Wybór kompetentnego partnera, który wspomoże w tworzeniu oprogramowania jest kluczowym elementem przyczyniający się do sukcesu całego projektu. Na rynku dostępnych jest szereg przedsiębiorstw, które mają za zadanie wspierać i pomagać w realizacji celów. Niestety, nie zawsze współprace tego typu przebiegają po naszej myśli, dlatego też tak ważnym jest, aby sumiennie wybrać profesjonalny i zgodny z naszymi oczekiwaniami software house. Jakie są podstawowe kroki, które należy podjąć, wybierając najlepszą firmę do współpracy w zakresie działań IT? Czego się wystrzegać i na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?
Na co zwrócić uwagę, wybierając software house?
Na rynku znajdziesz bezlik firm programistycznych, które oferują różny zakres usług i cen. Nic więc dziwnego, że wybór idealnego partnera może być trudny, czasochłonny i wymagający.
Aby ułatwić Ci ten proces – poniżej przedstawiamy garść porad, które ułatwią podjęcie finalnej decyzji. Weź je pod uwagę, gdy będziesz dokładnie przyglądał się firmom, które “kandydują” do realizacji zaplanowanego przez Ciebie projektu (takiego jak np. aplikacja webowa). Pamiętaj, że poniższe wytyczne to zaledwie namiastka cech, które mogą Ci pomóc w przyszłej współpracy. Potraktuj więc je jako podpowiedzi, a nie sztywny szablon do działania.
1) Doświadczenie
Im większe doświadczenie i znajomość technologii, tym większa szansa, że projekt zostanie zrealizowany w sposób profesjonalny i terminowy. Zanim więc podejmiesz się współpracy – sprawdź stronę www docelowej firmy, udostępnione portfolio oraz dotychczasowe doświadczenie w pracy nad tworzeniem rozwiązań IT. Wiele informacji – m.in. to jak długo firma działa na rynku – znajdziesz na oficjalnej stronie wybranego software house. W przypadku wątpliwości nie bój się zadać bezpośrednich pytań, o np. zrealizowane projekty czy metody pracy.
Wyznacznikiem doświadczenia i rzetelności są także certyfikaty oraz znajomość branżowych narzędzi.
2) Technologie
Wybierając software house upewnij się, że ten stosuje technologie zgodne z Twoim projektem i oczekiwaniami. Doświadczona firma posiada mocny i stabilny background techniczny, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie, a co za tym idzie – zrealizować projekt.
Przyjrzyj się firmom, które pracują z technologiami, które mogę pokrywać się z Twoim zapotrzebowaniem. Jeśli jednak nie wiesz jakiej technologii użyć w projekcie, skonsultuj swoje wątpliwości z wybranym software house’m. To pozwoli również ocenić podejście wybranego partnera – plusem będzie otwartość na konsultacje oraz przygotowanie dedykowanej propozycji technologicznej.
3) Komunikacja
Podstawą udanej współpracy jest obopólna, efektywna komunikacja. Idealny software house jest otwarty na klienta – zarówno na jego potrzeby, jak i pytania i wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia. Transparentne relacje, szczerość i zaangażowanie to klucz do terminowej i owocnej realizacji celów. Dzięki tym cechom oraz chęci utrzymywania stałego kontaktu uzyskasz pełną informację o poszczególnych krokach w projekcie. W ten sposób nie będziesz miał poczucia, że pewne rzeczy “dzieją się za Twoimi plecami”.
Upewnij się więc, że software house stawia na komunikację, używa narzędzi do zdalnej współpracy (np. Trello, Slack, Gmail, Jira etc.) i jest elastyczny, dostosowując się w ten sposób do różnych wyzwań i oczekiwań.
4) System pracy
Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy upewnij się w jaki sposób przebiegać będzie realizacja poszczególnych kroków. Sprawdź w jaki sposób dostarczane będzie oprogramowanie i czy używane narzędzia odpowiadają na Twoje oczekiwania.
Jeśli chodzi o efektywne zarządzanie projektami, wiele firm technologicznych działa w tzw. duchu Agile. Podejście to ma wiele zalet – m.in. uwzględniając elastyczne podejście do realizacji projektu, a także iteracyjny tryb pracy (praca podzielona jest na poszczególne etapy, tzw. sprinty), podczas którego zespół planuje pracę i wyznacza priorytety z uwzględnieniem potrzeb klienta. Takie podejście pozwala również na szybsze wyłapywanie błędów i uzyskanie wyższej jakości produktu.
Czego unikać, wybierając software house do współpracy?
1) Tanio nie znaczy dobrze
O ile niska cena bywa kusząca, o tyle bardzo często nie są gwarantem jakości i profesjonalnego podejścia. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wybierając software house oferujący usługi w niskiej cenie, otrzymasz produkt o równie niskiej jakości. Pamiętaj, że współpraca z partnerem może być długoterminowa, w związku z czym niekompetentna firma może wygenerować paradoksalnie większe koszta.
Zastanów się więc, dlaczego firma lub freelancer proponuje Ci tak niską cenę. Czy jest to związane z brakiem znajomości rynku, czy może jest to wynik niewielkiego doświadczenia?
Pamiętaj, że rekomendowany i profesjonalny software house posiada certyfikaty, które nie tylko potwierdzają umiejętności, ale także są gwarantem jakości i rzetelnego podejścia. Za wszystkie te wartości przyjdzie Ci zapłacić nieco więcej, ale dzięki temu zyskasz cenny spokój i poczucie właściwej “opieki” nad swoim projektem.
2) Brak personalizacji
Wybieraj software house, który podchodzi do współpracy w sposób indywidualny, a także który docenia wyjątkowość pomysłu i realizowanego projektu. Dlatego też wybrana firma powinna kłaść nacisk na Twoje potrzeby, tworząc wycenę i plan zgodnie z oczekiwaniami i postawionymi celami. Unikaj przedsiębiorstw, które działają według sztywnych wytycznych i schematów, stosowanych w każdej współpracy.
3) Cele niemożliwe do zrealizowania
Przysłowiowe, obiecane “gruszki na wierzbie” brzmią atrakcyjnie, ale bardzo często bywają złudne. Firma, która deklaruje realizację najtrudniejszych celów i podaje nierealny termin zakończenia prac powinna zaświecić Ci “żółtą, alarmującą lampkę”. Zamiast tego wybieraj software house, który stawia na szczery i otwarty kontakt, dzięki któremu poznasz realne możliwości i ewentualne przeszkody, utrudniające realizację celów.
Bibliografia
Cohen, D., Lindvall, M., & Costa, P. (2003). Agile software development. DACS SOAR Report, 11, 2003.
Brössler, P. (1999, June). Knowledge management at a software house: An experience report. In International Conference on Software Engineering and Knowledge Engineering (pp. 163-170). Springer, Berlin, Heidelberg.
WARTO PRZECZYTAĆ: