzystania z usług innych firm. To bardzo przydatny sprzęt, zatem jego awaria może skutecznie pokrzyżować plany i spowodować dodatkowy stres. Jednym z częściej występujących problemów jest sytuacja, w której wydaje się, że sprzęt działa prawidłowo, ale nie drukuje w czarnym lub innym kolorze. Wydrukowane strony są puste lub wybrakowane. Jakie mogą być tego przyczyny?

sprawdzanie-papieru-w-drukarce

Drukarka nie drukuje czarnym tuszem – przyczyny

Problemy z niewłaściwym wydrukiem czarnego koloru najczęściej powodowane są przez:

  • zbyt niski poziom atramentu – mała ilość tuszu uniemożliwia tworzenie wydruków wysokiej jakości. Zazwyczaj komputer wyświetla odpowiedni komunikat, gdy taka sytuacja ma miejsce, jednak jeśli występuje problem z drukowaniem konkretnego koloru, to sprawdzenie poziomu tuszu jest pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić. Wkłady atramentowe, które są puste, trzeba wymieniać zgodnie z instrukcją dołączoną do drukarki. Jeśli ilość tuszu wydaje się odpowiednia, to prawdopodobnie źródło problemu stanowi któryś z punktów wymienionych poniżej;
  • zaschnięty tusz – skład czarnego atramentu jest najczęściej tak dobrany, aby tusz szybko wysychał na papierze i nie przyczyniał się do powstawania smug i zabrudzeń. Niestety niesie to za sobą pewne konsekwencje, ponieważ może on zasychać także wewnątrz przewodu w pompie atramentu, blokując przepływ. Takie problemy z tuszem mają miejsce najczęściej wtedy, gdy drukarka jest używana rzadko;
  • używanie nieoryginalnych wkładów atramentowych – w przypadku używania oryginalnych wkładów, producent może zapewnić, że sprzęt będzie działał prawidłowo. Jeśli kupujemy wkłady innej firmy, nie możemy już mieć tej pewności;
  • używanie nieodpowiedniego papieru – korzystanie z niego ma negatywny wpływ na jakość wydruku. Niektóre rodzaje papieru wchłaniają atrament nieco gorzej, dlatego w przypadku łatwo rozmazujących się i niewyraźnych wydruków warto go zmienić. Ten standardowy dobrze się sprawdzi do zwykłych dokumentów tekstowych. Gdy drukujemy grafiki i zdjęcia, lepiej będzie użyć specjalnego papieru fotograficznego;
  • uszkodzenie głowicy drukującej lub elektroniki – może się zdarzyć, że problemy z drukiem spowodowane są przez tego typu awarie, jednak są to bardzo rzadkie przypadki i istnieje małe prawdopodobieństwo, że spotkało to akurat Twoją drukarkę, jeśli wcześniej działała bez zarzutu.

Więcej na temat możliwych przyczyn kłopotów z drukiem na czarno znajdziesz tutaj.

Jak samodzielnie rozwiązać problemy z wydrukiem?

Jest kilka czynności, które warto wykonać, gdy drukarka nie drukuje tekstu i obrazów w odpowiedniej jakości. Jak wspomniano wyżej, pierwszym krokiem powinno być skontrolowanie poziomu tuszu. Jeśli ewidentnie nie jest to źródłem problemu, wtedy warto przystąpić do sprawdzenia ustawień drukowania w komputerze. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak tryb jakości druku (zazwyczaj istnieje możliwość wyboru jakości wysokiej, normalnej i roboczej), typ papieru zaznaczony w ustawieniach, format oraz kolorystykę (skala szarości lub druk kolorowy).

Czasem pomocna bywa przerwa w drukowaniu. Warto spróbować tego sposobu, zanim podejmie się dalsze działania. W tym celu należy odczekać około pół godziny i dopiero po tym czasie ponowić próbę drukowania. Jeśli problem wciąż występuje, trzeba szukać innego rozwiązania.

Następnym krokiem jest sprawdzenie papieru pod kątem zagięć, marszczeń i uszkodzeń. Powinien on być gładki i czysty. Warto też zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu i upewnić się, że obie strony arkusza są przeznaczone do zadrukowania, ponieważ w niektórych typach papieru jest inaczej.

Dobrym pomysłem jest także wydrukowanie strony testowej. Większość producentów drukarek umieszcza na swojej stronie informacje o przykładowych defektach w druku i możliwych ich przyczynach. To wiarygodne źródło informacji i przeważnie można tam znaleźć rozwiązania na najczęściej występujące problemy z urządzeniem.

Kolejnym krokiem może być wyczyszczenie wkładów atramentowych przy użyciu automatycznego narzędzia. Umożliwia to oprogramowanie drukarki zainstalowane na komputerze. Przebieg tego procesu zależy od rodzaju urządzenia, a także systemu operacyjnego, a szczegółowa instrukcja i informacje na ten temat powinny być dostępne na stronie producenta.

Jeśli na wydrukowanej stronie testowej widoczne są smugi i rozmazania tekstu, to pomocne może okazać się wyczyszczenie obszaru wokół dysz. Wykorzystuje się do tego suche patyczki z pianki gumowej lub dowolny miękki materiał (ważne, aby nie pozostawiał włókien i się nie strzępił), arkusz papieru i wodę destylowaną lub filtrowaną. Nie wolno w tym celu używać alkoholu oraz żadnych środków czyszczących! Dokładne wytyczne odnośnie do tego procesu również zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej producenta drukarki.

Jeśli masz firmę i jesteś już zmęczony ciągłymi awariami i naprawami sprzętu, to najlepszą opcją będzie wynajem drukarek. W ten sposób masz możliwość korzystania z lepszych urządzeń, niż dotychczas i to w dobrej cenie. Dodatkowo w ramach takiej usługi otrzymasz stałą opiekę serwisanta oraz regularne dostarczanie materiałów eksploatacyjnych. Zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie, a więcej o korzyściach płynących z wynajmu drukarek przeczytasz tutaj.

zmienianie-ustawien-drukarki

Jak dbać o drukarkę, aby zapobiec częstym awariom?

Aby sprzęt posłużył nam jak najdłużej, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jak już wspomniano wyżej – jednym z ważniejszych aspektów związanych z eksploatacją drukarki jest zapewnienie odpowiedniej ilości tuszu. Należy często sprawdzać poziom atramentu i nie dopuszczać do sytuacji, w której jest go za mało. Dobrą profilaktyką jest regularne używanie drukarki, ponieważ wtedy zapobiegamy zasychaniu tuszu.

Ponadto warto zadbać o odpowiednie usytuowanie urządzenia. Powinno stać wszystkimi krawędziami na równej powierzchni, ponieważ każde, nawet lekkie przechylenie może skutkować problemami z wydrukiem. Drukarka nie może być narażona na wysoką temperaturę i działanie promieni słonecznych, gdyż wpływa to negatywnie na materiały eksploatacyjne. To samo dotyczy wilgoci.

Ostatnim, lecz równie ważnym aspektem jest dbanie o prawidłową konserwację sprzętu. Najczęściej drukarka sama wysyła komunikat o potrzebie dokonania konserwacji. Należy wtedy wymienić niektóre zużyte elementy. Nie jest to bardzo kosztowne, a zdecydowanie poprawi jakość druku. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Do czyszczenia wykorzystuje się specjalne materiały i nie wolno używać w tym celu wody i innych płynów oraz odkurzacza!

Stosowanie się do powyższych zasad pomoże uniknąć częstych usterek i zapewni odpowiednią jakość druku.

Podsumowanie

Drukarka to bardzo pomocne urządzenie i każda jej awaria może wpłynąć negatywnie na naszą pracę, dlatego warto odpowiednio o nią dbać i prawidłowo używać. Naprawę poważniejszych usterek lepiej zlecić profesjonalistom, jednak w przypadku, gdy drukarka nie drukuje na czarno, możemy skorzystać z wyżej opisanych sposobów i rozwiązać ten problem samodzielnie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Drukarka 3d – filamenty do druku przestrzennego
Filament dla drukarek 3D jest tym co papier do drukowania dla klasycznych urządzeń – innymi słowy jest nośnikiem drukowanych projektów. Druk 3D wykorzystuje się do
TPU filament — rewolucyjny materiał dla drukarek 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów. Dzięki niej można w prosty i szybki sposób stworzyć prototypy, narzędzia
ranking drukarek laserowych Ranking drukarek laserowych 2022 – tylko najlepsze propozycje!
Drukarki można najprościej podzielić na laserowe i atramentowe. Kiedyś omawialiśmy kwestię drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać, jeśli więc nie jesteście jeszcze zdecydowani, to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *