Czasami zamiast słuchać wypełnionego reklamami radia możemy chcieć umilić sobie podróż do pracy czy sklepu ulubionymi piosenkami lub podcastem. Można puścić je bezpośrednio z telefonu czy przenośnego głośnika, ale nie da się ukryć, że korzystanie z głośników wbudowanych w samochód jest wygodniejsze. Tylko jak podłączyć telefon do radia samochodowego?

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego? Trzy metody

Chcielibyśmy zaprezentować Wam trzy różne odpowiedzi na pytanie, jak podłączyć telefon do samochodu. Dwie opisane metody będą metodami przewodowymi, a jedna bezprzewodową, tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.

Metoda 1. Kabel AUX

Najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie, które powinno być dostępne nawet we wielu starszych samochodach, jest podłączenie telefonu do auta poprzez wejście AUX. Kabel AUX powinien mieć z dwóch stron wtyczkę audio jack 3,5mm, którą możemy kojarzyć choćby ze słuchawek przewodowych.

Jeśli jeszcze takiego kabla nie posiadamy, to trzeba będzie go zakupić – w zależności od marki i długości jest to koszt rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Zanim jednak go kupimy, warto sprawdzić, czy posiadamy w samochodzie charakterystyczne okrągłe wejście AUX.

W przypadku, kiedy mamy i kabel, i port AUX, to nie pozostaje nic inne, jak jedną wtyczkę włożyć do telefonu, a drugą do portu AUX w samochodzie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że kontrolować dźwięk (zmieniać piosenki, pauzować i wznawiać) w takim przypadku będziemy mogli tylko z poziomu smartfona, a nie samego radia.

Metoda 2. Kabel USB

Druga metoda wymaga z kolei jedynie zwykłego kabla USB, który większość z osób zapewne posiada. Żeby jednak zadziałała, samochód musi mieć port USB i obsługiwać połączenie USB z systemem Android, a dodatkowo smartfon musi wspierać technologię USB OTG (On-The-Go).

W przypadku, kiedy warunki te są spełnione, wystarczy jedną wtyczkę wpiąć do smartfona, a drugą do samochodu i z poziomu telefonu kontrolować dźwięk w samochodzie. Jeśli w teorii wszystko powinno działać, a nie działa, warto wypróbować jeszcze jedną opcję.

Podczas gdy smartfon jest podłączony z autem przez USB, trzeba w telefonie wejść w opcje programistyczne (jak otworzyć opcje programistyczne w Androidzie tłumaczyliśmy w innym artykule), odnaleźć opcję Domyślna konfiguracja USB”, nacisnąć na nią i wybrać z listy opcję MTP (Protokół transmisji multimediów).

Metoda 3. Bluetooth

Bluetooth jest wygodną metodą łączenia telefonu ze smartfonem, ale niestety wiele starszych aut jej nie obsługuje. Jak podłączyć telefon do radia samochodowego przez Bluetooth? Dokładne kroki, które należy podjąć, zależą od modelu pojazdu. Od tego zależy też, czy będziemy w stanie z poziomu wyświetlacza samochodu kontrolować muzykę po połączeniu się przez Bluetooth, czy tylko z poziomu telefonu.

Ogółem mówiąc, najpierw musimy włączyć Bluetooth w telefonie, a potem w menu samochodu odszukać opcję Bluetooth lub połączenia z telefonem i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Zazwyczaj po pierwszym sparowaniu później już smartfon z telefonem powinny łączyć się błyskawicznie, kiedy znajdą się w swoim pobliżu.

Jak podłączyć telefon do radia – podsumowanie

Liczymy, że tym artykułem udało nam się adekwatnie odpowiedzieć na pytanie, jak połączyć telefon z radiem samochodowym. Jak widać, opcji jest sporo. Oczywiście, nie w każdym samochodzie będą dostępne wszystkie trzy czy nawet dwie, ale jest szansa, że będziemy mogli skorzystać z chociaż jednej.

Przy okazji chcielibyśmy zaproponować Wam zapoznanie się z kilkoma innymi naszymi artykułami, które mogą Was zainteresować. Mowa między innymi o poradniku wyjaśniającym, jak połączyć telefon z komputerem, a także o porównaniu Tidal vs Spotify. Zapraszamy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wyrejestrować odbiornik rtv Jak wyrejestrować odbiornik RTV? Poradnik
Twój telewizor lub radio tylko zbiera kurz i planujesz się go pozbyć? Niestety samo sprzedanie, czy wyrzucenie urządzenia, to nie koniec zabawy. Według polskiego prawa
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *