Microsoft (i co za tym idzie, Xbox) dąży do zerowej emisji dwutlenku węgla oraz zero-waste do 2030 roku. W związku z tym cały czas pracuje nad “zielonymi” nowościami, takimi jak najnowsza aktualizacja konsol firmy, zwiększająca energooszczędność urządzeń.

Chodzi o optymalizację czasu aktualizacji

Nowe ustawienie ma zmniejszyć zużycie energii w czasie, gdy konsola jest wyłączona i doprowadzić do obniżenia emisji CO2. Jednocześnie Microsoft zastrzega, że nie wpłynie ona na wydajność ani rozgrywkę. Co więcej, konsola będzie dalej w stanie automatycznie aktualizować system, gry i aplikacje w godzinach nocnych.

Jak ono działa? Nowy tryb dba o to, aby aktualizacje i pobieranie miały miejsce wtedy, lokalna sieć energetyczna jest w najmniejszym stopniu zależna od paliw kopalnych, a a w jak największym stopniu opiera się na energii odnawialnej. Robi to jednak jedynie w trybie wyłączenia – funkcja nie działa w trybie uśpienia.

Żeby ustalić odpowiednie pory pobierania dla danej konsoli, urządzenie pobiera na bieżąco z sieci dane o tym, jakiego pochodzenia energia jest aktualnie wykorzystywana. Tego typu rozwiązania nazywa się “świadomością emisji dwutlenku węgla” – w zeszłym roku podobną opcję wprowadzono dla Windowsa 11.

Microsoft twierdzi, że na każde dwie konsole Xbox, które włączą nowe ustawienie, zaoszczędzona zostanie równowartość dwutlenku węgla pochłanianego przez jedno drzewo w ciągu dekady.

Uwaga: aktualnie nowy tryb jest dostępny tylko dla uczestników programu Xbox Insiders. Do reszty aktualizacja ma trafić “wkrótce”, a tymczasem Microsoft zaprasza użytkowników do zapoznania się z już dostępnymi już wcześniej ustawieniami zasilania, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Opcje zasilania.

Xbox pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami

Tryb energooszczędny na Xboxie Series S|X to dopiero początek. Microsoft planuje również ukłon w stronę użytkowników konsol poprzedniej generacji i wprowadzenie podobnego rozwiązana na konsolach Xbox One.

Ponadto trwają pracę nad ustawieniem Aktywnych Godzin. Pozwoli ono użytkownikom dostosować godziny aktywności swojej konsoli wedle osobistych preferencji. W wyznaczonych godzinach po naciśnięciu przycisku zasilania Xbox uruchomi się błyskawicznie, natomiast poza tym czasem będzie się automatycznie wyłączał w celu oszczędzania energii.

Co o tym wszystkim sądzicie? Planujecie włączyć nowe ustawienie, kiedy trafi już do wszystkich graczy, a może jesteście częścią programu Xbox Insiders i już macie dostęp do tej aktualizacji? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

microsoft surface book 3 Recenzja Microsoft Surface Booka 3 15” – hybrydowego laptopa za ponad 10 tysięcy złotych
Już wcześniej mieliśmy okazję recenzować dla Was produkty z rodziny Microsoft Surface, w tym m.in. Microsoft Surface Laptopa 3. Teraz kontynuujemy tę serię, prezentując Wam
telewizor do ps5 Jaki telewizor do PS5 lub Xbox Series wybrać? Ranking telewizorów do konsoli
Wraz z zakupem konsoli nowej generacji, często myślimy również o zmianie telewizora. W końcu dzięki nowemu wyświetlaczowi będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości dopiero co
xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *