Czasem tak w życiu bywa, że mimo dobrych chęci nie wszystko działa, jak należy. Jak to mówi znane polskie przysłowie, „dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane”. Dokładnie tak może się skończyć nieuważny pościg za bezpieczeństwem: niedziałającym internetem i walką z błędami. Jak sobie radzić w takich przypadkach?

Jeśli wasz VPN rozłącza internet lub VPN zrywa połączenie, trafiliście w dobre miejsce. W tym poradniku postaramy się przedstawić powody, dla których połączenie VPN rozłącza internet i jak temu zaradzić. Oczywiście każdy błąd, problem i urządzenie jest inne, ale wierzymy, że uda nam się przedstawić satysfakcjonujące rozwiązanie problemów z VPN.

VPN rozłącza internet – najczęstsze przyczyny

Jest wiele przyczyn, przez które może się zdarzyć, że VPN rozłącza internet. Zanim przejdziemy do działania, omówmy je sobie dokładnie.

Jakie są najczęstsze przyczyny, przez które VPN rozłącza internet?

  • Słabe bądź niestabilne połączenie internetowe. Nie ma sensu się nad tym rozwodzić, gdyż nie jest to wina VPN. Jak to sprawdzić? Oczywiście pomoże tutaj rozłączenie VPN i obserwacja, jak się zachowuje wasze łącze. Jeśli było słabe, VPN tego nie poprawi. W razie potrzeby sprawdźcie, jak wyłączyć VPN.
  • Problem z rejestracją lub uwierzytelnianiem na serwerze. Jeśli proces uwierzytelnienia bądź rejestracji potrwa za długo, może dojść do rozłączenia. Nie musi to być wasza wina – może to być wina VPN lub słabej jakości serwera. Problem raczej nie występuje przy dobrej jakości płatnych VPN, które nie dość, że mają najwyższej jakości serwery, to mają ich wiele. Wtedy w przypadku problemu jednego serwera, zostaniecie połączeni przez drugi.
  • Blokady firewall. Konfiguracja VPN to raczej proste zadanie, ale może powodować konflikty między podobnymi programami. Sprawdźcie, czy wasz firewall nie blokuje VPN, tym samym powodując, że VPN rozłącza internet. W takiej sytuacji usuń zbędne programy i skonfiguruj połączenie VPN na nowo.
  • Limit liczby połączeń. Niektóre VPN mogą określić limit połączeń z jednego gospodarstwa domowego lub mieć limit połączeń do własnego serwera, na co nie będziecie mieć wpływu. Problem raczej niewystępujący z profesjonalnym oprogramowaniem.
  • Zbyt duży transfer. Jeśli trafiliście na podejrzane oprogramowanie, może ono wykorzystywać wasze łącze w niecnych celach. Transfer na limicie łącza może być powodem, dla którego VPN rozłącza internet. Koniecznie sprawdźcie, jak zmienić VPN na komputerze. Rozwiązywanie problemów z VPN nie zawsze wiąże się bezpośrednio z nim.
  • Stara wersja VPN. Jest to zależne od oprogramowania. Jeśli program dostanie aktualizacje łatającą jakieś krytyczne dziury, może dla twojego bezpieczeństwa odmówić współpracy do czasu aktualizacji. Są one z reguły sprawdzane, po włączeniu oprogramowania. Jeśli to się nie stało, sprawdźcie, jak włączyć VPN.
  • W podobny sposób mogą nastąpić planowane przerwy w działaniu, wymagane dla konserwacji serwerów. Ponownie lepsze VPN raczej nie będą cię z tego powodu rozłączać, a jeśli zajdzie taka potrzeba, poinformują was o tym wcześniej.

Jak sami widzicie, nie ma raczej powodów do obaw. Sytuacja, w której VPN ciągle się rozłącza, jest dosyć nadzwyczajnym zdarzeniem i z reguły nie z waszej winy. Sieć VPN rozłączy wiele przyczyn, warto więc je zweryfikować.

Po połączeniu VPN nie działa internet – rozwiązania

Jeśli VPN zrywa połączenie lub w ogóle VPN blokuje dostęp do internetu, w celu rozwiązania problemu, najpierw należy ustalić jego przyczynę. Jeśli jesteście w stanie określić, czy któryś z powyższych powodów, dla których połączenie VPN rozłącza internet, jest „waszym” problemem, sprawa jest jasna.

Rozwiązania problemu, gdzie VPN często się rozłącza z siecią, da się zgrupować w dwie główne drogi:

  1. Jeśli to kwestia konfliktu z podobnymi problemami, musicie po prostu odpowiednio skonfigurować jeden z nich. Konkretnie w przypadku firewalli, trzeba dodać VPN do wyjątków zapory i wszystko powinno działać.
  2. Większość innych powodów, dla których VPN rozłącza internet, jest związana z najpewniej wątpliwą jakością oprogramowania. Jest łatwy sposób na to, jak sobie z tym poradzić, o czym napiszę za chwilę. Jeśli jednak jest to problem z płatnym VPN, nie omieszkajcie się skorzystać z pomocy technicznej – każdy porządny VPN taką pomoc ma. Jeśli nie ma… przejdźmy do następnego punktu.

Połączenie VPN rozłącza internet – co zrobić, aby temu zapobiec?

Na tę okazję mam kolejne świetne polskie powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jak zapobiec rozłączaniu się VPN? Wybrać odpowiedni VPN. Wiele razy na łamach Techpolska.pl przestrzegaliśmy przed używaniem darmowych VPN. Jasne, da się znaleźć bezpieczny program, ale z reguły wiąże się to z odpowiednimi minusami, np. wymagają większej wiedzy praktycznej i laicy mogą sobie nie poradzić.

Jeśli nie wiecie, który darmowy VPN będzie dla was odpowiedni lub jak sprawdzić, czy VPN działa, lepiej zainwestować w porządne rozwiązanie. Ze swojej strony możemy polecić NordVPN. Jest to płatny program, ale jego cena miesięczna może spaść nawet poniżej 17 złotych. W dodatku pozwala wam przetestować wszystkie swoje możliwości przez miesiąc kompletnie za darmo.

Wybór płatnego VPN to najlepsze możliwe rozwiązanie, dzięki czemu kupujecie sobie spokój ducha i zapobiegacie potencjalnym problemom. W dodatku takie oprogramowanie to kompleksowe rozwiązanie, które przyda się w wielu sytuacjach. Przykład poniżej.

VPN zrywa połączenie – czy może to wystąpić w każdym urządzeniu?

Tak, może. I tutaj cały na biało wjeżdża NordVPN, który chroni większość dostępnych urządzeń, a na jednej licencji ochronicie ich aż sześć. Jeśli wasz VPN zrywa połączenie, może to być najlepsze rozwiązanie. Wiesz już zatem, jak zapobiec rozłączaniu się VPN, teraz możesz przygotować swój komputer do codziennego użytku!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *