Laboratorium robotyki Carnegie Mellon University pracuje nad innowacyjnymi robo-wężami od lat, natomiast teraz pochwaliło się, że nauczyło takiego węża pływać. Trzeba przyznać, że wygląda to co najmniej kuriozalnie… ale może mieć bardzo praktyczne zastosowania.

Robo-wąż HUMRS posłuży do inspekcji statków

Hardened Underwater Modular Robot Snake (HUMRS) to podłużny, wąski robot o, jak wskazuje sama nazwa, modularnej budowie. Śpiewająco przeszedł testy w uczelnianym basenie, precyzyjnie skręcając i obracając się w razie potrzeby.  Sami zobaczcie, jak działa on w praktyce:

Głównym zastosowaniem tego wynalazku ma być inspekcja statków. Obecnie takie zadania wykonują marynarze, którzy muszą w tym celu nurkować i przeciskać się przez wąskie obszary. Druga dostępna aktualnie opcja to odholowanie statku do portu. Robo-wąż ma być tańszym, szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem, a jednocześnie bardzo bezpiecznym.

robo-wąż

Możemy udać się w miejsca, w które inne roboty nie mogą. [Nasz robot – dop. red.] może krążyć i wciskać się w trudno dostępne podwodne przestrzenie – Howie Choset, profesor robotyki na Carnegie Mellon University

To jeden z wielu podobnych projektów CMU

Jak już wspomniano, najnowsze dzieło CMU ma budowę modularną. W skład robo-węża wchodzą takie elementy, jak pędniki, systemy kontroli pływalności, obrotowe urządzenia przegubowe, czujniki inspekcyjne czy chwytaki manipulacyjne. To one sprawiają, że nadaje się on do pracy pod wodą.

Cechą wyróżniającą tego robota jest jego kształt i elastyczność. Najmniejsze wersje zwykłych łodzi podwodnych to zwykle blokowe, jednoczęściowe układy. Robo-wąż jest wąski i przegubowy. Efekt końcowy jest taki, że podwodny robo-wąż może przeciskać się za rogami i do małych przestrzeni, gdzie zwykłe statki podwodne nie mogą się dostać. Nate Shoemaker-Trejo, inżynier na CMU

Ten robot to jednak jedynie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o wężowe roboty, które powstały w laboratoriach tego uniwersytetu.Wcześniej, korzystając z innych modułów, ale na takiej samej zasadzie, ci sami naukowcy stworzyli różne wersje robota do działania na lądzie.

Jeden z nich posiadał umiejętność m.in. inspekcji rur w elektrowniach atomowych. Poniżej możecie zobaczyć filmik sprzed 10 lat, przedstawiający jeszcze innego robo-węża stworzonego przez CMU, wspinającego się na drzewo.

Co sądzicie o tym wynalazku? Chcielibyście zobaczyć na własne oczy takiego robo-węża w akcji? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *