Departament Skarbu USA oskarża północnokoreańską grupę hakerską Lazarus o kradzież 625 milionów dolarów w kryptowalucie z sieci Ronin. Ronin to sieć blockchain, wykorzystywana przez Axie Infinity – kryptowalutową grę z gatunku “graj, żeby zarobić”.

W portfelu hakerów są setki milionów dolarów

Departament Skarbu zaktualizował swoją listę podmiotów objętych sankcjami o portfel kryptowalutowy, który otrzymał środki z kradzieży. Ponadto przypisał ten portfel właśnie grupie Lazarus. Według danych uzyskanych przez Vice, w portfelu znajduje się obecnie ponad 445 milionów dolarów w Ethereum!

Do tego portfel w ostatnich dniach wykazywał aktywność. Wysłał na inny adres 3 302,6 Ethereum, czyli równowartość około 10 milionów dolarów. Do ataku doszło całkiem niedawno – 26 marca 2022.

Wspomniana sieć Ronin służyła jako swego rodzaju most między Axie Infinity a graczami. Pozwalała przenosić zarobione środki z gry do innych blockchainów. Od czasu ataku hakerów most był zamknięty, ale Ronin twierdzi, że zostanie przywrócony już niedługo.

Wciąż jesteśmy w trakcie dodawania dodatkowych środków bezpieczeństwa przed ponownym uruchomieniem mostu Ronin, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko. Oczekujemy, że do końca miesiąca przedstawimy pełną “sekcję zwłok”, która szczegółowo opisze wprowadzone środki bezpieczeństwa i dalsze krok – Ronin

Lazarus w ostatnich latach dokonał wiele innych spektakularnych ataków

Według danych zebranych przez badaczy kryptowalut, Chainanalysis, Lazarus to nie jest grupa przypadkowych Koreańczyków. Rzekomo hakerzy są powiązane z agencją wywiadowczą Korei Północnej.

Przypisano im odpowiedzialność za również wiele innych spektakularnych ataków. Pierwszym dużym “skokiem” Lazarusa było wykradnięcie z Sony Pictures i opublikowanie komedii Wywiad ze Słońcem Narodu. Film Setha Rogena z 2014 roku był osadzony w Korei Północnej i, delikatnie mówiąc, wywołał sporo kontrowersji w związku z tym, jak prześmiewczo przedstawił ten kraj.

Lazarus ma na koncie też liczne kradzieże i wyłudzenia pieniędzy, czy to za pośrednictwem oprogramowania ransomware, czy hakowania… bankomatów. Jak widać, każda organizacja może paść jej celem, jeśli da się na tym zarobić – nawet gra komputerowa.

Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że Lazarusa uda się kiedyś powstrzymać? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *