Coraz większa część aktywnych zawodowo osób pracuje na co dzień przy komputerze. Pozycja siedząca oraz wpatrywanie się w ekran stanowią duże wyzwanie dla zdrowia. Ból kręgosłupa lub zmęczone oczy to jedne z nielicznych dolegliwości, które wiążą się z takim trybem pracy. Jakie preparaty mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Praca przy komputerze a zdrowie

Wbrew pozorom praca przed ekranem może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Najczęściej zgłaszane dolegliwości dotyczą układu wzrokowego, mięśniowego oraz nerwowego. Oczy są bardzo wrażliwym narządem. W przypadku osób, które na co dzień narażają je na wielogodzinną pracę z laptopem lub komputerem, obserwuje się dolegliwości takie jak:

  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • łzawienie,
  • uczucie suchości,
  • ból i szczypanie.

Stan taki jest określany jako cyfrowe zmęczenie wzroku. Aby nie doprowadzić do przykrych objawów, warto odpowiednio wcześnie wprowadzić działania profilaktyczne.

Bóle pleców są równie często zgłaszanym objawem. Najnowsze badania naukowe wskazują jednak, że dotyczą one wyłącznie osób przyjmujących nieprawidłową pozycję siedzącą. Zachowanie odpowiedniej postawy ciała skutecznie zapobiega problemowi.

Niebieskie światło emitowane z urządzeń wpływa też na pracę mózgu. U osób, które są stale narażone na jego działanie, dostrzega się problemy z zasypianiem.

Profilaktyka pracy przy komputerze 

Aby zapobiegać przykrym dolegliwościom, warto zadbać o ergonomiczne warunki pracy przy komputerze. Podstawę stanowi stworzenie odpowiedniego otoczenia, w tym między innymi zadbanie o wygodne biurko i fotel. Powierzchnia biurka powinna być zorganizowana w sposób, który ogranicza wykonywanie zbędnych ruchów. Wszelkie elementy dodatkowe, takie jak myszka czy klawiatura, powinny być na wyciągnięcie ręki. Fotel należy dobrać indywidualnie, na podstawie własnych preferencji. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji oparcia oraz wysokości, a także wyprofilowanie, które powinno być dopasowane do naturalnego przebiegu krzywizny kręgosłupa.

W przypadku osób mających problemy ze wzrokiem konieczne jest zadbanie o odpowiednie okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną. Należy także pamiętać o konieczności zaplanowania dodatkowych przerw, dzięki którym oczy będą w stanie przez chwilę odpocząć od stałej pracy.

Jakie preparaty dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem polecają specjaliści? 

Pracę przy komputerze można sobie ułatwić, nie tylko dzięki ergonomicznym warunkom, ale i odpowiednim preparatom, np. poprawiającym wydajność układu wzrokowego, mięśniowego, a także ogólne samopoczucie. Duży wybór takich produktów ma w ofercie Mito-Pharma.

Preparaty wzmacniające oczy

Stosowanie środków poprawiających pracę oczu ma na celu utrzymanie prawidłowego widzenia. Większość z nich zawiera w swoim składzie luteinę, zapewniającą m.in. ochronę przed światłem UV. Dodatkowo przeciwdziała ona zwyrodnieniom plamki żółtej, a także skutecznie radzi sobie z problemem przewlekle zmęczonych oczu. W pierwszej kolejności warto jednak przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i uwzględnić w niej beta-karoten (np. marchew, pomidor, papryka), witaminę E (m.in. oliwa, orzechy) i antocyjany (zwłaszcza borówki, aronia, śliwki, winogrona ciemne, porzeczki czarne, jeżyny, czerwona kapusta).

Preparaty wzmacniające mięśnie

W przypadku dolegliwości ze strony mięśni warto zadbać o wzmocnienie ciała. Poza aktywnością fizyczną można dodatkowo zastosować odpowiednią suplementację, której działanie również może przyczynić się do poprawy pracy mięśni. Warto zadbać o dostarczanie organizmowi witamin z gruby B, żelaza, cynku oraz kwasów Omega 3.

Preparaty wzmacniające pracę organizmu

Osoby stale pracujące przed komputerem powinny zadbać także o ogólną poprawę zdrowia organizmu. Warto zatroszczyć się o codzienne dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych do właściwego funkcjonowania substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. Pomocne mogą być preparaty witaminowe, mineralne lub skondensowane kompleksy. Korzystny wpływ na stan zdrowia mają też kwasy omega oraz koenzym Q10.

WARTO PRZECZYTAĆ:

huawei watch 4 pro blood sugar Jak śledzenie poziomu cukru we krwi przez zegarek Smartwatch zmienia sposób leczenia cukrzycy
Śledzenie poziomu cukru we krwi za pomocą zegarka Smartwatch rewolucjonizuje zarządzanie cukrzycą, zapewniając osobom chorym na cukrzycę cenne narzędzia i informacje umożliwiające monitorowanie poziomu cukru
Czy pompa ciepła jest dla mnie?
Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat
smartwatch meski Smartwatch dla stylowego i wymagającego mężczyzny. Jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego smartwatcha to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Smartwatch to nie tylko elegancki dodatek, ale także zaawansowane narzędzie, które ułatwia
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *