Każdy, kto przez dłuższy czas użytkował którykolwiek z ostatnich systemów Windows, zapewne miał okazję natknąć się na tzw. Blue Screen of Death (BSOD), czyli Niebieski Ekran Śmierci. Jest to nic innego, jak powiadomienie o błędzie, który wymusił zamknięcie systemu. Okazuje się, że w nowej wersji systemu, Windows 11, będzie występował on w kolorze czarnym.

Umarł król, niech żyje król, czyli Black Screen of Death

Według Toma Warrena z The Verge, jest już pewne, że Blue Screen of Death wraz z nową wersją systemu Windows zastąpi słynny Blue Screen of Death (ale skrót przynajmniej pozostanie taki sam). Jest to powiązane ze zmianą kolorystyczną także innych elementów systemu, na przykład ekranu jego zamykania.

niebieski ekran śmierci
Źródło: The Verge

Udostępnione w artykule zdjęcie wskazuje, że poza kolorem nie zmieniło się nic – nadal mamy te same elementy charakterystyczne, czyli powiadomienie o awarii sustemu, kod błędu i nie tylko. Sam Microsoft jeszcze niczego nie potwierdził ani nie zaprzeczył.

Według innych źródeł, w dostępnej już wersji testowej Windowsa 11 wciąż jednak występuje klasyczny BSOD, czyli niebieski, względnie ekran zielony, typowy dla wersji przedpremierowych. Możliwe jednak, że do premiery się to zmieni i w ostatecznym buildzie zobaczymy już ekran czarny.

Użytkownicy odkryli, że w rzeczonej wersji testowej można podmienić Niebieski Ekran Śmierci na czarny, modyfikując jeden wpis w rejestrze systemu i póki co wydaje się to jedynym sposobem, żeby osiągnąć taki efekt.

Niebieski Ekran Śmierci został ostatnio zmieniony w 2016 roku

Wydawałoby się, że zmiana czegoś tak trywialnego, jak ekran awarii, nie jest zbyt ważna. W rzeczywistości jednak BSOD obrósł już pewnym kultem i Microsoft unika dokonywania w nim zbyt dużych zmian. Ostatnia miała miejsce w 2016 roku, kiedy to do ekranu dodano kod QR.

Jeszcze wcześniej, w 2012 roku, jeszcze za czasów Windowsa 8, na Niebieskim Ekranie Śmierci zaczęła pojawiać się smutna buźka. Sam BSOD sięga zaś czasów Windowsa 3.0., więc nic dziwnego, że wiele osób czuje do niego pewien sentyment.

Podoba Wam się ta zmiana, czy wolelibyście, aby Windows zachował klasyczny Niebieski Ekran Śmierci? Może zamiast niebieskiego lub czarnego preferowalibyście jeszcze inny kolor? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach?

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *