Volvo Car Group oraz Waymo ogłosiły, że połączą siły, aby stworzyć elektryczne robotaksówki. Volvo nie trzeba nikomu raczej przedstawiać, zaś Waymo należy do grupy Alphabet (firmy-matki Google) i, zanim stało się oddzielną firmą, było znane jako Google Self-Driving Car Project.

Waymo dostarczy system jazdy autonomicznej, Volvo – elektryczne robotaksówki

Planem obu firm jest w pierwszej kolejności praca nad zintegrowaniem systemu Waymo Driver z nową, skupioną na mobilności platformą pojazdów elektrycznych przeznaczoną do zamawiania przejazdów. W praktyce oznacza to, że Volvo i Waymo chcą stworzyć system taksówkarski (a w zasadzie bardziej system przypominający Ubera i usługi do niego podobne) dla elektrycznych, autonomicznych pojazdów.

Co ważne, platforma będzie w stanie udostępnić 4 poziom jazdy autonomicznej. Poziom 4 oznacza jazdę praktycznie w całości autonomiczną – na określonym terenie i w określonych warunkach atmosferycznych kierowca nie musi robić nic i w żaden sposób sam kierować pojazdem, ponieważ robi to za niego algorytm. Jeśli jednak ma ochotę przejść na jazdę manualną, to jest to możliwe, ponieważ w poziomie 4 pojazdy wyposażone są dalej w m.in. kierownicę i dżojstik.

Poziomów w sumie jest 6 – wyróżnia się poziom 0 oraz poziomy od 1 do 5, gdzie poziom 0 to jedynie systemy wspomagające kierowcę, takie jak ABS czy tempomat, a poziom 5 to jazda całkowicie autonomiczna, bez dostępu do kierownicy czy innych elementów sterujących.

Jest to umowa na wyłączność

W ramach umowy Waymo będzie współpracować nie tylko z samym Volvo Car Grup, ale także podległymi mu Polestar i Lynk & Co. Podkreślono, że jest to umowa na wyłączność, ale nie wiadomo dokładnie, co to oznacza. Można domyślać się, że chodzi konkretnie o dostęp do oprogramowania pozwalającego na wspomnianą już jazdę autonomiczną na poziomie 4.

W pełni autonomiczne pojazdy mają potencjał, żeby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy do wcześniej niewidzianych poziomów i zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie żyją, pracują i podróżują. Nasze partnerstwo z Waymo otwiera nowe i ekscytujące możliwości biznesowe dla Volvo Cars, Polestar i Lynk & Co. – Henrik Green, dyrektor ds. technologii Volvo Car Group

Tego typu partnerstwa są dla Waymo typowe. Firma zazwyczaj zajmuje się stworzeniem niezbędnego oprogramowania (którego ogólna nazwa to Waymo Driver), zaś produkcja pojazdów spada na inną firmę. Oprogramowanie to jest tworzone głównie na cele związane z aplikacjami do zamawiania podróży (tak jak w przypadku partnerstwa z Volvo), ale ma potencjał także w zakresie różnego rodzaju dostaw, a nawet samochodów osobistych.

Do firm produkujących pojazdy, które nawiązały w przeszłości współpracę z Waymo, należą m.in. Fiat Chrysler Automobiles, Jaguar Land Rover, Renault i Nissan. Co ciekawe, już nie Waymo, a Volvo Car Group, ma (wciąż aktywną) umowę z… Uberem, a w zasadzie Uber Advanced Technologies Group, czyli dywizją Ubera zajmującą się pojazdami autonomicznymi.

W ramach rzeczonej umowy Volvo dostarczy Uberowi tysiące specjalnie zmodyfikowanych pojazdów Volvo XC90, które są gotowe do integracji z systemem jazdy autonomicznej stworzonym przez Ubera. Umowa ta nie stoi jednak w sprzeczności z nowym partnerstwem Volvo z Waymo.

Co o tym sądzicie? Czy elektryczne robotaksówki mają szansę stać się hitem, czyt też waszym zdaniem jest to mało bezpieczne rozwiązanie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *