Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Microsoft (i co za tym idzie, Xbox) dąży do zerowej emisji dwutlenku węgla oraz zero-waste do 2030 roku. W związku z tym cały czas pracuje nad “zielonymi” nowościami, takimi jak najnowsza aktualizacja konsol firmy, zwiększająca energooszczędność urządzeń.

Chodzi o optymalizację czasu aktualizacji

Nowe ustawienie ma zmniejszyć zużycie energii w czasie, gdy konsola jest wyłączona i doprowadzić do obniżenia emisji CO2. Jednocześnie Microsoft zastrzega, że nie wpłynie ona na wydajność ani rozgrywkę. Co więcej, konsola będzie dalej w stanie automatycznie aktualizować system, gry i aplikacje w godzinach nocnych.

Jak ono działa? Nowy tryb dba o to, aby aktualizacje i pobieranie miały miejsce wtedy, lokalna sieć energetyczna jest w najmniejszym stopniu zależna od paliw kopalnych, a a w jak największym stopniu opiera się na energii odnawialnej. Robi to jednak jedynie w trybie wyłączenia – funkcja nie działa w trybie uśpienia.

Żeby ustalić odpowiednie pory pobierania dla danej konsoli, urządzenie pobiera na bieżąco z sieci dane o tym, jakiego pochodzenia energia jest aktualnie wykorzystywana. Tego typu rozwiązania nazywa się “świadomością emisji dwutlenku węgla” – w zeszłym roku podobną opcję wprowadzono dla Windowsa 11.

Microsoft twierdzi, że na każde dwie konsole Xbox, które włączą nowe ustawienie, zaoszczędzona zostanie równowartość dwutlenku węgla pochłanianego przez jedno drzewo w ciągu dekady.

Uwaga: aktualnie nowy tryb jest dostępny tylko dla uczestników programu Xbox Insiders. Do reszty aktualizacja ma trafić “wkrótce”, a tymczasem Microsoft zaprasza użytkowników do zapoznania się z już dostępnymi już wcześniej ustawieniami zasilania, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Opcje zasilania.

Xbox pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami

Tryb energooszczędny na Xboxie Series S|X to dopiero początek. Microsoft planuje również ukłon w stronę użytkowników konsol poprzedniej generacji i wprowadzenie podobnego rozwiązana na konsolach Xbox One.

Ponadto trwają pracę nad ustawieniem Aktywnych Godzin. Pozwoli ono użytkownikom dostosować godziny aktywności swojej konsoli wedle osobistych preferencji. W wyznaczonych godzinach po naciśnięciu przycisku zasilania Xbox uruchomi się błyskawicznie, natomiast poza tym czasem będzie się automatycznie wyłączał w celu oszczędzania energii.

Co o tym wszystkim sądzicie? Planujecie włączyć nowe ustawienie, kiedy trafi już do wszystkich graczy, a może jesteście częścią programu Xbox Insiders i już macie dostęp do tej aktualizacji? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *