Dobra lustrzanka to koszt rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, więc nie warto wybierać jej na chybił-trafił. Szczególnie, jeśli jest się osobą początkującą. Podczas porównywania różnych modeli trzeba zwracać uwagę na kilka ważnych czynników, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać!

Jaka powinna być lustrzanka dla początkującego?

Osoby, które zasmakowały fotografii chociażby za pomocą swojego telefonu i chcą rozwijać się w tym kierunku, na start decydują się często na małe, poręczne lustrzanki. W sklepach można znaleźć wiele różnorodnych modeli, ale nie wszystkie są równie dobre.

Wybierając lustrzankę dla osoby początkującej, trzeba zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Mówi się, że matryca lustrzanki jest jej sercem. Matryca wysokiej jakości, z odpowiednio wysoką rozdzielczością, zagwarantuje ostre, piękne zdjęcia. Rozdzielczość wyraża się w megapikselach i im większą rozdzielczość ma matryca, tym bardziej ostre zdjęcia będzie można wykonywać. Początkującym fotografom powinna jednak wystarczyć rozdzielczość do 20 Mpx, zwłaszcza, jeśli nie planują drukować swoich zdjęć w dużych formatach.
  • Czułość ISO. Im szerszy zakres światłoczułości matrycy, tym w bardziej różnorodnych warunkach oświetleniowych będzie można robić ładne zdjęcia. Przy szerokim zakresie czułości początkującemu fotografowi niestraszne będą ani chmury, ani słońce.
  • Wyświetlacz w aparacie dla początkującego powinien być duży (ale nie przesadnie) i mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość, żeby widok na podglądzie był odpowiednio ostry.
  • Funkcje i tryby fotograficzne. Amatorzy często zaczynają przygodę z lustrzanką od trybu automatycznego, ale wcześniej czy później przydadzą się także inne tryby.
  • Wyposażenie. Do każdej lustrzanki jest dołączane wyposażenie podstawowe, a często również wyposażenie dodatkowe (na przykład karty pamięci). Najważniejszą częścią wyposażenia podstawowego są obiektywy. Do lustrzanki mogą być dołączone obiektywy zmiennoogniskowe, w których można regulować zakres ogniskowe, lub stałoogniskowe. Te pierwsze będą dobrym rozwiązaniem dla początkujących, ponieważ pozwalają na eksperymentowanie z różnymi typami zdjęć.
  • Wymiary aparatu. Początkujący często stawiają na mniejsze i lżejsze lustrzanki, ponieważ są łatwiejsze w transporcie i nie ciążą podczas dłuższych wypraw.

Wbudowana lampa błyskowa jest często spotykana właśnie w modelach dla początkujących. Dzięki niej łatwiej jest robić zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Trzeba przy tym uważać, żeby nie przesadzić z wykorzystywaniem jej, kiedy nie jest potrzebna i nie doprowadzić do prześwietlenia zdjęcia.

Można też kupić lustrzankę bez lampy błyskowej i dokupić ją osobno. Lampa kupiona osobno będzie zwykle charakteryzować się większą mocą, ale to dodatkowy koszt. Można też robić zdjęcia bez lampy błyskowej, więc to, czy warto się w nią zaopatrzyć, zależy od tego, co i kiedy planujemy fotografować.

Polecane modele lustrzanek dla początkujących

Dwie najbardziej znane firmy, które produkują wysokiej klasy lustrzanki, to Nikon i Canon. Mają one w swojej ofercie również tańsze modele, które dobrze sprawdzą się u osób początkujących.

Warto rozważyć chociażby kompaktową lustrzankę Canon EOS 2000D, posiadającą matrycę typu CMOS o rozdzielczości 24,1 MP i 3-calowy ekran LCD. Urządzenie pozwala nie tylko na robienie pięknych, ostrych zdjęć, ale też nagrywanie filmów w rozdzielczości FullHD w 30 klatkach na sekundę. Jako ułatwienie dla osób początkujących, ten model jest często sprzedawany w pakiecie z m.in. torbą czy kartą pamięci. Bardziej wymagających użytkowników może zainteresować ulepszony model EOS 850D.

Nieco droższą opcją jest model Nikon D5600. Jest wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 MP i posiada ruchomy ekran dotykowy o przekątnej 3,2”. Zakres czułości ISO 100-25600 ułatwia fotografowanie przy trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat posiada moduł Bluetooth, dzięki któremu można błyskawicznie przesyłać wykonane zdjęcia na wybrane urządzenie inteligentne, a więc na przykład na smartfona. Tańszą alternatywą dla D5600 jest model Nikon D3500.

Czy lustrzanka to dobry pomysł na prezent?

Lustrzanka to naturalny kolejny krok dla osób, które zaczęły interesować się fotografią i nie wystarcza im już aparat w smartfonie.  Gdy wiemy, że ktoś ma takie hobby i jeszcze nie ma lustrzanki, to dobry pomysł na prezent na urodziny czy na święta. Można podarować lustrzankę swojemu dziecku, ale też innym członkom rodziny, przyjaciołom czy partnerce lub partnerowi.

Ceny lustrzanek dla początkujących rozpoczynają się już od kilku tysięcy złotych. Nie trzeba rozpoczynać swojej przygody z fotografowaniem od sprzętu za kilkanaście tysięcy. Już lustrzanka za 2000-3000 złotych może pomóc amatorowi rozwinąć swój talent i okazać się wymarzonym, sprawiającym wiele radości prezentem.

Dobra lustrzanka to przede wszystkim lustrzanka dopasowana do preferencji fotografa, więc nie można o nich zapominać podczas porównywania różnych modeli. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas wskazówki okażą się przydatne i pomogą w podjęciu dobrej decyzji zakupowej!

Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *