Martwy piksel jest bardzo popularnym problemem, który występuje w wielu różnych urządzeniach z ekranami. To problem, który wbrew pozorom nie tak łatwo rozwiązać. Mimo niewielkiej szkodliwości – znacznie wpływa na komfort użytkowania sprzętu. Sprawdź, czym jest martwy piksel oraz w jaki sposób można go naprawić!

Czym jest martwy piksel?

To bardzo popularna usterka ekranów w różnych urządzeniach. Martwy piksel jest małym elementem wyświetlacza – zwykle czarnym. Wyróżnia się on tym, że po prostu nie działa. Cały ekran wyświetla kolory, natomiast martwy piksel ciągle pozostaje zupełnie czarny. Warto tutaj zauważyć, że może występować tylko jeden taki punkt na wyświetlaczu lub ich wiele. Nie ma tutaj zasady – martwe piksele często są zupełnie losowo rozrzucone po całym ekranie.

Taka awaria jest mocno uciążliwa zarówno podczas codziennego, standardowego użytku, jak i pracy. Najczęściej wynika ona z wady fabrycznej, nie zależy od użytkownika. Mimo wszystko występują również sytuacje, kiedy martwe piksele pojawiają się po pewnym czasie użytkowania urządzenia. Nie wszystkie ekrany są narażone na takie awarie. Martwy piksel występuje tylko przy konkretnych rodzajach wyświetlaczy.

Gorący piksel – kiedy martwy piksel tak naprawdę nim nie jest?

Dość popularną usterką monitorów LCD są także gorące piksele. To odwrotność martwego punktu. Tutaj piksel nie jest ciągle wyłączony, a cały czas świeci. Sama awaria polega na tym samym. Tranzystor jest zablokowany, jednak nie tak, że ciągle pozostaje czarny, a cały czas wyświetla konkretny kolor.

Taka usterka zdarza się równie często. Jeżeli wiesz, jak naprawić martwy piksel – trzeba podobnie postępować także w tym przypadku. Lokalizowanie gorącego punktu na ekranie LCD jest mimo wszystko znacznie trudniejsze. Piksel może wyświetlać dowolny kolor, a nie sam czarny. Zwykle taką awarię zauważa się przypadkowo – warto jednak przetestować ekran przez wyświetlanie jasnego i ciemnego tła.

Kiedy martwy piksel może pojawić się na wyświetlaczu?

Ta usterka dotyczy tylko i wyłącznie jednego rodzaju ekranów. Martwy piksel może pojawić się na matrycy LCD. Jest on dość charakterystyczny. Jak wygląda martwy piksel? To po prostu czarny punkt lub ich kilka. Dlaczego jednak pojawia się tylko na matrycach LCD? Inne ekrany nie mają podobnego problemu. Tutaj znaczenie ma sposób działania wyświetlacza ciekłokrystalicznego.

Cały ekran jest podzielony na piksele – to najmniejsza część obrazu. Matryca LCD posiada ich tysiące. Mimo wszystko, z czego tak naprawdę jest zbudowany piksel. To kryształ, który zanurzono w cieczy. Stąd również pochodzi nazwa takiej technologii – LCD jest ekranem ciekłokrystalicznym. Skąd jednak biorą się kolory? Kryształy przepuszcza się przez specjalne filtry RGB. Regulacja za pomocą tranzystorów pozwala tu uzyskać dowolny kolor. Dostępna jest także czerń i wystarczy awaria takiego kryształu, by stał się on martwym pikselem.

martwy piksel co to

 

Należy tutaj zauważyć, że takie usterki nigdy nie wystąpią przy innych rodzajach ekranów. Dzieje się tak, ponieważ brakuje tam kryształków, które są obracane. To właśnie ten fizyczny element okazuje się sporadycznie uszkodzony – zwykle przez samą fabrykę.

Jak sprawdzić, czy martwy piksel znajduje się na ekranie?

Nie zawsze można tak po prostu zauważyć martwy piksel. Najczęściej jest to oczywiście przypadek – wystarczy, że na tle jednego koloru pojawia się charakterystyczna kropka, która pozostają cały czas taka sama. Mimo wszystko można także samodzielnie sprawdzić, czy na wyświetlaczu jest martwy piksel lub ich więcej. Warto wiedzieć, że to naprawdę proste i intuicyjne.

Jeżeli wiesz już, jak wygląda martwy piksel, wystarczy wyświetlić obraz, na którym będzie on perfekcyjnie widoczny. Taki punkt zwykle ma czarny kolor. Dlatego właśnie najlepiej wyświetlić jasne tło na całym ekranie – warto wybrać białe. Kontrast pozwoli tutaj niemal natychmiast zlokalizować wszystkie martwe piksele, o ile takie występują.

czy martwy piksel znajduje się na ekranie

Oprócz powyższego sposobu można wykorzystać także dedykowane aplikacje do wykrywania uszkodzonych punktów. Takich programów jest dość dużo, jednak ich zasada działania mocno się nie różni. Zwykle aplikacja wykrywająca martwe piksele po prostu wyświetla różnokolorowe plansze. Można zmieniać takie parametry, jak kolory, częstotliwość zmiany czy na przykład wielkość tła. Zwykle programy do wykrywania martwych pikseli są całkowicie darmowe.

Jak naprawić martwy piksel? Najpopularniejsze, sprawdzone sposoby

Martwy piksel to najczęściej wada fabryczna – może także pojawić się po czasie. Mimo wszystko warto wiedzieć, że taką awarię można naprawić. Nie zawsze wymaga to nawet wizyty w autoryzowanym serwisie. Jak naprawić martwy piksel? Sprawdź 2 najpopularniejsze sposoby rozwiązywania tego problemu!

  • Skorzystaj z dedykowanego programu naprawczego – takich aplikacji można znaleźć kilka. To najprostszy sposób, by naprawić martwy piksel. Wystarczy najczęściej po prostu uruchomić program i wybrać odpowiednią opcję. Należy tutaj pamiętać, że nie wszystkie aplikacje wykrywają martwe piksele automatycznie. Trzeba również wspomnieć o pewnym ryzyku. Stosunkowo rzadko, jednak zdarzają się całkowite usterki matrycy przez korzystanie z programów naprawiających martwe piksele. W takim przypadku ostatecznością pozostaje serwis.
  • Ręcznie napraw martwy piksel – usterkę można także wyeliminować ręcznie. Wystarczy tylko odblokowanie zepsutego tranzystora, który blokuje konkretne punkty na ekranie. Naprawa w tym przypadku jest ryzykowna, jednak często przynosi oczekiwany efekt. Należy delikatnie naciskać na fragmenty ekranu, gdzie znajdują się martwe piksele i nie tylko. Wbrew pozorom ten sposób jest naprawdę skuteczny. Trzeba tylko pamiętać, że zbyt duża siła nacisku spowoduje wgniecenie matrycy lub całkowite jej uszkodzenie, czego niestety nie można już naprawić.
  • Wizyta w autoryzowanym serwisie – to ostateczność, jednak takie rozwiązanie daje największą szansę na naprawę zepsutego ekranu. Martwy piksel można usunąć w przypadku smartfonów, monitorów lub telewizorów. Dotyczy to szczególnie modeli na gwarancji, ponieważ wtedy taka naprawa jest zwykle darmowa.

jak naprawić martwy piksel

Wiesz już, jak naprawić martwy piksel. Nie zawsze przynosi to oczekiwany efekt, jednak istnieje duża szansa, że jeden ze sposobów usunie zepsuty punkt na ekranie. Trzeba jednak mieć na uwadze możliwość całkowitego uszkodzenia matrycy przez próbę naprawy pojedynczego martwego piksela.

Czy martwy piksel podlega gwarancji? Praktyczne informacje o normach ekranów LCD

Martwy piksel jest najczęściej wadą fabryczną. Dlatego właśnie podlega pod gwarancję producenta czy też dodatkowe, wykupione ubezpieczenie urządzenia, jakie oferuje wiele firm. Są tu jednak pewne zasady. Martwy piksel podlega gwarancji, jednak nie zawsze. Znacznie mają normy ISO, polityka producenta, a nawet sam sklep, w którym sprzęt został zakupiony.

Ekrany LCD dopuszczają występowanie martwych i gorących pikseli. Istnieją specjalne normy ISO. Dzięki nim określone zostają maksymalne liczby martwych oraz gorących pikseli, jakie mogą się pojawić przez okres użytkowania sprzętu. Normy dla ekranów LCD to ISO 13406-2 i ISO 9241-307. Co warto o nich wiedzieć?

  • ISO 13406-2 – ekran LCD nie może mieć żadnych usterek (0 martwych i gorących pikseli). W klasie drugiej dla tej normy mogą jednak wystąpić 2 martwe lub 2 gorące piksele. To jednak nie wszystko. 2 klasa pozwala także na maksymalnie 5 uszkodzonych punktów jednocześnie.
  • ISO 9241-307 – tutaj także istnieje podział. Klasa 0 oznacza brak martwych i gorących pikseli. W klasie 1 może być ich jednak więcej. Dozwolony jest wtedy 1 gorący oraz 1 martwy piksel.

Martwy piksel podlega oczywiście gwarancji. Mimo wszystko normy ISO pozwalają na pewne odstępstwa. Tutaj wiele zależy bezpośrednio od interpretacji serwisu, producenta lub sklepu, w którym ekran został zakupiony. Warto zajrzeć do warunków gwarancji – tam zwykle można znaleźć potrzebne informacje o tym, kiedy można reklamować urządzenie.

Gwarancja na ekran LCD może być uznana przy zaledwie 1 martwym pikselu, ale inny producent może zadecydować, że nawet 4 uszkodzone punkty nie podlegają darmowej naprawie. Wiele zależy od indywidualnie ustalanych warunków.

Martwy piksel na ekranie LCD – jak się go pozbyć, kiedy nie ma gwarancji?

Jeżeli samodzielna naprawa nie przynosi skutków, trzeba szukać pomocy w autoryzowanych serwisach. Oczywiście gwarancja rozwiązuje problem, jednak kiedy się skończy, wciąż mogą pojawić się martwe piksele. Serwisy, które naprawiają ekrany LCD, bez problemu zlikwidują takie usterki. Usunięcie martwych czy gorących pikseli zajmuje maksymalnie kilka minut. Mimo wszystko takie naprawy mogą być kosztowne – szczególnie w przypadku droższych telewizorów, monitorów lub smartfonów.

Warto wykupić dodatkową gwarancję, która ochroni sprzęt. Producenci często oferują usługi dedykowane dla ekranów LCD. Martwe piksele to bardzo popularna usterka. Warto zadbać o to, by sprzęt był zabezpieczony na dłużej – szczególnie w przypadku droższych urządzeń z wyższej półki.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Monitorowanie produkcji. Jak robić to w nowoczesny sposób?
Monitorowanie produkcji to proces polegający na pozyskiwaniu danych z produkcji. Ma na celu zwiększenie efektywności związanych z nią procesów, a także ciągłą optymalizację produkcji. Nadzór
Najlepsze smartfony. Który model wybrać?
Ranking telefonów polecanych w 2024 obejmuje smartfony przeznaczone do użytku biznesowego i dla graczy oraz budżetowe modele dla użytkowników, którzy oczekują stabilnego działania systemu i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *