Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Abonament RTV to opłata za posiadanie telewizora lub radia i dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej czy też wielu stacji radiowych. Opłaca się go co miesiąc oraz jest stałą kwotą. Warto zauważyć, że abonament RTV wzrósł od ostatniego roku. Nie zmieniły się za to osoby zwolnione z obowiązku opłacania świadczenia. Kto musi zapłacić za posiadanie telewizora oraz ile wynosi comiesięczna należność?

Abonament RTV 2023 – ile wynosi oraz czy można zmniejszyć koszty?

Obecnie abonament RTV nie jest ogromnym wydatkiem. Stawki pozostały takie same jak w poprzednich latach. Warto wiedzieć, że wysokość comiesięcznej opłaty zależy między innymi od tego, z jakich konkretnie usług korzystasz. Samo radio oznacza niższy abonament RTV niż jednoczesne używanie również telewizora.

Można w prosty sposób zmniejszyć koszty. Należy jedynie pamiętać, że płatność z góry oznacza niższą stawkę za każdy pojedynczy miesiąc. Taka oszczędność jest naprawdę duża, szczególnie przy opłaceniu 6 miesięcy lub całego roku.

Abonament RTV za radio w 2023 roku:

 • 1 miesiąc – 8,70 zł
 • 2 miesiące – 16,90 zł (1 miesiąc – 8,45 zł)
 • 3 miesiące – 25,10 zł (1 miesiąc – 8,36 zł)
 • 6 miesięcy – 49,60 zł (1 miesiąc – 8,26 zł)
 • 12 miesięcy – 81,00 zł (1 miesiąc – 7,83 zł)

Abonament RTV za radio i telewizor w 2023 roku:

 • 1 miesiąc – 27,30 zł
 • 2 miesiące – 53,00 zł (1 miesiąc – 26,50 zł)
 • 3 miesiące – 78,70 zł (1 miesiąc – 26,23 zł)
 • 6 miesięcy – 155,70 zł (1 miesiąc – 25,95 zł)
 • 12 miesięcy – 294,90 zł (1 miesiąc – 24,57 zł)

Najlepiej zapłacić abonament RTV z góry i to w możliwie jak największym stopniu. To jedyny sposób na to, by obniżyć wysokość comiesięcznej opłaty.

O czym należy pamiętać podczas opłacania abonamentu RTV?

Bardzo ważne jest to, że należność należy wpłacić do 25 dnia miesiąca włącznie. Trzeba o tym pamiętać zarówno przy comiesięcznej płatności, jak i kiedy opłacasz abonament z góry za dłuższy okres. Zakup odbiornika po 25 dniu oznacza, że musisz się rozliczyć już w nowym okresie. Wiele osób nie wie, kiedy jest termin płatności, a jego przekroczenie może skutkować wezwaniami do zapłaty czy też odsetkami.

Abonament RTV 2023 – kto zwolniony z obowiązku jego opłacania?

Abonament RTV 2023 nie różni się od tego z poprzedniego roku. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w kwestii wyłączeń i zwolnień. Nie każdy musi opłacać to świadczenie – jest kilka grup, które są zwolnione z takiego obowiązku:

 • Osoby starsze powyżej 75 roku życia lub 60 roku życia, jeżeli spełniają warunki otrzymania emerytury
 • Osoby, które przyjmują świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną
 • Osoby z dochodem niższym niż 674 zł w przeliczeniu na jedną osobę
 • Osoby niewidome, niesłyszące, głuchonieme i kwalifikujące się do pierwszej grupy inwalidów
 • Osoby, które stale lub okresowo przyjmują zasiłki
 • Poszkodowani weterani wojenni i członkowie ich rodzin oraz inwalidzi wojskowi
 • Osoby, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne

Wszystkie powyższe grupy nie muszą opłacać comiesięcznego abonamentu RTV. Wszyscy pozostali, którzy posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny, mają taki obowiązek. Mimo wszystko należy pamiętać, że wyłączeń i zwolnień jest znacznie więcej. Pełny spis można znaleźć między innymi na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Jeśli chodzi o abonament RTV – 2023 rok nie wprowadza żadnych zmian.

Co oznacza “zarejestrowany odbiornik”?

Każda osoba, która kupuje odbiornik radiowy lub telewizor musi go zarejestrować. Już wiesz, ile wynosi abonament RTV na 2023 rok, jednak wciąż należy pamiętać o odpowiednich krokach zaraz po zakupie sprzętu. Od momentu kupna właściciel ma obowiązek rejestracji odbiornika do maksymalnie 14 dni. Jak to zrobić?

 • Przez internet – najprostsza metoda, by zarejestrować telewizor czy radio. Wystarczy tylko przejść na oficjalną stronę Poczty Polskiej. Tam należy uzupełnić specjalny formularz, gdzie trzeba podać dane osobowe wraz z adresem i liczbę odbiorników radiowych oraz telewizyjnych. Całość nie powinna zająć więcej niż kilka minut.
 • W placówce Poczty Polskiej – należy osobiście udać się do stacjonarnego lokalu. Tam zostaniesz poprowadzony krok po kroku przez cały proces rejestrowania odbiorników.

Wystarczy tylko pamiętać o terminie, jaki obowiązuje. Rejestrowanie odbiorników jest bardzo proste. Abonament RTV 2023 nie zmienia się także pod względem formalności.

Jak zapłacić abonament RTV 2022? Możliwości jest kilka

Płatności można dokonać konkretnie na trzy sposoby. Warto pamiętać, by została ona zaksięgowana do 25 dnia miesiąca włącznie. Wykonywanie przelewu środków na ostatni moment nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem – mogą zostać naliczone pewne odsetki. W jaki sposób można zapłacić za abonament RTV w 2022 roku?

 • W stacjonarnej placówce – wystarczy udać się na pocztę i poprosić o odpowiedni druk. Zapłacić można zwykle kartą oraz gotówką. To najprostszy sposób.
 • Przelewem bankowym – dane do przelewu są dostępne na stronie internetowej Poczty Polskiej.
 • Przez Platformę Płatności – można tutaj wykorzystać dowolną metodę internetowych płatności, na przykład BLIK, e-bankowość itd.

Opłacenie abonamentu RTV jest naprawdę łatwe. Wystarczy tylko upewnić się, że numer konta oraz tytuł przelewu zostały dobrze wpisane – to najważniejsze elementy.

Co grozi za niepłacenie abonamentu RTV 2022?

Obecnie w przypadku niepłacenia obowiązkowych należności za korzystanie z radioodbiornika lub telewizora trzeba zapłacić karę. Jest ona naprawdę wysoka. Warto zauważyć, że w 2023 stawki są jeszcze wyższe. Za niepłacenie abonamentu RTV trzeba obecnie zapłacić 30-krotność miesięcznej należności. To w przeliczeniu około 819 zł dla telewizora i 261 zł, jeśli chodzi o radioodbiornik.

Bardzo ważne jest to, że Poczta Polska będzie ściągać kary oraz sam abonament w zupełnie nowy sposób. Dość ważne są tutaj rozdawane dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera. Jeżeli takie świadczenie zostało wykorzystane, ciężko udowodnić, że odbiornik nie jest wykorzystywany. Zostało wysłane już ponad 40 tys. nakazów zapłaty od stycznia 2022 roku. To naprawdę dużo, jednak trzeba się spodziewać tendencji zwyżkowej. W 2023 roku Poczta Polska zamierza jeszcze skuteczniej ściągać należności.

Warto wiedzieć, że odbiornik musi być gotowy do natychmiastowego odbioru kanałów telewizyjnych. Bez dekodera lub przyłącza antenowego posiadacz teoretycznie nie powinien opłacać abonamentu RTV.

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV? Możesz się odwołać

Takie prawo przysługuje każdemu abonentowi. Trzeba jednak pamiętać o podstawie takiego odwołania:

 • Jeżeli kara dotyczy okresu sprzed pięciu lat, jest przedawniona i abonent nie musi jej opłacać.
 • Gdy abonent spełnia którykolwiek z warunków wyłączenia od obowiązku płacenia zobowiązań, można natychmiast odwołać konieczność spłaty kary nałożonej przez Pocztę Polską.
 • Przeprowadzona kontrola została wykonana nieprawidłowo. To także podstawa do odwołania.

Jeżeli odwołanie zostanie rozpatrzone pomyślnie, kara natychmiast będzie anulowana. Można w razie potrzeby skorzystać z pomocy prawnika.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *