Departament Skarbu USA oskarża północnokoreańską grupę hakerską Lazarus o kradzież 625 milionów dolarów w kryptowalucie z sieci Ronin. Ronin to sieć blockchain, wykorzystywana przez Axie Infinity – kryptowalutową grę z gatunku “graj, żeby zarobić”.
W portfelu hakerów są setki milionów dolarów
Departament Skarbu zaktualizował swoją listę podmiotów objętych sankcjami o portfel kryptowalutowy, który otrzymał środki z kradzieży. Ponadto przypisał ten portfel właśnie grupie Lazarus. Według danych uzyskanych przez Vice, w portfelu znajduje się obecnie ponad 445 milionów dolarów w Ethereum!
Do tego portfel w ostatnich dniach wykazywał aktywność. Wysłał na inny adres 3 302,6 Ethereum, czyli równowartość około 10 milionów dolarów. Do ataku doszło całkiem niedawno – 26 marca 2022.
Wspomniana sieć Ronin służyła jako swego rodzaju most między Axie Infinity a graczami. Pozwalała przenosić zarobione środki z gry do innych blockchainów. Od czasu ataku hakerów most był zamknięty, ale Ronin twierdzi, że zostanie przywrócony już niedługo.
Wciąż jesteśmy w trakcie dodawania dodatkowych środków bezpieczeństwa przed ponownym uruchomieniem mostu Ronin, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko. Oczekujemy, że do końca miesiąca przedstawimy pełną “sekcję zwłok”, która szczegółowo opisze wprowadzone środki bezpieczeństwa i dalsze krok – Ronin
Lazarus w ostatnich latach dokonał wiele innych spektakularnych ataków
Według danych zebranych przez badaczy kryptowalut, Chainanalysis, Lazarus to nie jest grupa przypadkowych Koreańczyków. Rzekomo hakerzy są powiązane z agencją wywiadowczą Korei Północnej.
Przypisano im odpowiedzialność za również wiele innych spektakularnych ataków. Pierwszym dużym “skokiem” Lazarusa było wykradnięcie z Sony Pictures i opublikowanie komedii Wywiad ze Słońcem Narodu. Film Setha Rogena z 2014 roku był osadzony w Korei Północnej i, delikatnie mówiąc, wywołał sporo kontrowersji w związku z tym, jak prześmiewczo przedstawił ten kraj.
Lazarus ma na koncie też liczne kradzieże i wyłudzenia pieniędzy, czy to za pośrednictwem oprogramowania ransomware, czy hakowania… bankomatów. Jak widać, każda organizacja może paść jej celem, jeśli da się na tym zarobić – nawet gra komputerowa.
Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że Lazarusa uda się kiedyś powstrzymać? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: