Kupno nawilżacza powietrza może być sporym wyzwaniem. Dlatego do pomocy internautom portal Techpolska.pl stworzył ranking nawilżaczy powietrza! Dzięki temu łatwo przejrzyjcie najciekawsze modele w jednym miejscu i wybierzecie swój. Dodatkowo odpowiemy na kilka ważnych pytań i przypomnimy najważniejsze fakty. Przed wami nawilżacze powietrza – ranking!

Nawilżacze powietrza – rodzaje

Zanim przejdziemy do przedstawienia najciekawszych modeli, przypomnijmy sobie, jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza. To dosyć ważne, żebyście następnie łatwiej się odnaleźli przy opisach poszczególnych urządzeń.

Nawilżacze powietrza dzielą się na trzy rodzaje:

  • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – Działa na zasadzie zasysania powietrza do środka, gdzie te przelatuje przez filtr lub knot nasączony wodą, a następnie zostaje wypuszczone do pomieszczenia. W porównaniu do innych nawilżaczy są z reguły tańsze, ale raczej nie pozwalają na kontrolę nad stopniem wilgotności.
  • Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – Działa przez wprawienie w wibracje cienkiej metalowej membrany, która wytwarza drobniutkie kropelki wody tworzące miłą mgiełkę. Są droższe i mają więcej funkcji, ale wymagają uważnej konserwacji.
  • Nawilżacz powietrza parowy – Działa na starej jak świat zasadzie podgrzewania wody. Obecna grzałka podgrzewa wodę do stanu wrzenia, a ta parując, nawilża pomieszczenie. Te modele również doczekały się unowocześnień, więc ich ceny mają spory rozrzut. W dodatku pobierają dużo energii.

Ranking nawilżaczy powietrza

Poniżej przedstawimy nasz ranking najlepszych nawilżaczy powietrza, jakie aktualnie można dostać w sklepach. Następnie postaramy się przedstawić konkretne gotowe rozwiązania dla popularnych zapytań, np. jeśli szukasz nawilżacz powietrza do samochodu. Bez zbędnego przedłużania, przed wami nawilżacze powietrza – ranking!

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

nawilżacz powietrza ewaporacyjny stadler

Być może najlepszym przykładem ewaporacyjnego nawilżacza powietrza jest model Oskar firmy Stadler Form. Od razu rzuci się w oczy jego dosyć wysoka cena (ponad ~500zł), ale weźcie pod uwagę, że jest to model premium. Nie tylko pod względem możliwości, ale również designu – Oskar przyciągnie wzrok wszystkich waszych gości! Ten model pokryje aż 50m2, a jeśli to dla ciebie za dużo lub za mało – możesz kupić mniejszy lub większy model!

Innym wartym rozważenia modelem jest Philips HU2718/10. Jest zdecydowanie mniejszy i poręczniejszy od poprzednika, co może wielu ludziom przypaść do gustu. Nie jest jednak z tego powodu tańszy, ale w zamian został wzbogacony o wyświetlacz. Dzięki czujnikowi wilgotności jego dwulitrowy zbiornik powinien wystarczyć na cały dzień pracy.

nawilżacz powietrza ewaporacyjny philips

W celu zobaczenie większej liczby modeli sprawdźcie nawilżacz ewaporacyjny – ranking.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

nawilżacz powietrza ultradźwiękowy sharp
Źródło: Sharp

Jeśli interesuje was nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, skierujcie swój wzrok na SHARP DF-A1E-2. Poręczny, mały rozmiarem i zbiornikiem (tylko 0,2 litra), ale w zamian pobiera mało prądu. W dodatku dzięki ultradźwiękowemu systemowi chłodzenia taki mały zbiornik jest bardzo wydajny. Kolejne zalety to niska cena (~150zł) i oryginalny design. Dla fanów marki przygotowaliśmy również inne nawilżacze powietrza SHARP.

Dla odmiany nawilżacz ultradźwiękowy HB UH208DGR to produkt premium w tej niszy (~500 zł). Wyróżnia się przede wszystkim długim czasem pracy ze względu na pojemny zbiornik (5,5 litra) oraz oferowaniem ciepłej mgiełki. Rodzice szkrabów dodatkowo ucieszą się z powodu obecności trybu baby.

nawilżacz powietrza ultradźwiękowy hb
Źródło: HB

Nawilżacz powietrza parowy

nawilżacz powietrza parowy zeegma
Źródło: Zeegma

Zeegma Ze-Vers to nawilżacz powietrza parowy z niższej półki. Widać to od razu po trochę niecodziennym, wręcz staroświeckim wyglądzie. W zamian jest stosunkowo tani (~199 zł). I chociaż na pierwszy rzut oka może być niepozorny, to ma wbudowany higrometr i funkcję jonizacji, o co może być ciężko w tym budżecie!

Blaupunkt AHM701 to druga strona spektrum. Jest wyraźnie droższy (~399zł), ale wyraźnie nowocześniejszy. Również ma higrometr i jonizator, ale dokłada do tego porządny wyświetlacz, który pozwala na precyzyjną regulację poziomu wilgotności. Nasz artykuł:  “nawilżacz parowy – ranking” utwierdzi was w przekonaniu, że to bardzo dobry model.

nawilżacz powietrza parowy blaupunkt
Źródło: Blaupunkt

Nawilżacz powietrza z higrometrem – ELDOM NU5

nawilżacz powietrza z higrometrem eldom
Źródło: Eldom

Świetnym urządzeniem, które połączy nawilżanie z higrometrem, jest ELDOM NU5. Jego zbiornik ma aż 5,2 litra, co przy mocy nawilżania na poziomie ~300 ml na godzinę pozwala na aż 17 godzin pracy. Na spokojnie da radę pokryć 15-20m2 przestrzeni.

W zestawie znajdziecie jeden filtr, aczkolwiek można go używać również bez niego. W takiej sytuacji radzimy jednak uważać na twardą wodę z kranu – najlepiej stosować destylowaną. To wszystko dostaniecie w cenie ~250 zł! Szukając nawilżacza powietrza z higrometrem, przejrzyjcie też nawilżacze powietrza Venta.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

nawilżacz powietrza z jonizatorem hb
Źródło: HB

Świetne przykłady nawilżaczy powietrza z jonizatorem to powyższe modele HB i Blaupunkt. Są jednak również tańsze opcje, np. HB UH2021DBL, który dostaniecie już za ~249 zł. Poza funkcją jonizacji wyróżnia się dosyć oryginalnym wyglądem, który wielu użytkownikom może przypaść do gustu.

Cichy nawilżacz powietrza

Określenie dźwięku nawilżacza powietrza jest dosyć subiektywne. Większość urządzeń pracuje w granicach 25-35 decybeli, ale ich dźwięki mogą być różnie odbierane, ponieważ różne rodzaje nawilżaczy pracują na różne sposoby. Do cichych urządzeń na pewno należą nawilżacze USB, ale wiąże się to z mniejszą mocą. Sprawdź nasz poradnik: “cichy nawilżacz powietrza”, który skupia się na modelach wydzielających najcichsze dźwięki.

Nawilżacze powietrza – najczęściej zadawane pytania

Skoro znamy już najlepsze dostępne na rynku modele, odpowiemy teraz na najczęściej zadawane pytania, które mogą pomóc w wyborze i zakupie. Jeśli brakuje twojego pytania: koniecznie daj nam znać w komentarzach, a postaramy się na nie odpowiedzieć!

Na co zwracać uwagę kupując nawilżacz powietrza?

Przed kupnem nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Pojemność i pokrycie – To określi, czy nawilżacz w odpowiednim stopniu pokryje pomieszczenie, w którym będzie używany. Pojemność określi natomiast, jak często będziecie musieli uzupełniać wodę.
  • Rodzaj nawilżacza powietrza – w zależności od waszych upodobań mogą wam lepiej pasować inne rodzaje nawilżaczy. Szerzej poruszyliśmy ten temat na początku naszego rankingu nawilżaczy powietrza.
  • Konserwacja – niektóre nawilżacze nie wymagają wiele pracy. Inne mogą wymagać częstych wymian filtra lub dbania o odpowiednią (destylowaną) wodę.
  • Hałas – Niektóre rodzaje nawilżacze mogą być głośne. Weźcie to pod uwagę, planując zakup do biura lub sypialni.
  • Możliwość kontrolowania poziomu nawilżenia – nie jest to wymagana opcja, ale warto pomyśleć nad nawilżaczem, który ją ma. Pozwoli to zwiększać lub zmniejszać poziom wilgoci w zależności od aktualnych potrzeb.
  • Łatwość obsługi – Warto rozejrzeć się za nawilżaczem z intuicyjnym sterowaniem i nieskomplikowanym dostępem do zbiornika z wodą.
  • Zabezpieczenia – Warto przyjrzeć się funkcjom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli macie dzieci lub niesforne zwierzaki.
  • Dodatkowe funkcje – Nowoczesne nawilżacze potrafią więcej niż dodawać wilgoć do powietrza. Dobrym przykładem jest nawilżacz powietrza z higrometrem.
  • Efektywność energetyczna – Weź to pod uwagę, jeśli ważne są dla ciebie rachunki za prąd. Niektóre rodzaje (w szczególności nawilżacze ewaporacyjne) są dosyć prądożerne.
  • Cena – oczywista oczywistość, ale wśród nawilżaczy można spotkać dosyć drogie modele premium.
  • Recenzje i opinie – Mogą być świetnym źródłem informacji w sytuacji, gdy nie będziecie mogli sprawdzić nawilżacza empirycznie.

Czy warto używać nawilżacze powietrza do sypialni?

Tak, jak nawilżacze powietrza pozytywnie wpływają ogólnie na nasze zdrowie, tak mogą też poprawić jakość snu, a czasem nawet zmniejszyć chrapanie! Nie ma żadnych przeciwwskazań do używania nawilżacza w sypialni, aczkolwiek pamiętajcie o dźwiękach, które mogą zakłócać sen. W takiej sytuacji warto wybrać cichy nawilżacz.

Nawilżacze powietrza: z jonizatorem, czy bez?

Zacznijmy od podstaw: czym są nawilżacze powietrza z jonizatorem? Jonizacja to specjalna dodatkowa funkcja w lepszych modelach, która zapewnia czystsze powietrze. Jonizator obecny w nawilżaczu wypuszcza do powietrza jony ujemne, które przyczepiają się do naładowanych dodatnio cząstek kurzu, czy alergenów. Te pod ciężarem opadają na podłogę, gdzie nie przeszkadzają.

Czy lepiej kupić nawilżacz powietrza z jonizatorem, czy bez? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zintegrowany jonizator może być dobrym pomysłem, szczególnie dla ludzi, którym zależy na zaletach zdrowotnych zapewnianych przez te urządzenia. Jednak dla tych, którzy priorytetowo traktują prostotę, redukcję hałasu lub mają obawy dotyczące potencjalnej emisji ozonu, nawilżacz bez jonizatora może być lepszym wyborem.

Nawilżacz powietrza a alergia

Skoro już mówimy o zdrowiu, to przybliżmy temat wpływu nawilżaczy na alergie. Dodając wilgoć do powietrza, można złagodzić objawy alergii, takie jak kaszel, kichanie i suche lub swędzące oczy. Wilgotne powietrze może też pomóc w ukojeniu dróg oddechowych.

Z drugiej strony utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pomaga w redukcji alergenów w powietrzu. Poziom wilgotności na poziomie między 40% a 60% tworzy środowisko, w którym pleśń i grzyby nie powinny się rozwijać. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie lub konserwacja nawilżacza może potencjalnie pogorszyć alergie. Jeśli nie są regularnie czyszczone, nawilżacze mogą stać się wylęgarnią bakterii i pleśni, co może dodatkowo nasilić objawy alergii.

Nawilżacz powietrza dla astmatyka

Nawilżacz powietrza dla astmatyka może być dobrym pomysłem. Wszystkie powyższe cechy, które pomogą z alergią, mogą pomóc również astmatykom. Na pewno dobrze się w takim przypadku zastanowić nad opisywanym wcześniej nawilżaczem powietrza z jonizatorem. Oczyszczanie powietrza z kurzu będzie wartością dodaną. Warto jednak pamiętać, że astma jest groźniejsza niż alergia, więc zawsze najpierw skonsultuj swoje zdrowie z lekarzem.

Nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii

Aromaterapia to kolejna dodatkowa funkcja, którą czasem można spotkać w nowoczesnych nawilżaczach. Dzięki niej rozsiejecie po pomieszczeniu nie tylko wilgoć, ale również wybrany zapach olejku eterycznego. Wybrany olejek (bądź inny zapach) umieszcza się na specjalnej podkładce. Niektóre urządzenia mogą również oferować regulowane ustawienia do kontrolowania intensywności lub czasu trwania dyfuzji zapachu.

Warto jednak uważać z rozpylaniem zapachowych olejków, szczególnie w miejscu pracy. Co prawda wykazano, że aromaterapia ma uspokajający wpływ na umysł i ciało, nie jest jednoznacznie odbierana pozytywnie. Wielu ludzi nie przepada za sztucznymi zapachami zapewnianymi przez olejki eteryczne. 

Warto najpierw zapytać współpracowników, czy wyrażają zgodę – podobnie, jak się to robi na saunie.

Nawilżacz powietrza: Wady i zalety

Jakie wady i zalety ma elektryczny nawilżacz powietrza? Sprawdźmy!

Plusy

  • Poprawia jakość powietrza – Wszystkie nowoczesne sprzęty pokroju komputerów i telewizorów powodują, że powietrze jest suche i nieodpowiednio nawilżone. Dobrze dobrany nawilżacz to zmienia i może wpłynąć pozytywnie na zdrowie.
  • Łagodzi dolegliwości układu oddechowego – nawilżanie powietrza może wpłynąć pozytywnie na zdrowie alergików i astmatyków.
  • Chroni meble i podłogi – drewniane meble i podłogi mogą przedłużyć swoją żywotność dzięki odpowiednio nawilżonemu powietrzu. Suche powietrze powoduje kurczenie i pękanie drewna.
  • Lepsza jakość snu – Spanie w środowisku o optymalnym poziomie wilgotności sprzyja lepszemu snu poprzez nawilżenie przewodów nosowych. Może wpłynąć także na zmniejszenie chrapania.

Minusy

  • Ryzyko nadmiernego nawilżenia – Niestety tak jak ze wszystkim w życiu bywa, tak i z nawilżaniem można przesadzić. Objawia się to kondensacją na oknach, wilgocią w domu i potencjalnie sprzyjając rozwojowi pleśni lub pleśni.
  • Konserwacja – Regularne czyszczenie i konserwacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nawilżacza, żeby zawsze zapewniał pełnię swoich zalet. Przy niektórych modelach może to oznaczać sporo pracy.
  • Hałas – Urządzenia mechaniczne mają to do siebie, że wydają dźwięki. W zależności od modelu mogą być dosyć głośne.
  • Koszt – To nie tylko cena, ale również pochłaniany prąd, który warto wziąć pod uwagę.

Ważne jest, aby dokładnie zbadać i wybrać odpowiedni typ nawilżacza dla swoich konkretnych potrzeb oraz przestrzegać instrukcji użytkowania i konserwacji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

monitor do 600 zł Jaki monitor do 600 zł jest najlepszy? Ranking monitorów
Wiele lat temu, gdy na fali wznoszącej była sprzedaż laptopów, a potem smartfonów i tabletów, rynek monitorów czekał trudny okres. Wielu wydawało się, że za
Jakie słuchawki do telefonu wybrać w 2022 roku? Jakie słuchawki do telefonu wybrać w 2022 roku? Ranking 6 najlepszych modeli na rynku!
Słuchawki do telefonu są dla niektórych niezbędnym wręcz akcesorium, bez którego nigdzie się nie ruszają. Wybór odpowiedniego sprzętu jest więc tutaj dość istotny. Należy jednak
nawilżacz powietrza eldom Nawilżacze powietrza Eldom — czy są warte zakupu?
Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, które mają poprawiać nawilżenie wdychanego powietrza. W takim ogromie opcji ciężko jednak wybrać coś, co będzie naprawdę porządne. Właśnie dlatego
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *