Po niedawnej recenzji myszki Logitech G502 Hero przyszedł czas na test innego sprzętu tego producenta – klawiatury Logitech K800 Illuminated. Tym razem mamy jednak do czynienia ze sprzętem bezprzewodowym, a także nie tyle gamingowym, co bardziej biurowym czy domowym (co nie oznacza, że do gier się on zupełnie nie nadaje).

W naszej recenzji znajdziecie specyfikację klawiatury, informacje odnośnie do jej wyglądu, wygody użytkowania, jakości wykonania, podświetlenia i wielu, wielu innych. Zapraszamy!

Logitech K800 Illuminated – specyfikacja

Logitech K800 Illuminated jest klawiaturą świetnie w Polsce dostępną – można ją znaleźć w kilkudziesięciu sklepach internetowych. Nie jest to jednak sprzęt natychmiastowo przez większość osób kojarzony, wobec tego na początek warto zaprezentować jego specyfikację. Jest ona następująca:

  • Łączność z komputerem: bezprzewodowa
  • Interfejs: USB
  • Typ klawiszy: membranowe
  • Podświetlenie: tak
  • Anty-ghosting: nie.

Cena Logitech K800 Illuminated oscyluje w okolicach 470-480 złotych, a w niektórych sklepach przebija nawet 500 złotych. Nie jest to mało, zwłaszcza za klawiaturę membranową, ale Logitech tłumaczy tak imponującą cenę wysoką jakością produktu. Czy jest tak rzeczywiście, przekonacie się poniżej.

logitech k800 illuminated przód

Przyjemność z pisania jest bardzo duża

“Membranówki” są często kojarzone z niską jakością, jako że najtańsze z nich można zakupić za dosłownie kilkanaście złotych, ale nie jest tak w tym przypadku. Chociaż nie jest to klawiatura mechaniczna (a zdaniem wielu osób na “mechanikach” pisze się najwygodniej), to przyjemność z pisania za jej pomocą jest ogromna.

Logitech K800 Illuminated jest klawiaturą ergonomiczną – spora w tym zasługa wklęsłych nakładek (Logitech używa wobec nich określenia Incurve Keys). Skok klawiszy jest świetny, a wydawany przez nie dźwięk – satysfakcjonujący, aczkolwiek nie za głośny. Klawiaturę można więc spokojnie używać w nocy bez przeszkadzania domownikom.

Wykorzystany system PerfectStroke ma sprawiać, że przy każdym naciśnięciu na klawisz siła nacisku zostanie rozłożona równomiernie. Faktycznie, zdaje się, że rzeczywiście tak jest i sprawdza się to świetnie. Pisanie jest dzięki temu bardzo płynne i szybkie.

Poruszając kwestię pisania, nie sposób nie wspomnieć o podpórce pod nadgarstki, dzięki której nawet przy dłuższych posiedzeniach nad klawiaturą nie powinny one boleć. Ogółem mówiąc, sprzęt ten świetnie nada się do nawet bardzo intensywnego użytkowania.

Opóźnienia niemal nie istnieją

K800 Illuminated jest klawiaturą bezprzewodową, w związku z czym wiele osób z pewnością zainteresuje kwestia ewentualnych opóźnień.

W przypadku tanich klawiatur bezprzewodowych potrafią one dać się nieźle we znaki, ale tutaj udało się je niemal całkowicie wyeliminować. Klawiatura błyskawicznie reaguje na polecenia użytkownika i większość osób nie odczuje różnicy względem klawiatur przewodowych.

Do łączenia się z komputerem czy laptopem Logitech wykorzystuje technologię łączności bezprzewodowej Advanced 2,4 GHz, o zasięgu nawet 10 metrów . Rzeczywiście zasięg oscyluje w tej okolicy, więc nie musimy się obawiać, że odejdziemy na krok od komputera i zaraz stracimy połączenie.

Łączność bezprzewodowa jest szybka i wygodna, a bateria – wytrzymała

Żeby połączyć się z klawiaturą, wystarczy włożyć do odpowiedniego portu na komputerze załączony odbiornik USB, a także przesunąć suwak na samym sprzęcie do pozycji “ON”. Proces łączenia się jest błyskawiczny, dzięki czemu możemy od razu rozpocząć pracę.

Logitech K800 Illuminated nie jest typem klawiatury bezprzewodowej, w której trzeba co kilka tygodni czy miesięcy umieszczać nowe baterie. Ładuje się ją za pomocą dołączonego do zestawu stosunkowo długiego kabla micro-USB. Gdyby mimo wszystko okazał się on dla kogoś za krótki, w zestawie znajdziemy także przedłużacz. Co ważne, podczas ładowania można normalnie korzystać z klawiatury.

k800 illuminated kabel

Ładowanie sprzętu “do pełna” to kwestia około 3 godzin, co pozwoli na jego działanie przez nawet 10 dni, pod warunkiem, że nie szalejemy i używamy go plus minus 8 godzin dziennie.

Jeśli klawiatura będzie włączona i użytkowana 24/7, to oczywiście tak długo nie wytrzyma. Suwak znajdujący się na klawiaturze pozwala łatwo i szybko ją wyłączyć w sytuacji, kiedy komputer jest włączony, ale klawiatura nie jest potrzebna, dzięki czemu możemy wydłużyć jej działanie.

Odbiornik Logitech Unifying pozwala na podłączenie wielu urządzeń naraz

Liczba portów USB w laptopie czy komputerze jest ograniczona, co może być irytujące, jeśli korzystamy z wielu różnych urządzeń bezprzewodowych używających interfejsu USB (myszek, klawiatur). W związku z tym warto wspomnieć, że do klawiatury Logitech K800 Illuminated dołączony jest tak zwany odbiornik Logitech Unifying.

Za jego pomocą można jednocześnie połączyć z komputerem do 6 różnych produktów tego producenta. Jest on niewielki, lekki i bardzo mobilny. Notabene, Logitech wycenia sam ten odbiornik, dostępny również osobno (gdybyśmy na przykład zgubili ten dołączony do klawiatury) na niemal 60 złotych.

k800 illuminated odbiornik

K800 Illuminated to produkt klasy premium, do biura i domu

Już na pierwszy rzut oka widać, że K800 Illuminated jest klawiaturą klasy premium. Jakości wykonania nie można nic zarzucić – klawiatura jest lekka i w związku z tym mobilna, a przy tym dość solidna. Zdecydowanie nie jest to sprzęt, który wygląda tanio. Powinien on dobrze się prezentować na każdym biurku.

Kolor to standardowy czarny (po bokach pojawiają się jednak elementy białe), natomiast część klawiszy ma pomarańczowe akcenty. Klawisze zostały wyrzeźbione laserowo i prezentują się bardzo estetycznie. Z tyłu znajdują się dwie “stópki”, które pozwalają nieco podwyższyć i ustabilizować klawiaturę.

logitech k800 illuminated tył

Poza standardowymi klawiszami możemy na niej znaleźć także szereg przycisków multimedialnych – do wyciszenia dźwięku, jego podgłośnienia i ściszenia, a także… do otworzenia na komputerze aplikacji kalkulatora (spokojnie, można go przemianować na coś innego, o czym więcej w dalszej części recenzji). W prawym górnym rogu znajdziemy suwak, za pomocą którego możemy błyskawicznie włączyć lub wyłączyć klawiaturę, a obok niego – wskaźnik naładowania baterii.

Nie jest to produkt typowo gamingowy i Logitech go w ten sposób nie reklamuje – co oczywiście nie oznacza, że grać na nim nie można. Jak najbardziej da się za pomocą tej klawiatury grać, i to całkiem wygodnie, natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że jest to klawiatura membranowa, bez anty-ghostingu. Doskonale za to nada się do biura czy typowych zastosowań domowych (zwłaszcza, jeśli dużo piszemy).

Warto zwrócić uwagę na layout klawiszy

Layout klawiszy w K800 Illuminated jest dość standardowy… z jednym wyjątkiem. Produkt ten, jak to zwykle bywa w przypadku klawiatur, wyprodukowano w wielu wersjach. W Polsce większość klawiatur, czy to mechanicznych, czy membranowych, na które napotkamy, będzie w wersji US/International. Logitechowa wersja US, którą my testowaliśmy, przypomina jednak bardziej layout określany zazwyczaj układem brytyjskim.

Jest to istotne, ponieważ zapewne większość Polaków będzie bardziej zainteresowana wersją standardową dla polskiego rynku i to jej polecamy szukać (zdjęcia z różnych sklepów internetowych wskazują, że K800 Illuminated można kupić również z klasycznym layoutem).

Dlaczego? W wersji UK (w tym przypadku US) mamy do czynienia z małym lewym Shiftem. Zamiast klasycznego długiego Shifta ma on rozmiar zwykłego klawisza, a obok niego przeniesiono backlash. Taki układ niektórym osobom się spodoba (na przykład programistom), ale tym, którzy dużo grają czy piszą, może on napsuć krwi. Da się oczywiście do niego przyzwyczaić po jakimś czasie, ale w większości przypadków wygodniejsza będzie wersja klasyczna.

k800 shift

Klawiaturę można stawiać na boku dla zaoszczędzenia miejsca

Ogółem mówiąc, Logitech K800 Illuminated jest klawiaturą bardzo mobilną – bezprzewodową, lekką (waży około 750 gramów), średnich rozmiarów (około 467 x 208 x 58 mm) i o dużym zasięgu połączenia bezprzewodowego (do 10 metrów). Można się z nią spokojnie i wygodnie poruszać po całym pomieszczeniu, bez utraty zasięgu.

logitech k800 bok

Warto do tego zwrócić uwagę na fakt, że można postawić ją dla zaoszczędzenia miejsca na boku, a będzie ona stała bardzo stabilnie i łatwo się nie przewróci. To świetny sposób na zwolnienie miejsca na biurku, kiedy na przykład musimy wypełnić jakieś dokumenty i nie mamy gdzie (bądź nie chcemy) jej odłożyć. Mała rzecz, a cieszy.

logitech k800 na boku

Aktywowane ruchami dłoni podświetlenie umożliwia pracę w nocy

W K800 Illuminated nie mogło oczywiście zabraknąć także podświetlenia. Uruchamia się ono automatycznie, kiedy jest już przynajmniej nieco ciemno i zbliżymy do niej dłonie. Opóźnienie w wykrywaniu ruchu dłoni jest niewielkie i wręcz nieodczuwalne.

Domyślna jasność wydaje się wystarczająca do wygodnej pracy w nocy, ale można ją jeszcze regulować klawiszami F5 i F6, aby dostosować ją do swoich preferencji. Podświetlenie nie przeszkadza w pisaniu ani nie oślepia.

k800 illuminated podświetlenie

Aplikacja Logitech Options pozwala na całkowite wyłączenie podświetlenia lub ustawienie, aby włączało się ono nie po zbliżeniu dłoni do urządzenia, a po rozpoczęciu pisania. Ponadto można dzięki niej zmodyfikować komendy przypisane do klawiszy od F1 do F4, F8, F9 i klawisza otwierającego kalkulator.

Logitech K800 Illuminated – podsumowanie

Logitech K800 Illuminated to nie klawiatura dla każdego – jej wysoka cena możne odstraszać, natomiast faktycznie podyktowana jest faktem, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Warto się nią zainteresować, jeśli szukamy wysokiej jakości sprzętu do biura czy domu i dysponujemy sporym budżetem.

Świetnie sprawdzi się ona zwłaszcza u osób, które dużo piszą, a więc zależy im na wygodzie, ergonomiczności i szybkości. Pozytywne wrażenie wywołuje także duża mobilność klawiatury, przydatne podświetlenie i bardzo niewielkie opóźnienia. Należy jednak pamiętać o kwestii layoutu klawiszy i zdecydować się na taki układ, który bardziej się w danym przypadku sprawdzi.

WARTO PRZECZYTAĆ:

słuchawki do xbox series x Słuchawki do Xbox Series X – jakie wybrać?
Kupiłeś Xbox Series X? Nadszedł więc czas na słuchawki! Choć rynek zalany jest przeróżnymi modelami, to jednak warto skupić się na tych, które naprawdę są
kamera do nagrywania na yt Kamera do nagrywania na YT – sprawdź, którą wybrać!
YouTube od wielu lat cieszy się sporą popularnością. W obecnych czasach każdy może nagrać swój film i umieścić go na tej znanej platformie. Do tego
Ranking najlepszych słuchawek gamingowych – top 9 modeli w 2022 roku! Ranking najlepszych słuchawek gamingowych – top 9 modeli w 2022 roku!
Słuchawki gamingowe to sprzęt stworzony stricte do gier. Zapewniają one wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, muszą być komfortowe nawet przez długie godziny oraz często posiadają także
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *