Jeśli spytalibyśmy nastolatków, czy nawet dzieci, co chcą robić w przyszłości, obok doktora, strażaka czy gwiazdy YouTube coraz częściej słyszy się o pragnieniu pracy w IT. Również wiele osób dorosłych, które aktualnie pracują w innych branżach, myśli o przebranżowieniu się właśnie w tym kierunku.

IT to skrót od Information Technology, czyli technologii informacyjnej. Nie bez powodu ta branża cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Kojarzy się ona postronnym z wysokimi zarobkami i ogromem bonusów. Co jednak ona tak naprawdę obejmuje? Czy IT to tylko programowanie, czy może jednak coś więcej? Postaramy się szczegółowo omówić tę kwestię poniżej!

Programowanie to bardzo szeroka kategoria

Programiści mogą zajmować się front-endem (tą częścią witryny lub aplikacji, którą widzą użytkownicy), back-endem (tym, co “siedzi pod maską”) bądź jednym i drugim. Niektórzy specjalizują się w grach, inni stronach WWW, jeszcze inni aplikacjach komputerowych lub mobilnych.

Wykorzystują różne języki programowania, m.in. C++, Javę, JavaScript, Pythona czy PHP. W zależności od wiedzy, umiejętności i doświadczenia, mają mniej lub bardziej skomplikowane obowiązki.

Można spotkać się z wypowiedziami ze strony programistów, że często tak naprawdę nie tworzą oni nic nowego (lub nie wiele), a przez większość czasu starają się zrozumieć kod napisany przez kogoś innego, naprawiać go i usprawniać.

Poza osobami, które bezpośrednio realizują założenia projektu, niezbędni są także liderzy zespołów i wszelkiego rodzaju menadżerowie, czuwający nad tym, aby wszyscy prawidłowo wypełniali swoje obowiązki i wiedzieli, co, jak i kiedy muszą zrobić.

Część osób z branży IT pracuje w specjalnych firmach typu software house lub podobnych, które wykonują zlecenia dla klientów zewnętrznych. Inni pracują w dedykowanych, wewnętrznych działach IT dla firm z różnych branż.

Co można robić w IT poza programowaniem?

IT to nie tylko samo “klepanie kodu”. Analitycy biznesowi, testerzy, badacze, data scientists, specjaliści od przygotowywania dokumentacji technicznej, komunikacji, czy nawet marketingowcy są niezbędnymi elementami ekosystemu całej branży IT.

Praca w IT to niekoniecznie praca typowo techniczna. Obecnie rozchwytywani są między innymi HR-owcy, w szczególności dobrzy rekruterzy, z doświadczeniem właśnie w tej branży.

Odnalezienie dobrego specjalisty (i przekonanie go do danego stanowiska, ponieważ coraz częściej to firma musi się starać o zainteresowanie potencjalnego pracownika, a nie odwrotne) to w końcu nie lada wyzwanie.

Brak odpowiedniej wiedzy i podejścia może poskutkować rekomendowaniem do zatrudnienia niewłaściwych osób, a to miewa bardzo poważne konsekwencje. Chociażby utratę czasu i konieczność ponownego prowadzenia rekrutacji po odkryciu, że w istocie dana osoba nie nadaje się na określone stanowisko.

Dodatkowo, jak już wspomniano, część osób w branży IT nie zajmuje się już praktyką, a zleca ją innym i nadzoruje wykonywanie zadań. Rola lidera czy też menadżera nie jest dla każdego, natomiast jest wiele osób, które świetnie się w niej odnajdują (co często również ważne, ta ścieżka kariery w IT jest bardzo dobrze płatna).

Gdzie można znaleźć pracę w IT?

Niekiedy można spotkać się z frazą “praca szuka człowieka”. Nie we wszystkich sektorach znajduje ona zastosowanie, natomiast w sektorze IT bez wątpienia tak. Dzięki temu osoby doświadczone, ale też nawet początkujące, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w IT, znajdują się w komfortowej sytuacji.

W Polsce pracę na bardzo różnorodnych stanowiskach w branży IT można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych. Wiele osób wyszukuje, chociażby takie hasła, jak praca IT Wrocław, Warszawa czy Poznań.

Zapotrzebowanie jest bardzo duże i chociaż oczywiście ma znaczenie, o jakim konkretnie stanowisku czy poziomie doświadczenia mówimy, to niewątpliwie jesteśmy na etapie rynku pracownika. Nie trzeba się więc obawiać braku atrakcyjnych ofert.

Warto też wiedzieć, że coraz częściej w branży IT spotyka się pracę zdalną i hybrydową (permanentną, a nie przejściową z uwagi na zewnętrzne czynniki). Każdy powinien więc być w stanie znaleźć taką ofertę, jaka go interesuje.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Przewodnik po najtańszych technologiach druku
Współcześni użytkownicy drukarek mogą wybierać spośród różnych technologii druku. Niektóre z nich są tańsze, a inne wymagają dużej inwestycji na start i wiążą się z
Jakie są najnowsze technologie w świecie grafiki komputerowej?
Grafika komputerowa to dziedzina, która stale rozwija się i przekształca, oferując coraz to nowsze i bardziej zaawansowane możliwości tworzenia wizualnych dzieł sztuki. Ostatnie lata przyniosły
SIM swap zyskuje na popularności. Jak się przed nim chronić?
Ataki SIM swap przeprowadza się dziś głównie, by obejść dwustopniową autoryzację podczas logowania – procedurę, która jest dziś przez wielu uważana za jedną z lepszych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *