Suche powietrze z pewnością nie jest dobre dla naszego zdrowia. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup nowego urządzenia do nawilżania powietrza. Tradycyjne nawilżacze powietrza często wyobrażamy sobie, jako dość duże urządzenia, które będą stały tylko w jednym miejscu i nawilżały całe pomieszczenie.

Na szczęście na rynku znajdziemy też wiele mniejszych urządzeń z łatwością wpisujących się w kompozycję nawet najciaśniejszych mieszkań. Jednym z takich sprzętów jest nawilżacz USB. W tym artykule opowiemy, jak działają nawilżacze USB, jakie mają wady oraz zalety i czy warto je kupić.

Nawilżacz USB — czym będzie różnił się od tradycyjnych urządzeń?

Nawilżacze USB mają kilka właściwości wyróżniających je na tle innych sprzętów z tej kategorii. Najważniejsze z nich to:

  • Przeciętna wydajność — przechodzimy płynnie do drugiej cechy nawilżaczy USB, czyli przeciętnej wydajności. W przeciwieństwie do większych sprzętów, nawilżacz USB po prostu nie będzie w stanie nawilżyć powietrza w bardzo dużym pokoju, czy nawet w całym mieszkaniu. Opisywany typ urządzeń służy głównie do nawilżenia małego pomieszczenia albo niewielkiej przestrzeni blisko nas. Maksymalna powierzchnia działania dla nawilżaczy USB dostępnych na rynku to 10-15 metrów kwadratowych.
  • Niewielki hałas — nieprądożerne i mniej wydajne komponenty wiążą się też z niskim hałasem wydawanym przez urządzenie. Duży nawilżacz podłączany do gniazdka może osiągnąć głośność na poziomie 40, a nawet 45 decybeli. Nawilżacze USB rzadko kiedy przebijają barierę 30 DB, która odpowiada głośności szeptu w bibliotece.
  • Uniwersalność — nawilżacz USB będzie działać po… podłączeniu do portu USB. Daje mu to dużą uniwersalność, bo bardzo łatwo podłączymy takie urządzenie do wtyczki w gniazdku, komputera, laptopa, radia w samochodzie, powerbanka, a nawet do niektórych smartfonów.
  • Mały rozmiar i niski pobór mocy — tak, jak wspomnieliśmy już na samym początku: główną różnicą pomiędzy zwykłym nawilżaczem powietrza a tym zasilanym przez USB będzie rozmiar urządzenia. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że elektryczne nawilżacze powietrza zasilane przez port USB mogą pobierać maksymalnie 5 W.

Jest to ograniczeniem samego złącza USB dostarczającego normalnie 5 V przy natężeniu 1 A. Z tego powodu producenci takiego sprzętu, muszą wykorzystywać mniej prądożerne/mniejsze komponenty co jednocześnie pozwala zapakować nawilżacz do mniejszej obudowy. Pomimo mniejszych wymiarów nawilżacze USB nierzadko wyposażone są w jonizatory powietrza oraz higrometry z niezłą funkcjonalnością.

nawilżacz usb
Pracujący nawilżacz USB | źródło: Baseus

Przenośny nawilżacz powietrza — zabierz go tam gdzie chcesz

Dzięki swojej uniwersalności oraz niewielkim rozmiarom nawilżacz USB można bardzo łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Sprawdzi się więc on nie tylko, jako nawilżacz do domu, ale także jako sprzęt do biura, czy nawilżacz powietrza do samochodu.

Wystarczy wrzucić takie urządzenie do plecaka/torby, napełnić je wodą, podpiąć do dowolnego portu USB i postawić nawilżacz obok siebie (oczywiście w miejscu nieprzeszkadzającym innym). Prosto i funkcjonalnie.

Nawilżacz powietrza USB na butelkę

Ciekawą kategorią wśród nawilżaczy powietrza USB są sprzęty zakładane lub wkładane bezpośrednio do butelki bądź innego pojemnika. Nie mają one własnego, dedykowanego pojemnika z wodą, bo zamiast tego są wkładane bezpośrednio do wody. Mają one trochę mniejsze rozmiary niż “zwykłe” nawilżacze USB, co często wiąże się z niewielką stratą na wydajności.

Zazwyczaj nawilżacze na butelkę mają zintegrowaną baterię, którą można naładować, gdy chcemy korzystać z nawilżacza bezprzewodowo.

przenośny nawilżacz powietrza
Nawilżacz USB na butelkę | źródło: OURRY

Mini nawilżacz powietrza USB opinie

Większość osób kupujących nawilżacze ultradźwiękowe podpinane pod USB, chwali sobie te urządzenia i jest z nich zadowolona. Opinie zaznaczają przede wszystkim niewielki rozmiar nawilżacza USB, dość dobrą wydajność, uniwersalność oraz cichą pracę sprzętu.

Z negatywów recenzenci tego typu produktów wymieniają między innymi konieczność częstego czyszczenia nawilżacza/wymiany obecnych filtrów oraz przeciętny czas pracy w modelach ze zintegrowaną baterią.

Średnia ocen dla nawilżaczy USB wynosi 4-4,5 na 5 w zależności od wybranego modelu. Dużą rolę w tak wysokiej ocenie omawianych urządzeń gra na pewno niska cena — nawilżacze USB kosztują z reguły mniej niż 100 zł.

Podsumowanie

Mały nawilżacz USB to urządzenie dość praktyczne i funkcjonalne. Ma on wystarczająco mocy, aby nawilżyć powietrze w jednym małym pomieszczeniu, ale jego zasięg działania jest niewielki w porównaniu z droższymi nawilżaczami zasilanymi z gniazdka.

Dodatkowo, nawilżacz USB można bardzo łatwo przenieść i podłączyć do  dowolnego złącza USB. Przez wzgląd na cechy urządzenia polecamy go osobom chcącym nawilżyć niewielki pokój/swoje miejsce pracy oraz czytelnikom chcącym zabrać taki sprzęt w podróż (np. do samochodu, czy do biura).

Aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach do nawilżania, koniecznie sprawdźcie nasz dedykowany ranking nawilżaczy powietrza. A Wy kupilibyście taki sprzęt, czy bardziej przemawiają do was inne rodzaje nawilżaczy powietrza? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, co myślicie o nawilżaczach USB!

WARTO PRZECZYTAĆ:

plasmacluster Jak działa technologia Plasmacluster i co warto o niej wiedzieć?
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce nie powala. Jest ona szczególnie zła na tle innych państw Europy, ale nawet, jeśli weźmiemy pod
cichy nawilżacz powietrza Cichy nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
W dzisiejszym szybkim i często hałaśliwym świecie znalezienie chwil spokoju i wyciszenia może być prawdziwym luksusem. Relaks przy świeżym powietrzu jest coraz częściej trudno dostępny,
elektryczny nawilżacz powietrza Elektryczny nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli lubicie mieć w domu komfort zapewniany przez odpowiednio nawilżone powietrze, elektryczny nawilżacz powietrza to świetny pomysł. W odróżnieniu od zwykłych nawilżaczy zapewnia zawsze stały
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *